Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Ekonomika

Vyššie životné minimum zníži dostupnosť hypoték pre časť záujemcov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Príjem dokáže zvýšiť aj ďalší ručiteľ, napríklad niektorý z rodičov.

Bratislava 9. júna (TASR) - Od prvého júla tohto roka sa na Slovensku zvyšuje životné minimum, čo zároveň zníži dostupnosť hypoték pre záujemcov s hraničným príjmom. Podľa opatrenia Národnej banky Slovenska (NBS) musí žiadateľovi o úver vychádzať po splátke úveru finančná rezerva minimálne vo výške 40 % čistého príjmu.

"Banka pri žiadosti o úver odpočíta z čistého príjmu sumu životného minima za každého člena domácnosti a budúcu splátku úveru. Ľuďom, ktorí majú hraničný príjem, môže aj niekoľkoeurové zvýšenie životného minima zabrániť získať úver. V takom prípade im neostáva iné, ako hľadať lacnejšiu nehnuteľnosť alebo požiadať o nižšiu hypotéku," upozornil finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Okrem zvýšenia sumy životného minima pri jednej plnoletej osobe v domácnosti z 214,83 na 218,06 eura sa pri ďalšej plnoletej fyzickej osobe v domácnosti životné minimum zvyšuje zo 149,87 na 152,12 eura. Pre každé zaopatrené neplnoleté dieťa či nezaopatrené dieťa sa zvyšuje z 98,08 eura na 99,56 eura.

Ak žiadateľovi o úver nevychádza hypotéka, má podľa Búlika viacero možností. Môže počkať na 13. plat alebo jednorazové odmeny, ktoré zvyšujú priemerný plat. Ideálne je požiadať o úver v banke, ktorá priemeruje iba posledných šesť výplat. Tak sa efekt odmien prejaví na bonite klienta v maximálnej miere.

"Ďalšou možnosťou je vybrať si banku s dlhšou splatnosťou hypotéky, čo ďalej znižuje splátku. Najdlhšie možno splácať hypotéku 40 rokov. Ak pravidelne investujete do podielových alebo ETF fondov, vytvoríte si za dlhé obdobie po dôchodok dostatočnú rezervu, aby ste hypotéku napríklad pri náraste úrokových sadzieb mohli kedykoľvek predčasne splatiť. Kým však na Slovensku máme rekordne nízke úroky pri hypotékach, neodporúčam robiť mimoriadne splátky hypotéky," radí Búlik.

Príjem dokáže zvýšiť aj ďalší ručiteľ, napríklad niektorý z rodičov. Keď mladým ľuďom v priebehu rokov stúpne príjem a klesne zostatok úveru, je bez problémov možné ručiteľa vyňať zo zmluvného vzťahu alebo hypotéku refinancovať, pričom v novom úvere už ručiteľ vystupovať nebude.