Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 9. november 2024Meniny má Teodor
< sekcia Ekonomika

Ombudsman: Obmedzovanie návštev v domovoch dôchodcov je nezákonné

Na snímke verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský. Foto: TASR Jakub Kotian

Podľa neho majú klienti v domovoch dôchodcov právo na slobodné určenie harmonogramu dňa aj udržiavanie kontaktu s blízkymi. Jeho rešpektovanie ovplyvňuje aj kvalitu ich života.

Bratislava 11. septembra (TASR) - Obmedzovanie návštevných hodín v domovoch sociálnych služieb je neprimerané a v rozpore s právami ich klientov. Seniori majú právo na slobodný kontakt so svojimi blízkymi, ktorý prispieva aj ku kvalite ich života. V stredu na to upozornil verejný ochranca práv (VOP) Róbert Dobrovodský.

"Obmedzenia návštev musia byť opodstatnené a primerané. Ak aj prípadne dochádza k stanoveniu návštevných hodín, nesmie dochádzať k svojvoľnému zasahovaniu do práv prijímateľov sociálnej služby. Domovy sociálnych služieb sú povinné dbať na to, aby ich vnútorné pravidlá zohľadňovali individuálne potreby klientov a rešpektovali ich práva na udržiavanie kontaktu s blízkymi," uviedol Dobrovodský.

Doplnil, že ak je obmedzenie návštev neprimerané, tak môže byť v rozpore zo zákonom o poskytovaní sociálnych služieb. Podľa neho majú klienti v domovoch dôchodcov právo na slobodné určenie harmonogramu dňa aj udržiavanie kontaktu s blízkymi. Jeho rešpektovanie ovplyvňuje aj kvalitu ich života.

Dobrovodský spresnil, že zákon o sociálnych službách nepriznáva riaditeľom domovov dôchodcov obmedzovať kontakt svojich klientov s blízkymi. Úprava návštevných hodín musí byť podľa neho v súlade s individuálnymi potrebami a preferenciami klientov.

Kancelária VOP urobila analýzu domácich poriadkov náhodne vybraných domovov dôchodcov, kde zistila, že mnohé zariadenia umožňujú návštevy bez výrazných alebo takmer žiadnych obmedzení a časť z nich presne stanovuje návštevné hodiny.

"Presne stanovené návštevné hodiny môžu viesť k porušeniu práv ich klientov na slobodný kontakt so svojimi blízkymi a na slobodné určenie harmonogramu dňa. V prípade podozrenia z porušovania zákona pri poskytovaní sociálnych služieb je možné obrátiť sa na inšpekciu v sociálnych veciach, prípadne na samosprávny kraj," povedal Dobrovodský.

Dodal, že v prípade chrípky či inej epidémie môžu zariadenia sociálnych služieb dočasne obmedziť či zakázať návštevy alebo nariadiť izoláciu a karanténu. Aj takéto dočasné obmedzenie návštev však musí podľa neho rešpektovať dôstojnosť klientov v domovoch dôchodcov.