Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 16. november 2024Meniny má Agnesa
< sekcia Ekonomika

Zásobníky projektu Zelená domácnostiam II sú otvorené

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Od začiatku februára Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) doručila domácnostiam 1727 poukážok v hodnote viac ako 3,4 milióna eur, informovala v piatok agentúra.

Bratislava 19. februára (TASR) - Zásobníky projektu Zelená domácnostiam II sú otvorené a domácnosti môžu naďalej podávať žiadosti o poukážky na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Od začiatku februára Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) doručila domácnostiam 1727 poukážok v hodnote viac ako 3,4 milióna eur, informovala v piatok agentúra.

"Aktuálne evidujeme 2300 ďalších žiadostí v hodnote šesť miliónov eur. Tieto prostriedky sú už pre domácnosti zarezervované a čakajú na vydanie poukážok. K dispozícii sú voľné ešte ďalšie tri milióny eur. Poukážku postupne získajú všetci, ktorí žiadosti zaregistrujú," uviedol generálny riaditeľ SIEA Peter Blaškovitš.

Poradie svojej žiadosti môžu domácnosti sledovať v zásobníku a na inštaláciu sa pripraviť. Do vydania poukážky môžu v zaregistrovanej žiadosti zmeniť napríklad výrobcu zariadenia. Na inštaláciu zariadení majú domácnosti tento rok predĺženú lehotu až päť mesiacov od vydania.

"Aj zavedením systému takzvaných zásobníkov sa podarilo zabezpečiť, že podporu môže využiť každý, kto požiada a splní podmienky. V tohtoročných zásobníkoch sú všetky aktuálne zostávajúce finančné prostriedky z projektu Zelená domácnostiam II. Priebežný stav zásobníkov je možné sledovať on-line na stránke zelenadomacnostiam.sk," pripomenul Blaškovitš. Nové poukážky vydáva agentúra postupne v závislosti od toho, koľko poukážok je v obehu, teda podľa toho, ako sú podávané žiadosti o preplatenie poukážok k už dokončeným inštaláciám.

Od roku 2019 bolo prostredníctvom projektu z európskych prostriedkov podporených 11.354 nových zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie v celkovej hodnote 22,7 milióna eur. Výška podpory závisí od inštalovaného výkonu zariadenia. Maximálny príspevok na tepelné čerpadlá je 3400 eur, pri slnečných kolektoroch je to 1750 eur a po 1500 eur môžu získať domácnosti na inštalácie fotovoltických panelov a kotlov na biomasu. Celkom je v projekte na podporu inštalácií určených 37 miliónov eur.