Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 23. máj 2025Meniny má Želmíra
< sekcia Ekonomika

Vyjednávači EÚ sa zhodli na podobe Európskeho obranného fondu

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Dohodu dosiahnutú vyjednávačmi v rámci takzvaného trialógu ešte musí formálne schváliť Európsky parlament a Rada EÚ.

Brusel 20. februára (TASR) - Európsky parlament (EP), Rada EÚ zastupujúca členské štáty a Európska komisia (EK) dospeli v stredu k čiastočnej politickej dohode o Európskom obrannom fonde (EDF), ktorý má podporiť inovatívnu a konkurencieschopnú priemyselnú základňu v oblasti obrany a ktorý zároveň prispeje k strategickej autonómii EÚ.

Dohodu dosiahnutú vyjednávačmi v rámci takzvaného trialógu ešte musí formálne schváliť Európsky parlament a Rada EÚ.

Eurokomisia v tejto súvislosti pripomenula, že vo svete rastúcej nestability a cezhraničných hrozieb pre bezpečnosť EÚ žiadna európska krajina nemôže uspieť sama. Európsky obranný fond, ktorý EK navrhla v júni 2018 ako súčasť dlhodobého rozpočtu EÚ (2021 – 2027), patrí medzi iniciatívy, ktorých cieľom je posilniť schopnosť EÚ ochrániť svojich občanov.

Podpredseda EK zodpovedný za pracovné miesta, rast, investície a konkurencieschopnosť Jyrki Katainen fond vníma ako dôležitý impulz pre spoluprácu v oblasti obrany a podľa jeho slov EDF bude podporovať silný a inovatívny obranný priemysel a zvýši autonómnosť a technologické prvenstvo EÚ v oblasti obrany.

"Fond bude podporovať technologickú inováciu a spoluprácu v európskom sektore obrany, aby mohla Európa profitovať z najmodernejších interoperabilných obranných technológií a zariadení v nových oblastiach, ako je umelá inteligencia, šifrovaný softvér, technológie bezpilotných lietadiel či satelitná komunikácia," uviedla eurokomisárka pre vnútorný trh, priemysel a podnikanie Elžbieta Bieňkowská v správe pre médiá.

Vyjednávači inštitúcií EÚ sa dohodli na viacerých kľúčových prvkoch. EDF bude poskytovať podporu počas celého životného cyklu priemyselného rozvoja od výskumu cez vývoj prototypov až po certifikáciu. Rovnako sa z neho budú vo forme grantov financovať kolaboratívne výskumné projekty. Okrem fázy výskumu a dizajnu, na ktorú je možné poskytnúť 100-percentnú finančnú podporu, z rozpočtu EÚ bude možné dopĺňať investície členských štátov formou spolufinancovania vývoja prototypov (do výšky 20 %) a následných testovacích, kvalifikačných a certifikačných činností (do výšky 80 %).

Fond bude poskytovať stimuly pre projekty s cezhraničnou účasťou mnohých malých a stredných podnikov a podnikov so strednou trhovou kapitalizáciou v dodávateľskom reťazci v sektore obrany, a to poskytovaním vyšších sadzieb financovania.

Projekty v rámci stálej európskej štruktúrovanej spolupráce (PESCO), ktoré spĺňajú potrebné podmienky, môžu získať bonus vo výške ďalších 10 % spolufinancovania, ale príspevok z fondu nie je automatický.

Projekty budú vymedzené v súlade s obrannými prioritami odsúhlasenými členskými štátmi v rámci spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky, a to najmä v kontexte plánu rozvoja spôsobilostí, ale zohľadniť sa môžu aj regionálne a medzinárodné priority, ako sú úlohy v rámci NATO.

Vo všeobecnosti sa môžu o príspevok uchádzať len kolaboratívne projekty, do ktorých sú zapojené najmenej tri oprávnené subjekty z najmenej troch členských štátov alebo pridružených krajín.

Najmenej 4 % (maximálne 8 %) rozpočtu EDF sa vyčlení na prevratné a vysokorizikové inovácie, ktoré posilnia vedúce postavenie EÚ v oblasti technológií a autonómnosť v oblasti obrany.

V zásade sa o financovanie môžu uchádzať len subjekty so sídlom v EÚ alebo pridružených krajinách, ktoré nie sú pod kontrolou tretích krajín ani ich právnických osôb. Dcérske podniky spoločností tretích krajín so sídlom v EÚ môžu byť výnimočne oprávnené na financovanie za predpokladu splnenia určitých podmienok, ktoré zaručujú, že nie sú ohrozené bezpečnostné a obranné záujmy EÚ a jej členských štátov.

Subjekty so sídlom mimo Únie nemôžu získať finančné prostriedky EÚ, ale môžu sa podieľať na projektoch spolupráce.

