Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. marec 2025Meniny má Boleslav
< sekcia Ekonomika

Žilina bude financovať investičné akcie z 6,5 miliónového úveru

Žilina, foto z archívu. Foto: TASR - Erika Ďurčová

Z čerpaného úveru chce mesto financovať napríklad rekonštrukciu Nového Bulváru v hodnote 2,5 milióna eur, v pláne je aj majetkové vysporiadanie verejného osvetlenia v celkovej sume jeden milión eur.

Žilina 29. apríla (TASR) - Mesto Žilina bude v najbližších rokoch financovať väčšie investičné akcie prostredníctvom úveru vo výške 6,5 milióna eur, ktorý v utorok (27. 4.) schválili poslanci na zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ) prostredníctvom videokonferencie. TASR o tom informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

"Úver od Primabanky, ktorá ponúkla pre mesto najvýhodnejšie podmienky spomedzi piatich oslovených bánk, bude samospráva splácať 15 rokov. Prijatie úveru umožňuje podľa stanoviska Útvaru hlavného kontrolóra aj priaznivá finančná situácia mesta. Úverová zadlženosť Žiliny je na hranici 25 percent bežných príjmov predchádzajúceho rozpočtového roka, po prijatí úveru tak dlh mesta mierne presiahne 25 miliónov eur," uviedol Miškovčík.

Z čerpaného úveru chce mesto financovať napríklad rekonštrukciu Nového Bulváru v hodnote 2,5 milióna eur, v pláne je aj majetkové vysporiadanie verejného osvetlenia v celkovej sume jeden milión eur. "Ďalšie financie si vyžiada projektová dokumentácia na rekonštrukciu mestskej pamiatkovej rezervácie a tiež Námestia Andreja Hlinku. V pláne väčších investičných akcií sú aj stavebné úpravy budovy bývalej Základnej školy Hollého pre potreby materskej školy za 725.000 eur a druhá etapa kanalizácie v Považskom Chlmci," doplnil hovorca mesta.

"Prostriedky z úveru chce žilinská samospráva využiť aj na ostatné investičné akcie a na nákup nehnuteľností do svojho vlastníctva po schválení MsZ," dodal Miškovčík.

OTESTUJTE SA: Kliknite a preverte si svoje vedomosti o umení

Máte prehľad v umení a kultúre? Preverte si svoje vedomosti rýchlym testom.

- Vatikán v nedeľu zverejnil prvú fotografiu 88-ročného pápeža Františka od okamihu, keď ho 14. februára hospitalizovali v Gemelliho klinike v Ríme s bronchitídou, ktorá neskôr prerástla do obojstranného zápalu pľúc.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uskutočnil v nedeľu personálnu zmenu vo vedení ozbrojených síl.

- Úplná uzávera cesty III/3445 Prešov - Petrovany sa začne od pondelka (17. 3.) 6.00 h a potrvá do 30. augusta.

- Napriek súdnemu zákazu bolo cez víkend z USA do Salvádoru deportovaných viac ako 200 údajných členov venezuelského drogového gangu Tren de Aragua.

- Slovenskí hádzanári neuspeli ani vo svojom štvrtom dueli v kvalifikácii ME 2026.

- Zvýšenie prejazdnosti a bezpečnosti na Ulici vysokoškolákov v Žiline je hlavným cieľom plánovanej rekonštrukcie frekventovanej komunikácie.

- Futbalisti Arsenalu zvíťazili v 29. kole anglickej Premier League v londýnskom derby nad Chelsea 1:0.

- Na celom území Slovenska sa v pondelok (17. 3.) ochladí.

- Šance, že bude ruský prezident Vladimir Putin súhlasiť s prímerím v bojoch na Ukrajine, sú podľa fínskeho prezidenta Alexandra Stubba "veľmi chabé". Povedal to počas rozhovoru pre britskú spravodajskú stanicu BBC.

- Minister obrany a podpredseda vlády SR Robert Kaliňák (Smer-SD) vidí dohodu v koalícii optimisticky. Tvrdí, že už sú ďaleko, pričom ide podľa neho skôr o programovú a hodnotovú diskusiu.

- Rusko v nedeľu uviedlo, že evakuovalo do bezpečia 371 svojich civilistov z území, ktoré opätovne dobylo od ukrajinských síl v pohraničnej ruskej Kurskej oblasti.

- Ministerstvo vnútra (MV) SR pripravuje širšiu novelizáciu volebnej legislatívy. Týkať by sa mala aj vyplácania príspevkov politickým stranám za ich výsledok v parlamentných voľbách.

- Pri rekreačnom stredisku Jahodná pri Košiciach došlo v sobotu večer (15. 3.) k streľbe. Polícia pátra po posádke vozidla, ktorá vystrelila na vodiča druhého vozidla a z miesta ušla.

- Kozmická loď spoločnosti SpaceX dopravila v nedeľu na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) štvorčlennú posádku.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár spolu s ministrom financií SR Ladislavom Kamenickým a predsedom Zahraničného výboru Národnej rady SR Mariánom Kérym (všetci Smer-SD) odcestovali na pracovnú návštevu Indie.

- Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio a jeho ruský rezortný kolega Sergej Lavrov hovorili v sobotňajšom telefonáte o ďalšej fáze rozhovorov o ukončení vojny Ruska proti Ukrajine.

- Experimentálna liečba prostredníctvom fekálnej mikrobiálnej transplántácie (FMT) zachránila desaťročného chlapca pred odobratím obličky a môže pomôcť aj pri iných závažných ochoreniach.

- Ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2024 udelili v Slovenskom národnom divadle (SND) v Bratislave osobnostiam z hospodárskej, vedeckej, kultúrnej, športovej a spoločenskej sféry.

- Americký prezident Donald Trump na svojej platforme Truth Social oznámil, že nariadil letecké útoky na pozície húsijských povstalcov v Jemene.

- Slovenská tenistka Tereza Mihalíková spoločne s Britkou Oliviou Nichollsovou prehrali vo finále štvorhry na prestížnom turnaji WTA 1000 v kalifornskom Indian Wells.