Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Ekonomika

Ceny na Slovensku vzrástli,za toto sme si vo februári museli priplatiť

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

V druhom mesiaci tohto roka pritom išli nahor najmä ceny v doprave a ceny potravín.

Bratislava 14. marca (TASR) - Vo februári 2017 sa v porovnaní s februárom 2016 spotrebiteľské ceny v úhrne zvýšili o 1,2 %. Informoval o tom dnes Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Medziročne vzrástli ceny v odboroch doprava o 7,2 %, zdravotníctvo o 4,8 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 2,4 %, reštaurácie a hotely o 2,1 %, alkoholické nápoje a tabak o 2 %, vzdelávanie o 1,9 %, rekreácia a kultúra o 1,3 %, rozličné tovary a služby o 1,2 %, pošty a spoje o 0,4 %. Klesli ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a ostatné palivá o 1,7 %, za nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domácnosti o 0,6 %, a ceny odevov a obuvi o 0,3 %.

Spotrebiteľské ceny vo februári 2017 v porovnaní s januárom 2017 v úhrne vzrástli o 0,5 %. Zvýšili sa ceny v odboroch doprava o 1,8 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 1,3 %, zdravotníctvo o 0,6 %, alkoholické nápoje a tabak, rozličné tovary a služby zhodne o 0,4 %, rekreácia a kultúra, reštaurácie a hotely zhodne o 0,2 %, bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá, vzdelávanie zhodne o 0,1 %. Klesli ceny odevov a obuvi o 0,7 %. Na januárovej úrovni zostali ceny za nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domácnosti; za pošty a spoje.

Index spotrebiteľských cien sa vo februári oproti januáru zvýšil v domácnostiach zamestnancov, v domácnostiach dôchodcov a v domácnostiach nízkopríjmových domácností zhodne o 0,5 %. Index spotrebiteľských cien sa vo februári 2017 medziročne za domácnosti zamestnancov zvýšil o 1,2 %, za domácnosti dôchodcov o 1 % a za nízkopríjmové domácnosti o 1,1 %.

V priemere za dva mesiace roku 2017 v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2016 sa index spotrebiteľských cien zvýšil za domácnosti zamestnancov o 1 %, domácnosti dôchodcov o 0,8 % a za nízkopríjmové domácnosti o 0,9 %.

Vo februári jadrová inflácia dosiahla hodnotu 1,9 %, čistá inflácia 1,6 %



Vo februári 2017 miera medziročnej inflácie v úhrne dosiahla hodnotu 1,2 %. Jadrová inflácia dosiahla hodnotu 1,9 % a čistá inflácia hodnotu 1,6 %. Informoval o tom dnes Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Vo februári 2017 oproti januáru tohto roka úhrnnú infláciu jadrová inflácia ovplyvnila 0,46 percentuálneho bodu (p. b.), regulované ceny úhrnnú infláciu neovplyvnili a nepriame dane úhrnnú infláciu ovplyvnili 0,02 p. b. Ceny potravín jadrovú infláciu ovplyvnili 0,27 p. b., čistá inflácia jadrovú infláciu ovplyvnila 0,19 p. b.

Pod februárový rast inflácie sa podpísali najmä vyššie ceny potravín



Pod rast spotrebiteľských cien vo februári tohto roka sa podpísali najmä vyššie ceny potravín, ako aj ojazdených automobilov. Inflácia totiž v druhom mesiaci tohto roka medziročne vzrástla na úroveň 1,2 %. Podľa analytikov bola najvyššia od augusta 2013 a taktiež rýchlejšia, ako predpokladala vo svojej predikcii Národná banka Slovenska (NBS).

Analytikov februárový vývoj cien na Slovensku prekvapil. "Trh v priemere očakával len mierne zrýchlenie inflácie. Na rozdiel od posledných rokov tak už inflácia nezvýrazňuje rast reálnych príjmov domácností, naopak začína z neho mierne ukrajovať. Ďalšie výraznejšie zrýchlenie inflácie však už neočakávame, inflácia by tak zatiaľ nemala zásadnejším spôsobom brzdiť domácu spotrebu na Slovensku," skonštatoval analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Ľubomír Koršňák.

V druhom mesiaci tohto roka pritom išli nahor najmä ceny v doprave a ceny potravín. "Spotrebiteľské ceny vo februári tohto roka prekonali očakávania. Za februárovým medziročným rastom boli hlavne v ceny v doprave, v odbore zdravotníctva, ako aj ceny potravín a nealkoholických nápojov," priblížila analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová. Ceny v doprave podľa nej ovplyvnil okrem iného aj bázický efekt z minulého roka. "V prípade potravín odznel efekt zníženej dane z pridanej hodnoty (DPH) na vybrané potraviny a ceny potravín začali tiež lepšie odrážať vývoj cien potravinárskych komodít na svetových trhoch," vysvetľuje Muchová.

Ilustračné foto.
Foto: TASR/Štefan Puškáš


Vplyv cien nespracovaných potravín, ktoré ovplyvnilo nepriaznivé počasie na juhu Európy, však podľa analytikov NBS nie je rizikom pre infláciu v tomto roku. "Efekt v rámci nespracovaných potravín by mal do niekoľkých mesiacov odznieť a nepredstavuje významné proinflačné riziko na rok 2017," tvrdia analytici národnej banky.

Štatistický úrad však zatiaľ nepristúpil k revízii januárových čísel regulovaných cien energií a vody. "Po zmenách cenových rozhodnutí a ich návrate na úroveň roku 2016, tak ešte môžeme očakávať navýšenie inflácie o jednu až dve desatiny v nasledujúcich mesiacoch. Či už cez zvýšenie cien v marci alebo spätnú revíziu januárových čísel," očakáva Koršňák.

Pod februárové zrýchlenie inflácie sa však podpísal aj rast dopytovej inflácie. "Dopytová čistá inflácia bez pohonných látok zrýchlila, najmä z dôvodu vývoja cien jazdených áut. Predpokladáme, že pokračujúci dynamický rast miezd a domáceho dopytu by sa mohol naďalej premietať do silnejúcich cenových impulzov v zrýchľovaní cien trhových služieb," tvrdia analytici NBS.

Inflácia by v tomto roku mala byť vyššia ako v predchádzajúcom období. Analytici však neočakávajú, že by prekročila inflačný cieľ Európskej centrálnej banky, ktorý je na úrovni 2 %. "Očakávame, že inflácia sa v tomto roku zvýši, ale k cieľu ECB sa ešte nedostane. Náš odhad celoročnej inflácie tento rok zatiaľ nechávame nezmenený, na úrovni 1 %, ale vidíme riziká smerom nahor," očakáva Muchová.

Podľa Koršňáka v najbližších mesiacoch môžu infláciou ešte pohnúť korekcie v úpravách cenových rozhodnutí o regulovaných cenách energií. "K inflačnému cieľu ECB sa inflácia na Slovensku bude približovať len pomaly a tohto roku ho pravdepodobne zatiaľ nedosiahne," predpokladá aj Koršňák. Aj podľa analytikov NBS by mala priemerná inflácia v tomto roku dosiahnuť úroveň nad 1 %.