Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 19. september 2024Meniny má Konštantín
< sekcia Eurovoľby 2024

Piráti budú presadzovať posilnenie Úradu európskej prokuratúry

Ilustračné foto Foto: TASR

Rozhovor s Pirátskou stranou - Slovensko je súčasťou série rozhovorov s politickými subjektmi, ktoré kandidujú vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP).

Bratislava 27. mája (TASR) - Zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry a ochromením Národnej kriminálnej agentúry dochádza na Slovensku priamo k ohrozeniu finančných záujmov EÚ. Aby boli finančné záujmy EÚ dostatočne ochránené, budú Piráti presadzovať posilnenie postavenia Úradu európskej prokuratúry. Ich prioritnými témami sú najmä oblasť spravodlivosti, právneho štátu a ochrany finančných záujmov EÚ. Rozhovor s Pirátskou stranou - Slovensko je súčasťou série rozhovorov s politickými subjektmi, ktoré kandidujú vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP).





-Aké sú hlavné priority/témy vašej strany pre voľby do EP?-



Prioritnou témou pre Pirátov je oblasť spravodlivosti, právneho štátu a ochrany finančných záujmov EÚ. Zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry a ochromením Národnej kriminálnej agentúry dochádza na Slovensku priamo k ohrozeniu finančných záujmov EÚ. Piráti preto budú presadzovať posilnenie postavenia Úradu európskej prokuratúry tak, aby finančné záujmy EÚ boli dostatočne ochránené. Budeme presadzovať povinnosť pre národné štáty, aby vyčlenili pre potreby úradu vlastných vyšetrovateľov, čím by sme odrezali celé trestné konanie od národnej jurisdikcie, čím by sme zamedzili politickým zásahom do trestného konania. Pridali by sme sa tak ku krajinám, ako Cyprus, Bulharsko či Luxembursko, ktoré tak už urobili na dobrovoľnej báze.

Rovnako férová a spravodlivá dotačná politika pre našich farmárov. Potravinová sebestačnosť je rovnako jednou z prioritných tém. Digitálne Slovensko, ochrana ľudských práv, ako aj zelené témy, teda ochrana životného prostredia a ochrana zvierat.





-V čom môže EP pomôcť Slovensku?-



Európsky parlament má do značnej miery aj úlohu akéhosi strážcu demokratických princípov v jednotlivých členských štátoch únie. Aj z pohľadu slovenskej turbulentnej politickej scény je táto úloha EP mimoriadne dôležitá.





-Čo priniesla EÚ občanom, kam sa Slovensko posunulo za 20 rokov členstva v Únii?-



V mnohých oblastiach Slovensko naozaj rástlo, ale, naopak, v mnohých oblastiach Slovensko nevyužilo tie príležitosti, ktoré mu členstvo v EÚ ponúkalo. Fatálne sme zlyhali pri čerpaní zdrojov Európskej únie. Sú to jedinečné peniaze, ktoré mali Slovensko priblížiť k životnej úrovni občanov západnej Európy, ale, bohužiaľ, vďaka extrémnej korupcii na Slovensku a práve v súvislosti s čerpaním eurofondov sme trestuhodne ako spoločnosť zlyhali.

Či sme si polepšili od roku 2004? Myslíme si, že jasnou odpoveďou je fakt, že sme druhou najchudobnejšou krajinou EÚ, tento parameter je výsledkom politiky našich vládnych elít za posledných 20 rokov. Zjednodušene povedané, Slovensko určite urobilo pokrok v mnohých oblastiach, ale zďaleka nevyužilo možnosti, ktoré nám členstvo v Únii umožňovalo, na rozdiel od našich susedov, ale aj na rozdiel od krajín ako sú Estónsko či Slovinsko, ktoré nám, napríklad v oblasti budovania digitálnej infraštruktúry utekajú míľovými krokmi pred Slovenskom.





-V akej politickej frakcii EP chce vaša strana pôsobiť v prípade zvolenia?-



Vo frakcii zelených (GREENS/EFA), keďže v tejto frakcii pôsobia aj naši českí kolegovia z Českej pirátskej strany. S touto frakciou zelených už aktívne spolupracujeme aj v tomto volebnom období ako mimoparlamentná strana, práve vďaka úzkej spolupráci s Českou pirátskou stranou.





UPOZORNENIE: TASR požiadala o rozhovor všetky kandidujúce subjekty.