Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Ekonomika

Zahraničný obchod sa v auguste 2016 po dovolenkách opäť rozbehol

Automobilový priemysel Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Predpokladá sa, že za silným augustovým rastom vývozov stál najmä automobilový priemysel, ktorý obnovil produkciu a vývozy po júlových celozávodných dovolenkách.

Bratislava 10. októbra (TASR) - Zahraničný obchod sa v auguste 2016 po dovolenkách opäť rozbehol. Uviedol to v komentári k augustovým číslam zahraničného obchodu (ZO) SR Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.

Zahraničný obchod v auguste 2016 podľa neho v súlade s očakávaniami korigoval slabšie dovolenkové čísla z júla. Ako vývozy, tak aj dovozy vykázali rekordne silné dynamiky rastu a posunuli obrat v zahraničnom obchode na nové historické maximá.

"Predpokladáme, že za silným augustovým rastom vývozov stál najmä automobilový priemysel, ktorý obnovil produkciu a vývozy po júlových celozávodných dovolenkách. Túto hypotézu by mali potvrdiť aj v utorok (11. 10.) zverejnené čísla priemyslu," poznamenal.

Aj napriek rekordne silnému augustu však podľa neho možno toto leto z pohľadu zahraničného obchodu hodnotiť len ako priemerné, až mierne podpriemerné. V priemere oproti úrovni z 2. štvrťroka dovozy viac menej stagnovali, kým ani silný august nedokázal plne vykompenzovať slabý júl a vývozy zo Slovenska klesli v lete o približne 3 %.

"V nasledujúcich mesiacoch stále očakávame, že prebytky ZO by mohli pozvoľna narastať a následne sa stabilizovať na úrovni okolo 4,5 až 4,7 % hrubého domáceho produktu (HDP). Prípadný negatívny vplyv britského referenda sa dostaví pravdepodobne najskôr v závere tohto roka, indikátory sentimentu však stále nenaznačujú citeľné zhoršenie nálad v európskom priemysle. V budúcom roku by sa prebytky ZO mali predsa len dočasne opäť zmierniť, keď ich smerom nadol budú ťahať dovozy technológií, najmä v súvislosti s veľkými investíciami v automobilovom priemysle," dodal Koršňák.

Júlové spomalenie sa podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Kataríny Muchovej ukázalo ako dočasné. "Očakávame, že dynamika ZO bude pokračovať dobrým tempom a celkovo by čistý zahraničný obchod (očistený o dovoz) mal pomáhať rastu ekonomiky," myslí si Muchová.

Výrazný medziročný rast objemu ZO je podľa slov ekonomického analytika Tatrabanky Borisa Fojtíka dôsledkom celozávodných dovoleniek veľkých slovenských, hlavne automobilových závodov. "Tie sa pomerne nezvyčajne koncentrovali hlavne do júla, kedy sme videli prepad ZO pripomínajúci dokonca rok 2009. Dá sa očakávať, že veľmi dynamický vývoj uvidíme aj v prípade augustovej priemyselnej produkcie, ktorá je so ZO výrazne previazaná. Ďalší vývoj ZO by mal byť menej volatilný a predpokladáme, že priemerný rast ZO by sa mohol hýbať okolo 5 % medziročne," doplnil Fojtík.

Podľa analytikov menového úseku Národnej banky Slovenska (NBS) sa letné dovolenky v júli (minulý rok aj v auguste) a následné augustové spustenie liniek týkalo aj ostatných krajín stredoeurópskeho globálneho hodnotového reťazca.

"Aby sme eliminovali vplyv tohtoročného posunu celozávodných dovoleniek, uvádzame kumulovaný výsledok exportu za obidva letné mesiace júl a august, ktorý bol reálne o 5 % lepší ako v lete 2015. Tento priaznivý výsledok z medziročného pohľadu sa pri medzikvartálnom porovnaní pochopiteľne mení na stagnáciu, keďže export v 2. štvrťroku výraznejšie akceleroval a vytvoril tak vysokú bázu na jeho prekonanie. Dovoz tovarov v lete kopíroval rozkolísanosť vývozu," dodali analytici NBS.

Štatistický úrad (ŠÚ) SR dnes informoval, že v auguste 2016 dosiahol celkový vývoz tovaru zo SR hodnotu 5,689 miliardy eur, pri medziročnom náraste o 18,4 %. Celkový dovoz tovaru do SR sa zvýšil o 15,8 % na 5,473 miliardy eur. Saldo ZO bolo aktívne, na úrovni 216,1 milióna eur, teda bolo o 136,6 milióna eur vyššie ako v auguste 2015.