Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Ekonomika

Zahraničný obchod SR bol aj v auguste 2019 v deficite

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Medziročný pokles v auguste podľa analytika zaznamenali aj vývozy, a to o 1,1%.

Bratislava 9. októbra (TASR) - Zahraničný obchod SR zaznamenal v auguste druhý mesiac v rade deficitnú bilanciu, keď objem dovozov v auguste prevýšil objem vývozov o 212 miliónov eur. Uviedol to Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia v komentári k augustovému zahraničnému obchodu.

"Ekonomiku počas leta výraznejšie ovplyvňujú dovolenky. Zahraničný obchod však zaznamenal približne rovnaký deficit v oboch letných dovolenkových mesiacoch, a tak aktuálne zhoršenie bilancie zahraničného obchodu nie je možné pripísať dovolenkovému výkyvu, ale skôr kombináciou štrukturálnych a jednorazových problémov – slabšiemu externému dopytu, ale i príprave výrobných liniek automobiliek na produkciu nových modelov (efekt životného cyklu), ktorý sa prejavili na medziročne nižších vývozoch," spresnil. Tie podľa neho v auguste medziročne poklesli o 2,8 %.

Medziročný pokles v auguste podľa analytika zaznamenali aj vývozy, a to o 1,1%. Rast dovozov tak posledné mesiace systematicky predbieha rast vývozov. Pri stále klesajúcej spotrebe domácnosti sa dá predpokladať, že dovozy podporujú najmä dodávky pre výrobu alebo investičné dovozy, teda zložky, ktoré by sa v nasledujúcich mesiacoch/štvrťrokoch mohli premietnuť aj do vývozov.

"Aj napriek slabším číslam zahraničného obchodu v posledných mesiacoch, v nasledujúcom období očakávame postupnú stabilizáciu bilancie zahraničného obchodu a zastavenie trendu klesajúcich prebytkov zahraničného obchodu. Dôvodom by mohol byť reštart automobilového priemyslu po letných odstávkach, ktoré viaceré slovenské závody automobiliek využili aj na prípravu výrobných liniek na produkciu nových modelov. Rast produkcie v slovenskom automobilovom priemysle v závere roka signalizuje aj indikátor dôvery v priemysle. Vyššia produkcia síce neznamená len vyššie vývozy, ale zvyšuje aj nároky na dovoz materiálu a tovarov do výroby, čo bude efekt vyššej produkcie na bilanciu zahraničného obchodu tlmiť, avšak s približovaním sa cieľovej úrovni produkcie by efekt silnejších vývozov mal predsa len postupne čoraz viac prevažovať," poznamenal.

Koršňák dodal, že na cyklické spomalenie európskej ekonomiky by mala postupne reagovať aj domáca ekonomika, čo by malo postupne zvoľniť aj tlak na rast dovozov (spotrebných a investičných). Rizikom pre vývoj zahraničného obchodu (aj ekonomiky) naďalej ostáva brexit bez dohody, americké cla či ďalšie výraznejšie spomalenie externého dopytu.

Podľa Kataríny Muchovej, analytičky Slovenskej sporiteľne, je pravdepodobné, že príspevok čistého zahraničného obchodu bude aj v treťom kvartáli tohto roka záporný.

"Tento rok očakávame zmiernenie tempa rastu HDP, pravdepodobne k blízkosti 2,5 %. Domáci dopyt ostáva stále v slušnej kondícii, ale oblaky nad externým prostredím sa nerozplynuli. Hrozba neriadeného, tvrdého odchodu Veľkej Británie z EÚ zostáva a v hre ostáva tiež pomalší rast Nemecka, eurozóny a Číny či nedoriešené spory v zahraničnom obchode a hrozba protekcionizmu, ako aj postupné štrukturálne zmeny v automobilovom sektore," doplnila Muchová.

Štatistický úrad (ŠÚ) SR informoval, že v auguste 2019 dosiahol celkový vývoz tovaru zo SR hodnotu 5,991 miliardy eur, pri medziročnom poklese o 2,8 %. Celkový dovoz tovaru do SR sa znížil o 1,1 % na 6,203 miliardy eur. Saldo zahraničného obchodu bolo pasívne v objeme 212 miliónov eur (o 103,2 milióna eur vyšší deficit ako v rovnakom období minulého roka).