Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 31. marec 2025Meniny má Benjamín
< sekcia Ekonomika

ZSSK: Hospodárske výsledky sú momentálne úzko späté s koronakrízou

Ilustračné foto. Foto: TASR - Erika Ďurčová

Ak to pandemická situácia dovolí, novinkou v tomto roku by malo byť zavedenie nového autovlaku z Bratislavy do Splitu v Chorvátsku.

Bratislava 17. januára (TASR) – Hospodárske výsledky Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) sú momentálne veľmi úzko späté s koronakrízou. Pre TASR to uviedol hovorca spoločnosti Tomáš Kováč. Verí, že v tomto roku už dôjde k zlepšeniu situácie a tým aj k zlepšeniu hospodárskych výsledkov. ZSSK v roku 2021 plánuje pokračovať v najväčšej modernizácii vozidlového parku vo svojej histórii.

Konkrétne tento rok podľa Kováča pribudnú na slovenské koľaje elektrické jednotky pri Žiline, dieselmotorové jednotky v okolí Zvolena, ozubnicové elektrické vozidlá v Tatrách a osobné vozne (Ampz, Bmpz, Bmz) v diaľkovej doprave.

Ak to pandemická situácia dovolí, novinkou v tomto roku by malo byť zavedenie nového autovlaku z Bratislavy do Splitu v Chorvátsku. Vlak bude premávať dvakrát týždenne počas letnej sezóny, od 18. júna do 10. septembra. Z bratislavskej hlavnej stanice bude vlak EuroNight (EN) odchádzať vždy v utorok a v piatok o 15.51 h a do Splitu dorazí na druhý deň tesne pred 10. hodinou. Zo Splitu bude vlak vyrážať každú stredu a sobotu po 16. hodine, do Bratislavy príde nasledujúce ráno pred 11. hodinou.

Rozvoj cestovného ruchu realizuje ZSSK aj v spolupráci s poľským dopravcom dvoma medzištátnymi sezónnymi spojeniami do Poľska, ale aj prostredníctvom turistických špeciálov v spolupráci so samosprávami a krajskými organizáciami cestovného ruchu na regionálnych projektoch.
Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) predstavila v Žiline prvú elektrickú jednotku Panter z dielne konzorcia českej Škoda Transportation a slovenskej ŽOS Trnava, ktorú zaradila do prevádzky. V Žiline 1. decembra 2020, archívne foto.
Foto: TASR - Erika Ďurčová

Jedným zo štyroch pilierov stratégie železničnej spoločnosti je aj nový vzťah s cestujúcimi. Rozhodla sa pre revitalizáciu predajných miest ZSSK a jednotný branding svojich zákazníckych centier. Modernizáciou postupne prejdú všetky predajné miesta, ktorých má ZSSK spolu viac ako 200.

V roku 2021 zároveň ZSSK plánuje začať s budovaním stredísk technicko-hygienickej údržby (THÚ) v Nových Zámkoch, vo Zvolene a v Humennom, ktoré budú financované zo zdrojov EÚ. Úlohou každého z nich bude okrem čistenia vozidiel zvonku a zvnútra, vyprázdnenia fekálnych nádrží, doplnenia vody, vzduchu a pohonných látok za každého počasia aj krátkodobá technická údržba, kontrola, malé opravy vlakov a podobne. Takéto stredisko THÚ na Slovensku zatiaľ nebolo vybudované. Pracovisko THÚ v Nových Zámkoch bude navyše prvým na Slovensku, kde sa budú môcť vlaky umývať aj pri mínusových teplotách.

ZSSK tiež zdôraznila, že v súvislosti s aktuálnou situáciou bude najmä pri prevádzkových zamestnancoch bojovať za včasné očkovanie, aby nebola ohrozená doprava a aby spoločnosť nemusela pristupovať k radikálnym riešeniam napríklad v podobe obmedzovania spojov.

Pondelok bude zamračený, miestami sa môže objaviť dážď

Teploty sa budú pohybovať okolo 7 až 12 stupňov Celzia.

- Český tenista Jakub Menšík triumfoval na prestížnom podujatí ATP Masters 1000 v Miami. Iba 19-ročný talent tak znemožnil získať Novakovi Djokovičovi stý turnajový triumf, Srba zdolal dvakrát 7:6.

- Futbalisti SSC Neapol vyhrali v šlágri 30. kola Serie A nad AC Miláno 2:1. O góly domácich sa už v prvom polčase postarali Matteo Politano a Romelu Lukaku. Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka nastúpil v základnej zostave SSC, no pre zranenie striedal v 81. minúte.

- Nový grónsky premiér Jens-Frederik Nielsen v nedeľu v príspevku na sociálnej sieti Facebook uviedol, že „Spojené štáty Grónsko nezískajú“. Reagoval tak na vyhlásenia amerického prezidenta Donalda Trumpa.

- Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) v nedeľu vyjadril pobúrenie nad zabitím ôsmich svojich zdravotníkov slúžiacich v Pásme Gazy.

- Povstalci, ktorí bojujú proti vládnucej mjanmarskej vojenskej junte v nedeľu kritizovali režim za pokračujúce letecké útoky.

- Dobytok na farme v Plaveckom Štvrtku začnú pre nákazu slintačky a krívačky likvidovať pravdepodobne v stredu (2. 4.).

- Ukrajinský generálny štáb v nedeľu informoval o ťažkých bojoch v dôsledku postupu ruských jednotiek na východe krajiny, najmä v okolí mesta Pokrovsk.

- Americký Prezident Donald Trump v nedeľnom rozhovore pre televíziu NBC News nevylúčil možnosť, že sa bude usilovať aj o tretie funkčné obdobie v Bielom dome.

- Fínsky prezident Alexander Stubb na sobotňajšej schôdzke americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi povedal, že je potrebné stanoviť termín pre uzavretie prímeria na Ukrajine.

- Americký prezident Donald Trump nemieni odvolať z funkcie žiadneho z účastníkov skupinového četu v sieti Signal, kde diskutovali o úderoch na jemenských povstalcov.

- Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v nedeľu opätovne vyzval na rozpustenie Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorú Ankara a viaceré západné štáty považujú za teroristickú organizáciu.

- Ďalšie ohnisko nákazy slintačky a krívačky aktuálne nie je potvrdené. Testovanie vzoriek sa uskutočňuje na dennej báze.

- Verejný ochranca práv (VOP) Róbert Dobrovodský doručil Národnej rade (NR) SR Mimoriadnu správu verejného ochrancu práv o skutočnostiach nasvedčujúcich závažnému porušeniu základných práv a slobôd konaním Policajného zboru.

- Dekanka Filozofickej fakulty v srbskom meste Niš Natalija Jovanovičová sa v nedeľu stala terčom útoku nožom, ku ktorému došlo počas zhromaždenia na podporu vedy.

- Extrémne horúčavy, dlhodobé suchá, prívalové dažde, záplavy či zvýšené riziko lesných požiarov identifikoval vo Veľkom Krtíši projekt Únie miest Slovenska (ÚMS) Klimasken.

- V nedeľu vo veku 90 rokov na následky mŕtvice zomrel americký herec Ricahrd Chamberlain, držiteľ troch Zlatých glóbusov a hviezdy na Hollywoodskom chodníku slávy.

- Na Slovensku nepribudlo k štyrom doterajším žiadne ďalšie ohnisko nákazy slintačky a krívačky. Povedal to v nedeľnej relácii STVR O 5 minút 12 minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer-SD).