Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Ekonomika

ŽIDEK: Kvôli výrobe paliva nezrežeme ani jeden strom

Ladislav Židek, generálny riaditeľ BIOMASY Foto: Tablet.TV

Spoločnosť z Kysuckého Lieskovca sa okrem výroby drevných peliet zaoberá aj environmentálnym vzdelávaním budúcich generácií, súčasťou ktorého je budovanie ekologickej dediny.

Kysucký Lieskovec/Bratislava, 12. júna (TABLET.TV) – Hlavnou výrobnou surovinou sa pre organizáciu BIOMASA stal takpovediac odpad, ktorý by pred tridsiatimi rokmi skončil nevyužitý na skládkach. Od svojho vzniku v roku 1999 sa združenie právnických osôb vypracovalo na lídra v oblasti premeny drevených zvyškov na spotrebný tovar vo forme tzv. drevných peliet. Ide o prírodný materiál nezaťažený škodlivými látkami, ktorý vzniká vylisovaním pilín alebo hoblín.

„Kvôli výrobe paliva nezrežeme ani jeden strom. To znamená, že len zbierame a dnes už vykupujeme odpadovú surovinu. To, čo v technologickom procese vzniká na pílach ako odpad, tak to je tá biomasa, ktorá nás zaujíma,“ uviedol Ladislav Židek, generálny riaditeľ BIOMASY.

Od počiatku rozširuje BIOMASA svoj podnikateľský zámer tým, že prechádza od výrobných procesov k edukácii o úcte k životnému prostrediu. Za týmto účelom vydáva rozličné publikácie, organizuje workshopy či prednášky. Najmenších vzdeláva formou poučného rozprávkového seriálu s názvom Motýľ Jasoň. Úvodnú pieseň k nemu naspievala slovenská speváčka Zuzana Smatanová a jeho zámerom je upozorniť deti na závažnosť klimatických zmien. Ako prví ju videli v minulom roku žiaci Katolíckej spojenej školy v Rajci.
Pelety
Foto: Biomasa.sk

„Nie sme typickí podnikatelia, pretože jedna skupina skôr zarába peniaze a druhá ich zase vkladá do výchovy budúcej generácie. Je podľa mňa choré, ak niekto zarobí veľa peňazí a tie potom len premrhá,“ dodáva Židek.
Park Drienová
Foto: Biomasa

V roku 2014 iniciovala BIOMASA vznik ekologickej „mikrodediny“ s názvom Park Drienová. Rozkladá sa v katastri troch obcí: Ďurčiná, Rajec a Šuja. Na zriadenie parku prenajali združeniu pôdu desiatky ľudí. Dlhodobým zámerom je vrátiť do tejto lokality pôvodný život očistený od chemických zásahov človeka. Spoločne s dobrovoľníkmi tu chovajú rôzne druhy domácich zvierat a pestujú zeleninu. V budúcnosti plánujú v tejto lokalite ešte vybudovať mobilné školiace stredisko, remeselnícke domčeky a pustovňu venovanú nedávno zosnulému kňazovi Antonovi Srholcovi.