Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Ekonomika

Vladimir Putin navrhol posilniť spoluprácu s Čínou a strednou Áziou

Rokovanie Šanghajskej organizácie pre spoluprácu, ktorý sa koná v tadžickom Dušanbe. Foto: TASR/AP

Ruský prezident prišiel s návrhom aktualizovať program obchodno-ekonomickej spolupráce ŠOS z roku 2003 a prijať plán jeho realizácie.

Dušanbe 12. septembra (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin vyzval dnes vyvinúť ďalšie úsilie na posilnenie spolupráce s Čínou a bývalými sovietskymi republikami v strednej Ázii.

Jeho výzva prišla krátko po tom, ako EÚ oznámila uvalenie nových sankcií proti Rusku v dôsledku jeho postupu voči Ukrajine.

"Domnievam sa, že je potrebné ďalej zlepšovať našu súčinnosť voči aktuálnym výzvam," vyhlásil dnes Putin na summite Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (ŠOS), ktorý sa koná v tadžickom Dušanbe.

Putin prišiel s návrhom aktualizovať program obchodno-ekonomickej spolupráce ŠOS z roku 2003 a prijať plán jeho realizácie.

Ruský prezident podľa agentúry RIA Novosti vysvetlil, že globálna ekonomika sa ešte nezotavila z krízy; poukázal aj na to, že súčasné "politické riziká a obmedzenia" túto situáciu zhoršujú - spôsobujú priame škody globálnemu podnikateľskému prostrediu a medzinárodnému obchodnému a finančnému systému.

ŠOS vznikla v roku 2001. Jej zakladajúcimi členmi sú Čína, Rusko, Kazachstan, Kirgizsko, Tadžikistan a Uzbekistan. Pozorovateľskými krajinami sú Mongolsko, India, Irán a Pakistan. Medzi členmi ŠOS sú tak dve svetové veľmoci a na území organizácie je viac zdrojov ropy a zemného plynu, než kontrolujú štáty združené v Organizácii krajín vyvážajúcich ropu (OPEC).


Šanghajská organizácia je proti jednostrannému posilňovaniu protiraketovej obrany

Čína, Rusko a štyri štáty strednej Ázie, združené v Šanghajskej organizácii pre spoluprácu (ŠOS), dnes na summite v tadžickom Dušanbe deklarovali, že sú proti jednostrannému posilňovaniu protiraketovej obrany, pretože ohrozuje medzinárodnú bezpečnosť a stabilitu.

ŠOS považuje za neprípustné aj preteky v zbrojení vo vesmíre, uvádza sa v záverečnom vyhlásení summitu v Dušanbe.

Toto združenie - zoskupujúce postsovietske republiky v strednej Ázii, Rusko a Čínu - sa vyslovilo aj za pokračovanie rokovaní o kríze na Ukrajine v záujme jej úplného urovnania. V tejto súvislosti uzbecký prezident Islam Karimov v diskusii apeloval, aby sa v súvislosti s riešením ukrajinskej krízy brali do úvahy aj záujmy Ruska.

Lídri ŠOS na svojej schôdzke potvrdili nový postup prijímania nových členov do organizácie, ktorý umožní, aby sa v roku 2015 jej členmi stali India a Pakustan.

V súvislosti s prijímaním nových členov Nursultan Nazarbajev vyslovil predpoklad, že ak Irán do konca novembra uzavrie so svetovými veľmocami dohodu týkajúcu sa svojho jadrového programu, súčasne sa mu tým otvorí možnosť stať sa kandidátom na vstup do ŠOS.