Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Ekonomika

Využívanie regionálnych prírodných domácich potravín sa má zlepšiť

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Podľa rezortu pôdohospodárstva sa výrazne taktiež zníži plytvanie s potravinami hlavne na vidieckej úrovni.

Bratislava 24. januára (TASR) - Využívanie regionálnych prírodných domácich potravín sa zlepší. Tvrdí to Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v predkladacej správe k návrhu novely nariadenia vlády SR o hygienických požiadavkách na priamy predaj a dodávanie malého množstva prvotných produktov rastlinného a živočíšneho pôvodu, ktorým by sa najbližšie mal zaoberať vládny kabinet. Nariadenie by malo byť účinné od 1. marca 2016.

"Cieľom predloženého návrhu nariadenia vlády je upraviť podmienky predaja spracovaných produktov rastlinného pôvodu konečnému spotrebiteľovi vzhľadom k tomu, že poznatky z praxe poukazujú na potrebu úpravy množstiev prvotných produktov rastlinného pôvodu a doplnenia o množstvá spracovaných produktov rastlinného pôvodu, nakoľko sú spotrebiteľmi takéto produkty žiadané," zdôvodnilo MPRV návrh novely.

Podľa rezortu pôdohospodárstva sa výrazne taktiež zníži plytvanie s potravinami hlavne na vidieckej úrovni a umožní sa pokračovanie v používaní tradičných metód spracovania regionálnych surovín pri výrobe potravín, a to aj v regiónoch s geografickým znevýhodnením.

Účelom vládneho nariadenia je podľa MPRV umožniť vyrábať spracované rastlinné produkty v domácich podmienkach výrobcu, avšak nejde o podniky, ktorých koncepcia zahŕňa určitú kontinuitu činností ani určitý stupeň organizácie.

Tzv. malým množstvom spracovaných produktov rastlinného pôvodu je podľa novely nariadenia množstvo, ktoré prvotný výrobca vyrába vo svojom súkromnom hospodárstve a priamo predáva konečnému spotrebiteľovi, alebo dodáva miestnej maloobchodnej prevádzkarni, ktorá priamo zásobuje konečného spotrebiteľa, a to vtedy, ak ide ročne o spracované ovocie či zeleninu do 1250 kg suroviny, alebo o kvasenú kapustu do 500 kg suroviny, pestované konzervované a sušené huby do 50 kg, o sirupy, ovocné šťavy a zeleninové šťavy do 1250 kg suroviny, či o spracované produkty z obilia a zemiakov do 400 kg hmotnosti suroviny (lokše, pagáče, cestoviny).

Výrobcom je podľa návrhu nariadenia ten, kto spracúva produkty z vlastnej pestovateľskej činnosti, vyrába z nich spomínané produkty a je na tento účel zaregistrovaný na regionálnej veterinárnej a potravinovej správe. Výrobca malého množstva spracovaných produktov rastlinného pôvodu je povinný používať len také suroviny, ktoré zodpovedajú požiadavkám bezpečnosti potravín.