Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Ekonomika

Jeden z najmenších pivovarov na Slovensku sa zameral na výrobu biopiva

Fľaša piva Goliáš Foto: TASR/Roman Hanc

Biopivo z Vojčíc v súčasnosti neputuje na pulty obchodných reťazcov, ale sa rozpredáva spotrebiteľom v okolitom regióne.

Vojčice 22. júla (TASR) - V trebišovskom regióne, ktorý je známy hlavne vďaka produkcii tokajského vína, si v poslednom období razí cestu aj pivo od miestnych pivovarníkov. Produkuje ho napríklad minipivovar v obci Vojčice, ktorý si tam pred časom založila rodina Vereščáková.

"Zaumienili sme si variť pivo, dá sa povedať biologicky čisté, nefiltrované, nepasterizované, zo štyroch základných surovín bez akejkoľvek konzervácie či stabilizačných prísad. Ponúkame ho v sudoch a vo fľašiach," informoval Martin Vereščák, prevádzkovateľ vojčického pivovaru, ktorý je zrejme najmenším súkromným podnikom tohto typu na Slovensku.

"Pivovar sme otvorili koncom mája tohto roka. Každý člen rodiny sa snaží nejako prispieť k jeho prevádzke a funkčnosti. Ja som napríklad sladok, pivo varím, pripravujem a sestra ho potom predáva," priblížil Vereščák s tým, že jeho nové podnikanie je preňho zároveň hobby. "Je to viac o koníčku ako o podnikaní. Hlavnou odmenou je to, keď k nám príde nejaký človek a po ochutnaní piva skonštatuje, že mu chutí."

Galéria: Výroba biopiva v rodinnom dome vo Vojčiciach





Vojčický minipivovar, ktorý sídli v rodinnom dome Vereščákovcov, je zatiaľ iba v skúšobnej prevádzke. Na ostro začne fungovať približne za tri týždne. Rodinný podnik bude za plnej prevádzky schopný vyprodukovať mesačne takmer 3000 litrov piva.

Biopivo z Vojčíc v súčasnosti neputuje na pulty obchodných reťazcov, ale sa rozpredáva spotrebiteľom v okolitom regióne. Tým, že je bez konzervantov a iných stabilizačných prísad, má totiž obmedzenú trvanlivosť. Podľa šéfa minipivovaru sa však domáce pivo v kraji vína celkom ujalo. "Môžem povedať, že nestíhame vyrábať."

Vo Vojčiciach sa momentálne vyrábajú štyri druhy piva. "Hovorí sa sto ľudí sto chutí. V ponuke máme preto napríklad aj medové pivo. Varí sa ako klasická dvanástka, len sa k nemu pridáva včelí med. Pivo je teda trocha sladšie, vďaka čomu si získalo hlavne ženy," uzavrel Vereščák.