Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Ekonomika

Zamestnávatelia nedostanú pokutu, ak neohlásili voľné pracovné miesto

Ilustračná snímka. Foto: TASR Štefan Puškáš

Zákon označovaný aj ako lex korona poputuje na schválenie parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní.

Bratislava 24. júna (TASR) - Zamestnávatelia nedostanú pokuty za neplnenie povinnosti oznamovať úradu práce, sociálnych vecí a rodiny voľné pracovné miesta a ich charakteristiku. Vyplýva to z materiálu z dielne Ministerstva hospodárstva (MH) SR o 114 opatreniach napomáhajúcich zlepšeniu podnikateľského prostredia na Slovensku, ktorý v stredu schválil vládny kabinet Igora Matoviča (OĽaNO) s pripomienkami.

Zákon označovaný aj ako "lex korona" poputuje na schválenie parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní. Po schválení Národnou radou SR a po podpise prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou prvé ustanovenia zákona nadobudnú účinnosť už od začiatku júla.

Vláda sa rozhodla upraviť aj povinnosti zamestnávateľa aktualizovať a vyhodnocovať koncepciu politiky bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (BOZP). Koncepciu museli doteraz zamestnávatelia pravidelne vyhodnocovať a podľa potreby aktualizovať. Pravidelnosť vyhodnocovania však nebola presne vymedzená časovými intervalmi, preto vláda ustanovila povinnosť koncepciu vyhodnocovať podľa potreby. "Táto väčšia voľnosť má nahradiť plnenie výlučne administratívnej požiadavky v snahe dodržať určitú pravidelnosť v prípade, keď to nie je potrebné," píše sa v materiáli.

V kontexte zákona o BOZP vláda mení aj časť, ktorá ustanovuje zamestnávateľovi povinnosť vymenovať jedného alebo viacerých zamestnancov za zástupcov zamestnancov pre bezpečnosť. Po novom bude musieť zástupcu menovať len zamestnávateľ, ktorý ma najmenej 10 zamestnancov a zamestnávatelia, na ktorých sa vzťahuje výnimka.

Zmeny nastanú aj v zákone o inšpekcii práce. Na plnenie niektorých opatrení, ktoré sú taxatívne vymedzené, inšpektor práce určuje primeranú lehotu. Aby sa zosúladila právna úprava a aby sa vypustil neurčitý časový pojem „ihneď“, vláda dopĺňa platnú legislatívu tak, aby nariadenie odstránenia zistených nedostatkov mohol inšpektor žiadať v určitej lehote. Túto lehotu bude môcť inšpektor na žiadosť kontrolovaného subjektu aj predĺžiť.