Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 15. november 2024Meniny má Leopold
< sekcia Ekonomika

Pred závodom WAY Industries bol protest proti prepúšťaniu

Proti ohlásenému hromadnému prepúšťaniu dnes pred závodom WAY Industries v Krupine protestovalo približne 150 tamojších zamestnancov. Firma, vyrábajúca dlhodobo stavebné nakladače a špeciálnu techniku oznámila že k 1. júlu 2013 začne plynúť výpovedná lehota pre 78 z asi 315 zamestnancov. Foto: TASR/Jozef Poliak

Firma má už len montovať.

Krupina 1. júla (TASR) - Proti ohlásenému hromadnému prepúšťaniu dnes pred závodom WAY Industries v Krupine protestovalo približne 150 tamojších zamestnancov. Firma, vyrábajúca dlhodobo stavebné nakladače a špeciálnu techniku oznámila že k 1. júlu začne plynúť výpovedná lehota pre 78 z asi 315 zamestnancov.

Podľa závodného šéfa odborov Jozefa Miškolciho, už ku koncu júna spoločnosť prepustila 29 ľudí. "Firma ako dôvod prepúšťania uvádza zlú ekonomickú situáciu," povedal dnes TASR. Podľa odborárov sa chce v budúcnosti zamerať už len na montáž dielcov na hotové výrobky. Výrobu, napríklad zváraním, ktorá tam fungovala doteraz, chce úplne zrušiť.

Situácia medzi zamestnancami je napätá. Mnohí, ktorí sa ocitli na zozname prebytočných odpracovali vo firme celý život. "Povedali nám len, že výroba sa ruší a odchádza do iných závodov. U nás sa má len montovať. Dielce na to mienia dovážať," povedala TASR jedna z protestujúcich. "Sme skeptickí, nevieme, čo budeme robiť. V tejto oblasti tu už nie sú možnosti," dodala.

Zamestnanci nevedia, kto je skutočný vlastník

Proti ohlásenému hromadnému prepúšťaniu dnes pred závodom WAY Industries v Krupine protestovalo približne 150 tamojších zamestnancov. Firma, vyrábajúca dlhodobo stavebné nakladače a špeciálnu techniku oznámila že k 1. júlu 2013 začne plynúť výpovedná lehota pre 78 z asi 315 zamestnancov. Krupina, 1. júla 2013.
Foto: TASR/Jozef Poliak
"To, čo vieme my, ľudia dole, nevyzerá dobre. Je tu nové vedenie, ktoré nám hovorí, že sa tu už nebude nič vyrábať, iba montovať. Preto aj to prepúšťanie," povedal TASR člen závodných odborov Pavol Jaroš. Firmu ešte pred štyrmi rokmi vlastnil Ľudovít Černák, dnes už ľudia z fabriky nevedia, kto je skutočný vlastník a aký je jeho zámer do budúcnosti. "Nikto sa nám nehlási k vlastníctvu firmy, každý hovorí len o množstve drobných akcionárov. Majiteľ ako taký je pre nás neznámy," konštatoval.

Viacerí zamestnanci sú podľa neho znechutení stavom, v akom sa spoločnosť ocitla a to najmä preto, že sa tam ešte pred pár rokmi vyrábal konkurenčný protišmykový stavebný nakladač a aj špičkový odmínovací systém Božena. "Bohužiaľ, zaspalo sa vo vývoji a konkurenti nás dobehli," dodal.

Podľa Miškolciho aj napriek aktuálnej situácii chcú odborári ešte zajtra predostrieť svoje požiadavky vedeniu firmy a pokúsiť sa eliminovať daný stav.

Podľa vyjadrenia, ktoré TASR zaslal Peter Benčúrik, zastupujúci akcionárov firmy, pod hromadné prepúšťanie 78 ľudí sa podpísala najmä pretrvávajúca kríza v stavebníctve, ktorá sa sekundárne prejavuje v strojárskom priemysle ako jednom z kľúčových subdodávateľských sektorov. "Zámerom strojárskej skupiny SITNO, a.s. Bratislava je zachovanie čo najväčšieho počtu pracovných miest na Slovensku, preto sa časť pracovných náplní prepustených zamestnancov z Krupiny bude realizovať v rámci výrobných kapacít v Strážskom," uviedol bez ďalších podrobností.