Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Ekonomika

Výbor veriteľov schválil upravený reštrukturalizačný plán Váhostavu-SK

Na snímke generálny riaditeľ spoločnosti Váhostav Marián Moravčík počas tlačovej konferencie k reštruktualizácii spoločnosti 2. apríla 2015 v Bratislave. Foto: TASR/Michal Svítok

"Znamená to, že reštrukturalizačná správkyňa má teraz 30 dní na to, aby zvolala schôdzu veriteľov," uviedol generálny riaditeľ firmy.

Bratislava 2. apríla (TASR) – Veriteľský výbor dnes schválil upravený reštrukturalizačný plán stavebnej spoločnosti Váhostav-SK. Informoval o tom na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave generálny riaditeľ firmy Marián Moravčík.

"Znamená to, že reštrukturalizačná správkyňa má teraz 30 dní na to, aby zvolala schôdzu veriteľov," doplnil. Na tejto schôdzi budú veritelia hlasovať o reštrukturalizačnom pláne a buď ho podporia, alebo nie. V prípade, že plán nepodporia, Váhostav-SK skončí v konkurze.

Do upraveného reštrukturalizačného plánu sa oproti pôvodnému návrhu zapracovali technické pripomienky výboru veriteľov, ktoré sa týkali obsahovej časti. Základné body plánu sa ale nemenili, pôvodne avizovaná miera uspokojenia veriteľov tak zostala rovnaká.

Na snímke generálny riaditeľ spoločnosti Váhostav Marián Moravčík počas tlačovej konferencie k reštruktualizácii spoločnosti 2. apríla 2015 v Bratislave.
Foto: TASR/Michal Svítok

Váhostav-SK by mal v rámci reštrukturalizácie splatiť stavebným firmám a živnostníkom 15 % z dlžných peňazí. To predstavuje 15,7 milióna eur. Zabezpečení veritelia, ktorými sú predovšetkým banky, by mali dostať 100 % svojich záväzkov. Celkovo by tak mal Váhostav-SK v rámci reštrukturalizácie splatiť 32,3 % zo svojich dlhov, čo predstavuje 43,9 milióna eur. Všetky dlhy spoločnosti sú pritom vo výške viac ako 136 miliónov eur.



Pôvodný návrh reštrukturalizačného plánu pripravila správkyňa reštrukturalizácie v spolupráci s firmou Váhostav-SK a veriteľskému výboru ho predložili 23. marca. Ten ho však s pripomienkami vrátil na dopracovanie. Výbor veriteľov tvorí päť subjektov - banky Slovenská sporiteľňa, ČSOB a Tatra banka, stavebná firma Doprastav a spoločnosť Lomark.