Napriek tomu podľa šéfa ZAP SR ešte stále viac financií na vedu a výskum dáva verejnému sektoru, a menej ide do súkromného sektora.
Autor TASR
Bratislava 20. februára (TASR) – Slovensko sa podľa prezidenta Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) SR Juraja Sinaya "pohlo dopredu" najmä v aplikovanom výskume. Poukázal na štúdiu KPMG, podľa ktorej v 28 podnikoch automobilového priemyslu na Slovensku, vrátane slovenského Matadoru, sa už dnes robí vlastný vývoj a výskum, zavádzajú vlastné inovácie.
Skonštatoval to na konferencii 'Perspektívy spracovateľského priemyslu SR', ktorá sa konala vo štvrtok (18. 2.) v aule Ekonomickej univerzity v Bratislave (EUBA). Napriek tomu podľa Sinaya SR ešte stále viac financií na vedu a výskum dáva verejnému sektoru, a menej ide do súkromného sektora.
"Známe je, že jedno euro z verejných financií použitých pre výskum a vývoj, generuje v rozvinutých krajinách viac ako dve eurá pre vedu a výskum, ak smeruje do súkromného sektora," skonštatoval šéf ZAP. Potešujúce podľa neho je, že aj na Slovensku sa tento pomer začína vyvíjať v prospech súkromného sektora.
"Môžeme mať vynikajúcu ekonomiku, vynikajúce bankovníctvo, ale predovšetkým musíme mať produkty, ktoré nám vytvoria predpoklady na to, aby sme mohli byť silní," povedal prezident ZAP. Poukázal aj na štatistiky Eurostatu, podľa ktorých Slovensko je na siedmom mieste v podiele spracovateľského priemyslu na tvorbe hrubého domáceho produktu. Je to podľa Sinaya aj vďaka automobilovému priemyslu, ktorý vytvára priestor pre také priemyselné odvetvia, akými sú aj strojársky či elektrotechnický priemysel.
"Na siedmom mieste v krajinách Európskej únie, už hovorí aj o tom, čo si možno tak jemne trúfalo dovolím povedať, že Slovensko sa začína formovať ako priemyselná krajina, ako priemyselný štát. Zároveň si nemôžeme odmyslieť služby a všetko, čo k tomu patrí, ale to gro pre rozvoj je priemysel. Podmienky vytvára aplikovaný výskum, z neho odvodené inovácie a vzdelaná a inteligentná pracovná sila," podčiarkol prezident ZAP.