Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 24. december 2024Meniny má Adam a Eva
< sekcia Ekonomika

Zastavenie projektu Nord Stream 2 neovplyvní dodávky plynu do EÚ

Na archívnej snímke z 15. februára 2022 potrubie na plynovode Nord Stream 2 (Severný prúd 2) v Lubmine na severozápade Nemecka. Foto: TASR/AP

Nord Stream 2 je navrhnutý tak, aby zdvojnásobil dodávky plynu z Ruska cez Baltické more priamo do Nemecka a obišiel pritom Ukrajinu.

Brusel 22. februára (TASR) - Zastavenie projektu plynovodu Nord Stream 2, ktorým sa má transportovať ruský plyn do Nemecka, neovplyvní jeho dodávky do Európskej únie (EÚ), keďže ešte nie je v prevádzke. Uviedla to v utorok Európska komisia.

"Nord Stream 2 zatiaľ nefunguje, nedodáva energiu do Európy. Nie je to iný zdroj energie, je to iný plynovod pre existujúceho dodávateľa. Na súčasnej situácii sa nič nemení," povedal hovorca Komisie na pravidelnom brífingu. Informáciu zverejnila TASR na základe správy agentúry Reuters.

Nemecký kancelár Olaf Scholz v utorok zastavil certifikáciu plynovodu po tom, čo Rusko formálne uznalo dva odštiepenecké regióny na východe Ukrajiny.

Nord Stream 2 je navrhnutý tak, aby zdvojnásobil dodávky plynu z Ruska cez Baltické more priamo do Nemecka a obišiel pritom Ukrajinu.

Rusko v súčasnosti dodáva Európe približne 40 % plynu. Obavy z prerušenia dodávok v dôsledku eskalujúceho napätia v súvislosti s Ukrajinou viedli Úniu v uplynulých mesiacoch k hľadaniu alternatívnych dodávok plynu z krajín vrátane Spojených štátov, Kataru, Azerbajdžanu, Nigérie, Japonska a Južnej Kórey.

Dovoz skvapalneného zemného plynu LNG do Európy dosiahol v januári rekordných približne 11 miliárd kubických metrov (m3). Podľa Komisie jej modely naznačujú, že EÚ by sa mohla túto zimu vyrovnať s čiastočným prerušením dodávok ruského plynu, pričom poukázala na súčasné úrovne zásob a krízové plány členských krajín v prípade šokov v dodávkach.

Analytici však upozornili, že prerušenie by mohlo zvýšiť ceny plynu v Európe, ktoré v posledných mesiacoch prudko vzrástli a prinútili väčšinu štátov bloku zaviesť núdzové opatrenia na ochranu občanov pred rastúcimi účtami.

EÚ plánuje v nasledujúcom desaťročí a neskôr obmedziť svoju závislosť od dovozu fosílnych palív prechodom na obnoviteľné zdroje energie a menšiu spotrebu. V snahe splniť svoj cieľ v oblasti zmeny klímy do roku 2030, počíta so znížením spotreby zemného plynu o viac ako 25 % v porovnaní s úrovňami z roku 2015.

Plyn pri spaľovaní uvoľňuje oxid uhličitý (CO2), ale očakáva sa, že v blízkej budúcnosti si zachová významný podiel na energetickom mixe EÚ, keďže krajiny uprednostňujú postupné vyraďovanie "najznečisťujúcejšieho" fosílneho paliva - uhlia.