Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Ekonomika

Volkswagen musí podľa arbitrážneho súdu predať svoj podiel v Suzuki

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Na základe dohody o partnerstve sa Volkswagen stal najväčším akcionárom Suzuki, zatiaľ čo japonská automobilka získala vo VW 1,5-% podiel.

Berlín 30. augusta (TASR) - Nemecká automobilka Volkswagen (VW) musí predať japonskej firme Suzuki takmer 20-% podiel, ktorý v nej vlastní. Rozhodol o tom arbitrážny súd, ktorý tak ukončil niekoľko rokov trvajúci spor týkajúci sa neúspešného obchodného partnerstva medzi automobilkami. Informovali o tom agentúry AP a DPA.

Medzinárodný arbitrážny súd (ICA), ktorý je súčasťou Medzinárodnej obchodnej komory (ICC), rozhodol, že Volkswagen musí predať svoj 19,9-% podiel v Suzuki, čím sa postavil na stranu japonskej firmy, ktorá partnerstvo s VW ukončila a svoje akcie chce spätne odkúpiť. Japonskej spoločnosti ale zároveň hrozí, že bude musieť nemeckej firme zaplatiť určité kompenzácie, nakoľko súd zistil, že porušila dohodu o partnerstve. V tejto súvislosti Suzuki uviedla, že prípadné odškodné sa stanoví neskôr.

Firmy vytvorili partnerstvo v roku 2009 po tom, ako najväčšia európska automobilka plánovala posilniť svoju pozíciu na reformujúcich sa trhoch. Obe firmy mali spolupracovať na výrobe malých ekologických áut práve pre tieto trhy. VW mal najväčší záujem o Indiu, kde Suzuki bola jedným z lídrov na trhu.

Na základe dohody o partnerstve sa Volkswagen stal najväčším akcionárom Suzuki, zatiaľ čo japonská automobilka získala vo VW 1,5-% podiel. V roku 2011 ale Suzuki partnerstvo zrušila s tým, že VW jej neposkytol prístup k technológiám, čo mala na základe dohody o partnerstve prisľúbené. Zároveň požiadala o arbitráž, pretože Volkswagen jej podiel, ktorý v japonskej automobilke vlastnil, nechcel predať.

Po rokoch dnes Medzinárodný arbitrážny súd rozhodol, že VW musí svoj podiel v Suzuki predať. Šéf japonskej spoločnosti Osamu Suzuki uviedol, že firma je s verdiktom spokojná a náklady na spätné odkúpenie akcií odhaduje približne na 400 miliárd jenov (2,94 miliardy eur).