Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Ekonomika

Výroba bioplynov pokrýva 7 % spotreby zemného plynu v EÚ za rok 2023

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Reálna produkcia biometánu vlani vzrástla na 4,9 miliardy kubických metrov, pričom inštalovaná kapacita zariadení dosiahla 6,4 miliardy kubických metrov ročne do prvého štvrťroka 2024.

Bratislava 9. decembra (TASR) - Kombinovaná produkcia bioplynu a biometánu dosiahla v roku 2023 objem 22 miliárd kubických metrov. Výroba bioplynov pokrýva 7 % spotreby zemného plynu v EÚ za minulý rok. Vyplýva to zo 14. vydania Štatistickej správy Európskej bioplynovej asociácie (EBA). V pondelok o tom informovala Slovenská bioplynová asociácia (SBA), ktorá je členom EBA.

"Najväčším zdrojom Európy na zníženie závislosti od externých dodávateľov energie je kombinácia všetkých obnoviteľných zdrojov energie vrátane bioplynu. Bioplyn je kľúčovým prispievateľom k poskytovaniu obnoviteľnej energie nielen objemovo. Vďaka svojej flexibilite, schopnosti uchovávať energiu a produkovať energiu na požiadanie podporuje rozvoj iných obnoviteľných zdrojov energie," uviedol generálny riaditeľ EBA Harmen Dekker.

Reálna produkcia biometánu vlani vzrástla na 4,9 miliardy kubických metrov, pričom inštalovaná kapacita zariadení dosiahla 6,4 miliardy kubických metrov ročne do prvého štvrťroka 2024. Podľa SBA ide o najväčší nárast produkcie biometánu v histórii, pričom vyšší medziročný nárast sa sústreďuje v EÚ (21 %).

Z hľadiska konečného využitia sa spotreba biometánu koncentruje v sektoroch s najvyššou energetickou spotrebou. Vlani bolo 23 % vyrobeného biometánu v Európe využitých na dopravu, 17 % v budovách, 15 % na výrobu elektrickej energie a 13 % v priemysle. Bioplyn a biometán sú tiež zdrojom prírodného oxidu uhličitého (CO2), ktorý vzniká ako vedľajší produkt obnoviteľného plynu. Prírodná CO2 sa dá využiť na udržateľnú výrobu, napríklad na zvyšovanie produkcie v poľnohospodárstve či na potravinárske účely, vysvetlila SBA.

Napredovanie tohto sektora v rámci EÚ vysiela podľa SBA dôležitý signál aj pre Slovensko. Asociácia zdôraznila potrebu urýchlenia prebiehajúcej transformácie bioplynových staníc na biometánové, dodatočnú legislatívnu podporu pre spracovanie biologicky rozložiteľných odpadov na bioplynových a biometánových staniciach, ale aj zrýchlenie povoľovacích procesov s cieľom zabezpečiť dlhodobý rast sektora.