Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 18. november 2024Meniny má Eugen
< sekcia Ekonomika

Zväz cestovného ruchu vyzýva vládu, aby prehodnotila pravidlá

Zasadnutie vlády SR, archívna snímka. Foto: TASR – Jaroslav Novák

Podľa Harbuľáka nie sú zodpovedané základné otázky, kedy a za akých okolností sa bude znova uplatňovať COVID automat.

Bratislava 8. decembra (TASR) - Zamestnávatelia a podnikatelia združení vo Zväze cestovného ruchu (ZCR) SR vyzývajú vládu SR, aby prehodnotila ohlásené pravidlá pre poskytovanie služieb cestovného ruchu. Uviedol to Marek Harbuľák, prezident ZCR SR v reakcii na vládou avizované opatrenia pre gastrosektor a turistický ruch.

"Zároveň žiadame, aby boli zverejnené jasné kritéria a podmienky, pri splnení ktorých sa bude uplatňovať COVID automat. Ani po utorkovom (7. 12.) brífingu predstaviteľov vlády SR nie je jasné, akými pravidlami a opatreniami sa budeme riadiť po 9. januári 2022, teda počas zimnej turistickej sezóny," priblížil.

Nie sú podľa neho zodpovedané základné otázky, kedy a za akých okolností sa bude znova uplatňovať COVID automat. Chýbajúce odpovede naznačujú, že vláda SR pravdepodobne nemá žiaden plán pre toto obdobie.

Zdôraznil, že informácie o otvorení hotelov a lyžiarskych stredísk, ktoré budú len dočasne otvorené počas obdobia dvoch týždňov, sú nedostatočné a zmätočné. Obmedzovanie ubytovacej kapacity a potreba negatívnych testov pre návštevu hotelov a penziónov, bez možnosti využívať služby reštaurácií či iných voľnočasových služieb, nie sú uvoľnením podmienok. Práve naopak, podmienky, ktoré boli prezentované pre ubytovacie zariadenia sa neuplatňujú ani počas lockdownu v rámci výnimiek, medzi ktoré patria aj tzv. biznis cestujúci.

"Ohlásené opatrenia preto považujeme za absurdné a nelogické, také, ktoré nie sú uvoľnením, ale neodôvodneným sprísnením pravidiel," podčiarkol.

ZCR SR podľa neho opakovane poukazuje na skutočnosť, že opatrenia prijaté v súvislosti s tzv. lockdownom, umožňujú aj naďalej voľný pohyb a vycestovanie slovenských občanov do okolitých krajín. A využívanie služieb hotelov, gastro prevádzok, lyžovania a iných, napríklad wellness služieb, najmä v susedných krajinách.

"Odmietame byť rukojemníkmi rozhodnutí vlády, ktoré sú neúčinné, neprispejú k zlepšeniu epidemiologickej situácie a v konečnom dôsledku spôsobujú iba zbytočné ekonomické škody domácim podnikom v cestovnom ruchu," dodal Harbuľák.