Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 25. apríl 2025Meniny má Marek
< sekcia Ekonomika

Zamestnanci majú nárok na voľno pri sťahovaní sa do iného mesta

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Roman Hanc

MPSVR uviedlo, že voľno v práci a náhradu mzdy môže poskytnúť zamestnávateľ pracovníkom v sume ich priemerného zárobku, najmä ak zvýšenie či rozšírenie kvalifikácie je v súlade s potrebami firmy.

Bratislava 3. novembra (TASR) - Zamestnanci majú nárok na voľno v práci z dôvodu presťahovania sa do iného mesta alebo obce. Zamestnávateľ môže poskytnúť svojim pracovníkom voľno v práci s náhradou mzdy, ak ide o sťahovanie v jeho záujme. V prípade, že ide o presťahovanie sa zamestnanca na osobné účely, má nárok na voľno bez náhrady mzdy, a to najviac na jeden deň pri sťahovaní sa v tej istej obci a maximálne dva dni do inej obce. TASR o tom informovalo tlačové oddelenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR.

"Podľa Zákonníka práce, ak zamestnanec vopred vie o prekážke v práci, je povinný včas požiadať zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna. Inak je zamestnanec povinný upovedomiť zamestnávateľa o prekážke v práci a o jej predpokladanom trvaní bez zbytočného odkladu a jej trvanie zamestnávateľovi aj preukázať. Príslušné zariadenie je povinné potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní," uviedlo MPSVR.

Doplnilo, že ak má zamestnanec nárok na pracovné voľno bez náhrady mzdy, tak zamestnávateľ mu musí umožniť odpracovať zameškaný čas, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody. Okrem sťahovania sa majú zamestnanci za určitých podmienok aj nárok na voľno pri štúdiu a zvyšovaní si kvalifikácie.

"Na uzatvorenie dohody o zvyšovaní kvalifikácie nemá zamestnanec zo zákona právo, je to len možnosť. Môže ísť o situáciu, keď si napríklad zamestnanec chce dorobiť vysokoškolské vzdelanie externe (prvý stupeň, druhý stupeň), a teda musí chodiť do školy aj počas pracovného času. Ak je to aj v záujme zamestnávateľa, napríklad budúca perspektíva získania kvalifikovaného zamestnanca, dohodnú sa príslušné podmienky v kontexte Zákonníka práce," spresnil rezort práce.

Ďalej priblížil, že zamestnávateľ môže umožniť zamestnancovi zvýšenie kvalifikácie poskytnutím pracovného voľna, náhrady mzdy a úhrad ďalších nákladov spojených so štúdiom. Pracovník má zároveň povinnosť po skončení štúdia zotrvať u zamestnávateľa určitý čas alebo mu zaplatiť náklady spojené so štúdiom, a to aj v prípade, keď dá výpoveď v práci pred skončením štúdia.

Uhradiť náklady nemusí zamestnanec napríklad, ak nemôže vykonávať podľa lekárskeho posudku prácu, na ktorú si zvyšoval kvalifikáciu, alebo ak mu zamestnávateľ zastavil poskytovanie pracovného voľna a náhrady mzdy, pretože sa bez svojho zavinenia stal dlhodobo nespôsobilým na vykonávanie práce spojenej s kvalifikáciou.

MPSVR dodalo, že voľno v práci a náhradu mzdy môže poskytnúť zamestnávateľ svojim pracovníkom v sume ich priemerného zárobku, najmä ak zvýšenie či rozšírenie kvalifikácie je v súlade s potrebami firmy. Zamestnanci majú tak možnosť využiť najmenej dva dni voľna na prípravu a vykonanie každej skúšky, päť dní na prípravu a vykonanie záverečnej, prípadne maturitnej skúšky, či desať dní na vypracovanie a obhajobu diplomovej a dizertačnej práce.

HRABKO: Štátny smútok v čase pohrebu pápeža je dobrý politický krok

Náboženskú vieru pokladá Hrabko za osobnú a súkromnú vec každého človeka, pápež František však bol podľa neho aj uznávanou politickou osobnosťou (správa, PODCAST, VIDEO).

- Riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Kash Patel v piatok informoval, že príslušníci FBI zadržali sudkyňu pôsobiacu na súde v štáte Wisconsin.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) odporučí klubu poslancov Národnej rady SR za Smer-SD, ako aj ďalším poslancom vládnej koalície, aby za zákon o tzv. covidových amnestiách opätovne hlasovali a prelomili veto prezidenta SR Petra Pellegriniho.

- Predseda opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka verí, že v Národnej rade (NR) SR neprelomia veto prezidenta k zákonu o tzv. covidových amnestiách.

- Enviroorganizácie pripravili hromadnú pripomienku k novele zákona o ochrane prírody, ktorú podporilo 3101 ľudí. Ide o piatu novelu zákona o ochrane prírody za posledné dva roky.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o tzv. covidovej amnestii a vráti ho s výhradami parlamentu na opätovné prerokovanie.

- Ruský prezident Vladimir Putin v piatok prijal osobitného vyslanca amerického prezidenta Steva Witkoffa, oznámil Kremeľ.

- Tatranský národný park (TANAP) podal na okresný úrad návrh zonácie. V najvyšších pásmach ochrany bude viac ako 50 percent územia parku. Na sociálnej sieti o tom informovali štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Filip Kuffa a riaditeľ TANAP-u Olexa.

- Zmeny v mýtnych poplatkoch nie sú žiadnou novinkou. Vychádzajú z celoeurópskej smernice, ktorej zavedenie je povinné. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie Ministerstva dopravy SR v reakcii na vyjadrenia Nadácie Zastavme korupciu a predstaviteľov autodopravcov.

- Stredoslovenská vodárenská spoločnosť (StVS) podporuje výstavbu plánovanej prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec. TASR o tom v piatok informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) Slovenskej republiky.

- Lekári predpísali vlani najviac liekov pacientom s chorobami kardiovaskulárneho a nervového systému. V roku 2024 bol zároveň zaznamenaný medziročný nárast spotreby humánnych liekov v úhradách a aj pri spotrebe vyjadrenej počtom balení.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) sa stretne v pondelok (28. 4.) s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ktorý príde na oficiálnu návštevu Slovenska. Okrem iného sa budú partneri zaoberať aj možnosťami spolupráce v oblasti energetiky.

- Slovenská advokátska komora (SAK) dôrazne odmieta akékoľvek útoky na predstaviteľov justície, či už ide o sudcov, prokurátorov, advokátov, notárov, exekútorov alebo zástupcov iných právnických povolaní.

- Poľské ministerstvo rodiny, práce a sociálnej politiky oznámilo, že v pondelok predstaví ďalší krok v procese zavádzania skráteného pracovného času. Ministerka Agnieszka Dziemianowicz-Bak zhodnotí doterajšie analýzy a načrtne budúce plány rezortu v tejto oblasti.

- Veľkou témou súčasnosti je transakčná daň. Poďme sa na ňu pozrieť a čo budeme môcť v nej opravíme. Uviedol to v piatok predseda vlády SR Robert Fico.

- Opozičná poslankyňa Národnej rady (NR) SR Vladimíra Marcinková (SaS) chce znova zákonne ukotviť právo pre maloletých pacientov na prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Uviedla to na piatkovej tlačovej konferencii.

- Prezident SR Peter Pellegrini vymenoval riaditeľa Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) Branislava Zuriana, riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Ľubomíra Klištinca a štátneho tajomníka Ministerstva spravodlivosti SR Michala Sedliaka do hodnosti generála.

- Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) odovzdal menovací dekrét Petrovi Hullovi, ktorý bude opätovne pôsobiť vo funkcii riaditeľa Justičnej akadémie.

- Pri riadení, správe a manažovaní štátneho dlhu SR neidentifikoval Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) významné nedostatky. Rezervy sú ale v strategickom plánovaní a transparentnom informovaní. Vyplýva to z najnovšej kontroly NKÚ.

- Priame prenosy doplnené rozhovormi s relevantnými hosťami i priamymi vstupmi z Vatikánu budú vo vysielaní slovenských televízii sprevádzať sobotňajšie (26. 4.) mimoriadne vysielanie venované pohrebu pápeža Františka.

- Červená armáda na jednej strane oslobodila slovenské územie na konci svetovej vojny, no ruský režim, ktorý je stále „strojcom vojny“ na strane druhej napadol svojho suseda - Ukrajinu, a porušil tým medzinárodné právo, preto ho nemôžeme legitimizovať, uviedol Drucker.