Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 29. december 2024Meniny má Milada
< sekcia Ekonomika

WTO: Súčasné colné bariéry a reštrikcie nikomu neprospejú

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Rastislav Chovanec, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR, pripomenul význam WTO pre Európsku úniu ako celku, ako aj pre samotné Slovensko.

Bratislava 29. novembra (TASR) - Viaceré riziká súčasného vývoja a ich negatívny vplyv nielen na medzinárodné obchodné vzťahy, globálnu ekonomiku, ale aj na vzťahy medzi krajinami aj spoločenstvami charakterizujú posledné obdobie vo svete. Uviedol to vo štvrtok v Bratislave predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) a predseda Svetovej komorovej federácie Medzinárodnej obchodnej komory Peter Mihók na konferencii venovanej rizikám vývoja svetového obchodu v dôsledku zavádzania nových ciel, sankcií a ďalších reštriktívnych opatrení.

Ako ďalej uviedol, je zle, keď hovoríme o obchodných či informačných vojnách. Vojna je vždy prejavom neschopnosti nájsť racionálne a správne riešenia. Napokon, aj tento druh vojen má svoj deštrukčný dosah tak lokálne, ako aj regionálne či globálne a môže byť predzvesťou oveľa dramatickejšej deštrukcie s fatálnymi dôsledkami.

Karl Brauner, námestník generálneho riaditeľa Svetovej obchodnej organizácie (World Trade Organization – WTO), okrem iného zdôraznil, že dnes sme nielen svedkami, ale aj priamymi účastníkmi a aktérmi turbulentného vývoja nielen v medzinárodných vzťahoch, vo vývoji svetovej ekonomiky, ale aj v medzinárodnom obchode. Zásadné zmeny sa dotýkajú samotného predmetu obchodovania, metód obchodovania, ako aj kľúčových hráčov v medzinárodných vzťahoch a globálnej ekonomike. Zároveň priblížil aj prínosy WTO na rozvoj štátov, ich ekonomík, zamestnanosti a celkového pokroku. Podľa neho stavanie colných bariér, reštriktívne opatrenia zavádzané niektorými štátmi sú kontraproduktívne a brzdia celkový rozvoj.

Rastislav Chovanec, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR, pripomenul význam WTO pre Európsku úniu ako celku, ako aj pre samotné Slovensko. Na strane druhej zdôraznil, že už by sa mal zmeniť status niektorých štátov, ktoré sú charakterizované ako rozvojové, pričom sa podľa výkonu ich ekonomík už zaraďujú medzi vyspelé krajiny a čerpajú stále výhody patriace pre rozvojové krajiny.