Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Ekonomika

Zamestnávatelia v USA vytvorili aj v októbri nové pracovné miesta

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Deficit zahranično-obchodnej bilancie USA v septembri však klesol.

Washington 4. novembra (TASR) - Americkí zamestnávatelia aj v októbri vytvorili nové pracovné miesta, ale ich počet sa oproti septembru znížil, čo sklamalo analytikov, ktorí očakávali, že firmy prijmú viac nových ľudí. Miera nezamestnanosti však minulý mesiac klesla a tempo rastu platov sa zrýchlilo. To signalizuje, že najväčšia svetová ekonomika dosiahla solídny pokrok v prvom mesiaci posledného kvartálu 2016. Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.

Podľa údajov ministerstva práce vo Washingtone zamestnávatelia v USA, okrem poľnohospodárstva, prijali v októbri 161.000 nových pracovníkov. To je menej ako v septembri, keď po revízii vytvorili 191.000 nových miest, čo je o 44.000 viac, ako udával predbežný odhad.

Októbrový výsledok však sklamal analytikov, ktorí očakávali, že v USA pribudne v sledovanom mesiaci 173.000 nových pracovných príležitostí.

Ministerstvo zároveň oznámilo, že miera nezamestnanosti v USA minulý mesiac klesla na 4,9 % zo septembrových 5 %.

Priemerná hodinová mzda sa v októbri zvýšila o 0,4 % oproti septembru, keď medzimesačne stúpla o 0,3 %. V medziročnom porovnaní vzrástla hodinová mzda o 2,8 %, najstrmšie od júna 2009. To je dobrá správa pre ekonomiku, keďže domácnosti sa svojimi výdavkami podieľajú zhruba 70 % na jej raste.

Deficit zahranično-obchodnej bilancie USA v septembri klesol



Deficit zahranično-obchodnej bilancie USA v septembri klesol na najnižšiu hodnotu za 19 mesiacov. Dôvodom bol rast exportu, vďaka oživeniu dopytu po lietadlách, a zároveň pokles importu. No slabší import zároveň poukazuje na spomaľovanie dopytu v USA. Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

Podľa najnovších údajov amerického ministerstva obchodu schodok zahranično-obchodnej bilancie USA klesol v septembri medzimesačne o 9,9 % na 36,4 miliardy USD (32,90 miliardy eur). To je jeho najnižšia hodnota od februára 2015.

Ekonómovia, ktorých oslovila agentúra Reuters, pritom počítali so znížením schodku na v priemere 37,8 miliardy USD. Ministerstvo zároveň revidovalo obchodný deficit za august, ktorý dosiahol 40,5 miliardy USD, a nie 40,7 miliardy USD, ako naznačoval rýchly odhad.

Po očistení od inflácie sa deficit zahraničného obchodu USA v septembri znížil na 55 miliárd USD z augustových 57,4 miliardy USD.

Tieto údaje ministerstvo už minulý týždeň zahrnulo do správy o hrubom domácom produkte (HDP). Zahraničný obchod sa tak podieľal 0,83 percentuálnymi bodmi na HDP Spojených štátov v 3. kvartáli.

Zo štatistík ďalej vyplýva, že export z USA sa v septembri zvýšil o 0,6 % na 189,2 miliardy USD, čo bola jeho najvyššia hodnota od júla 2015. Import pritom klesol o 1,3 % na 226,6 miliardy USD.

Export z USA do Európskej únie v septembri vzrástol o 6 %, z toho export do Británie vyskočil až o 12,4 %.

V septembri stúpol aj vývoz do Číny, a to o 1,8 %, zatiaľ čo import z tejto krajiny klesol o 2,8 %.