Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 27. december 2024Meniny má Filoména
< sekcia Ekonomika

Výstavba nového jadrového zdroja posilní energetickú bezpečnosť SR

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a. s., (JAVYS) začala s demontážou chladiacich veží jadrovej elektrárne (JE) V1 v Jaslovských Bohuniciach (EBO). Momentálne prebieha demontáž dvoch chladiacich veží. Snímka je z dňa 12. marca 2018. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Dôležitú úlohu by mala výstavba nového jadrového zdroja zohrať aj v súvislosti s dekarbonizáciou a klimatickou neutralitou.

Bratislava/Jaslovské Bohunice 20. novembra (TASR) - Výstavba nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovské Bohunice by mala poskytnúť stabilný a spoľahlivý zdroj elektriny, ktorý zníži riziká súvisiace s výkyvmi v dodávkach energie a s politickou neistotou v dodávateľských krajinách. Investícia tak prispeje k energetickej bezpečnosti Slovenska a susedných štátov, vyplýva to z návrhu na postup prípravy a výstavby nového jadrového zdroja, ktorý v stredu schválila vláda.

"V prípade nerealizácie výstavby nového jadrového zdroja by bola táto bezpečnosť priamo ohrozená, pretože sa predpokladá, že do roku 2040 môže dopyt po elektrickej energii v Slovenskej republike vzrásť na dvojnásobok. Takýto nárast by mohol viesť k nedostatku výrobných kapacít na pokrytie vlastnej spotreby. Tento predpoklad ďalej vychádza aj z nutnosti vyraďovania neudržateľných zdrojov energie a zdrojov, ktoré v blízkej budúcnosti dosiahnu koniec svojej životnosti," vyplýva z materiálu predloženého Ministerstvom hospodárstva (MH) SR.

Dôležitú úlohu by mala výstavba nového jadrového zdroja zohrať aj v súvislosti s dekarbonizáciou a klimatickou neutralitou. Jadrová energia pritom predstavuje bezemisný a spoľahlivý zdroj, ktorý pomáha vyrovnávať výkyvy v dodávkach z obnoviteľných zdrojov závislých na počasí, doplnil rezort hospodárstva. Jadro má významný podiel na energetickom mixe SR, kde by sa malo 85 % vyrobenej elektriny produkovať z nízkouhlíkových zdrojov, pričom jadrová energia by mala predstavovať viac ako 61 % z tohto podielu.

Nový jadrový zdroj na Slovensku by mal taktiež prispieť k energetickej integrácii v rámci jednotného európskeho energetického trhu, čím by sa mala zvýšiť energetická bezpečnosť celej Európskej únie a podporiť znižovanie emisií oxidu uhličitého (CO2) na úrovni celej Európy.

"Takéto projekty sú nevyhnutné na to, aby Európska únia splnila svoje ciele v oblasti klimatických zmien a súčasne si udržala konkurenčnú výhodu v oblasti čistej energie," špecifikovalo MH v predloženom materiáli.