Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Ekonomika

Ak chcete žiadať zvýšenie platu, musíte mať na to argumenty

Ilustračné foto Foto: TASR

Požiadavku je okrem toho potrebné správne načasovať.

Bratislava 17. marca (TASR) – Ak chcete požiadať o zvýšenie platu, pripravte si jasné a vecné argumenty, ktoré vašu žiadosť podporia. Požiadavku je okrem toho potrebné správne načasovať.

"Určite nie je vhodné požadovať zvýšenie platu vtedy, ak sa spoločnosť, pre ktorú pracujete, nachádza v zlej finančnej situácii," upozornil psychológ Miloš Poštek. "Dožadovať sa u šéfa zvýšenia platu nie je dobré ani vtedy, keď je váš nadriadený evidentne v strese, pod tlakom, zavalený prácou," dodal psychológ.

Naopak, priaznivé podmienky na takýto rozhovor nastanú, ak sa napríklad zverejnia pozitívne hospodárske výsledky spoločnosti, alebo sa zamestnancovi, ktorý o zvýšenie žiada, podarí dokončiť projekt prinášajúci pre firmu výrazný benefit. Psychológ však upozorňuje, že aj v tomto prípade možno očakávať vyjednávanie.

"Je to citlivá záležitosť, takže sa treba pripraviť na to, že druhá strana s tým nemusí súhlasiť," uviedol Poštek. Prihovára sa za to, aby kandidát na zvýšenie platu vedel jasne poukázať na dôvody, prečo si zaslúži viac peňazí. Poštek zároveň pripomenul, že celý rozhovor musí kandidát viesť vo vecnej rovine. "Toto je proces, v ktorom zaváži sila argumentov, nie emócie," zdôraznil.

K úspechu preto podľa jeho názoru nevedie ani to, ak zamestnanec vytvára nátlak poznámkami o ponukách a záujme o jeho služby zo strany konkurencie. "Viac šancí na úspech prinesie to, ak zamestnanec zvýrazní svoju lojalitu a poukáže na to, čo môže firma získať, ak si ho udrží," vysvetlil Poštek.

Psychológ upozornil, že je potrebné sa pripraviť nielen na samotný rozhovor o zvýšení platu, ale aj na to, čo sa udeje po jeho úspešnom výsledku. "Väčší plat môže znamenať aj väčšie nároky na zamestnanca, rozšírením jeho kompetencií a úloh," skonštatoval Poštek.