Komisia v rámci dlhodobého rozpočtu Únie po roku 2020 navrhla vyčleniť pre EDF 13 miliárd eur.

Prezident vystúpi v stredu v NR SR so správou o stave republiky

Pellegrini pôvodne plánoval vystúpiť v parlamente už vo februári.

- Prezident SR Peter Pellegrini vystúpi na pôde Národnej rady (NR) SR so správou o stave Slovenskej republiky v stredu (28. 5.) o 10.00 h. Vyplýva to z programu nadchádzajúcej 35. schôdze NR SR. Pôjde o prvé vystúpenie Pellegriniho v parlamente vo funkcii prezidenta.

- Návšteva Maroka potvrdila začiatok novej éry spolupráce Slovenskej republiky a Marockého kráľovstva, vyhlásil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár počas svojej cesty v Maroku.

- Americký prezident Donald Trump v piatok uviedol, že Rusko a Ukrajina uskutočnili rozsiahlu výmenu zajatcov vo vzájomnom viac než tri roky trvajúcom vojenskom konflikte.

- Tanec pri fontáne sa aj tento rok vráti na bratislavské Námestie slobody. Festival hudby a tanca nadväzuje so svojím programom na predchádzajúce ročníky.

- Národná protidrogová jednotka Prezídia Policajného zboru (PZ) realizovala v utorok (20. 5.) policajnú akciu s krycím názvom Mexiko. Cieľom bola bezpečná likvidácia takmer 1500 kilogramov kryštalického metamfetamínu.

- Maďarská vláda má v úmysle zablokovať návrh Európskej komisie (EK), ktorý požaduje úplný zákaz dodávok ruskej energie do štátov EÚ od konca roka 2027, uviedol v piatok maďarský premiér Viktor Orbán.

- Dočasné poverenie viesť Slovenské literárne centrum (SLC) dostal od piatka Branislav Balogh, ktorý doteraz pôsobil v inštitúcii na oddelení zahraničných projektov ako manažér propagácie a šírenia slovenskej literatúry.

- Obhajoba guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra K. navrhuje jeho úplné oslobodenie spod obžaloby.

- Opozičná strana SaS vyzýva ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD), aby nastavil systémové a dôstojné financovanie mobilných hospicov.

- Vláda nechce zobrať samosprávam peniaze z Programu Slovensko. Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Samuel Migaľ tak reagoval na tvrdenie samospráv, ktoré kritizovali vládu za to, že im chce zobrať stovky miliónov eur z Programu Slovensko.

- Prokurátor navrhuje pre guvernéra Národnej banky Slovenska Petra K., obžalovaného z podplácania, nepodmienečný trest väzenia. Navrhuje trest v strede trestnej sadzby, ktorá sa pohybuje v rozmedzí jeden až päť rokov.

- Mimoparlamentné hnutie Republika podporuje návrh na zníženie počtu poslancov Národnej rady (NR) SR aj zníženie štátneho príspevku pre strany. S nápadom zvýšiť kvórum pre vstup strán do NR SR na sedem percent však Republika nesúhlasí.

- Slovenský horolezec Peter Hámor sa tento týždeň vrátil z ďalšej svojej himalájskej expedície. V najvyšších horách sveta sa mu podaril ďalší prvovýstup, keď spolu s Nives Meroiovou a Romanom Benetom zdolali novou cestou v západnej stene himalájsky vrchol Kabru.

- Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračuje v piatok proces s obžalovaným exministrom financií a guvernérom Národnej banky Slovenska (NBS) Petrom K., ktorý však na pojednávaní nie je prítomný.

- Polícia v Turecku zadržala takmer 70 ľudí počas razií spojených s údajnou korupciou v Istanbulskej radnici, oznámili v piatok turecké médiá. Došlo k tomu dva mesiace po zadržaní Ekrema Imamogla, istanbulského starostu a rivala tureckého prezidenta Erdogana.

- Takmer rok po prerušení diplomatických stykov medzi Panamou a Venezuelou sa medzi týmito krajinami obnovia komerčné lety.

- Zemetrasenie s magnitúdou 6,3 otriaslo v piatok indonézskym ostrovom Sumatra, uviedol tamojší úrad pre meteorológiu, klimatológiu a geofyziku

- Hokejisti Floridy Panthers zvíťazili v noci na piatok aj v druhom stretnutí na ľade Caroliny Hurricanes 5:0 a vo finále Východnej konferencie vedú 2:0 na zápasy.

- Južná Kórea a Spojené štáty nevedú žiadne rokovania o stiahnutí amerických vojakov z krajiny, uviedlo v piatok juhokórejské ministerstvo obrany. Reagovalo tak na tvrdenie denníka Wall Street Journal, že Washington čiastočné stiahnutie zvažuje.