Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Ekonomika

VW a STMicroelectronics budú spoločne vyvíjať čipy pre polovodiče

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Jaroslav Novák

VW oznámil tiež, že bude presadzovať vlastný dizajn čipov, ale spočiatku sa zameriava na vývoj hardvéru v spolupráci s ostatnými firmami.

Hannover 20. júla (TASR) - Nemecká automobilová skupina Volkswagen (VW) a francúzsko-taliansky výrobca čipov STMicroelectronics v stredu oznámili, že budú spoločne vyvíjať nové mikročipy pre polovodiče, keďže automobilový priemysel zápasí s nedostatkom týchto komponentov. TASR o tom informuje na základe správ DPA a Reuters.

Softvérová divízia Volkswagen Cariad a STMicro sú pripravené spoločne navrhnúť nový čip, ktorý bude súčasťou polovodičov. Podľa Cariad cieľom je vyrábať procesory a systémy, ktoré umožnia užšie prepojenie riadiacich jednotiek a komplexných riadiacich funkcií.

VW oznámil tiež, že bude presadzovať vlastný dizajn čipov, ale spočiatku sa zameriava na vývoj hardvéru v spolupráci s ostatnými firmami. Uzavrel už partnerské dohody s nemeckou spoločnosťou Bosch a s americkou Qualcomm.

Spolupráca so STM bude znamenať posun oproti doterajšej praxi pri obstarávaní čipov. Cieľom VW je nákup dôležitých komponentov priamo od poskytovateľov elektronických zariadení, a nielen od tradičných dodávateľov pre automobilový sektor.

"Zabezpečíme, aby sa vyrábali presne tie čipy, ktoré potrebujeme pre naše autá a zabezpečíme si zásobovanie potrebnými mikročipmi na roky dopredu," povedal Murat Aksel, člen predstavenstva VW zodpovedný za nákupy.

Automobilky na celom svete majú problémy s dodávkami čipov od pandémie ochorenia COVID-19, čo obmedzuje ich produkciu.

Vozidlá s dodatočnou výbavou pritom v súčasnosti potrebujú až 100 individuálnych riadiacich jednotiek. Cieľom VW je štandardizovať ich, nastaviť technické normy a znížiť výrobné náklady. Skupina VW má tiež problémy s koordináciou medzi svojimi značkami.

Generálny riaditeľ Cariad Dirk Hilgenberg považuje preto spoločný projekt s STM za veľmi dôležitý.

"Použitie jednotnej ideálne prispôsobenej architektúry všetkých riadiacich zariadení nám poskytuje obrovskú podporu pri efektívnom vývoji našej softvérovej platformy," povedal.