Utorok 22. október 2024Meniny má Sergej
< sekcia Fortunaliga

NIKÉ LIGA: Tesné víťazstvá B. Bystrice a Ružomberka v 3.kole

Na snímke zľava Taras Kacharaba (Dunajská Streda) a Martin Rymanenko (Banská Bystrica) počas zápasu 3. kola Niké ligy MFK Dukla Banská Bystrica - FC DAC 1904 Dunajská Streda 11. augusta 2024 v Banskej Bystrici. Foto: TASR - Ján Krošlák

Tím zo Žitného ostrova prehral v najvyššej súťaži duel po piatich mesiacoch, prvý v tomto ročníku.

Banská Bystrica 11. augusta (TASR) - V 3. kole futbalovej Niké ligy zaknihovala Banská Bystrica prvú výhru v sezóne, keď zdolala Dunajskú Stredu 1:0 a bodovala v treťom zápase v sérii. Tím zo Žitného ostrova prehral v najvyššej súťaži duel po piatich mesiacoch, prvý v tomto ročníku.

Pod Urpínom sa hral od úvodu taktický futbal s minimom príležitostí. V prvom polčase boli najbližšie ku gólu domáci futbalisti v 12. minúte, keď Rymarenko zakončil z ľavej strany spoza päťky ľavačkou a iba tesne minul vzdialenejšiu žrď. Skóre otvoril až po zmene strán hlavou Malec, ťažil z centra Záhumenského a spoza päťky poslal loptu presne pod brvno. Hostia až potom o niečo viac ožili, často boli na polovici súpera, no mali iba jednu výraznejšiu šancu striedajúcim Redzičom, ktorý mieril po prieniku vedľa žrde.

MFK Dukla Banská Bystrica - FK DAC 1904 Dunajská Streda 1:0 (0:0)

Gól: 51. Malec. Rozhodovali: Kružliak - Bednár, Kuba. ŽK: Brenkus. 1853 divákov.

Bystrica: Rehák - Klimpl, Godál (59. Šikula), Willwéber - Pišoja, Richtárech, Hlinka, Záhumenský (70. Brenkus) - Malec (70. Hanes), Rymarenko (88. Slebodník), Veselovský (59. B. Ľupták)
Dunajská Streda: Popovič - Andzouana, Kačaraba, Brunetti, Mendez (65. Yapi) - Dimun - Vitális (78. Szendrei), Bajo (65. Ramadan), Herc (53. Bernát) - Trusa, Almási (53. Redzič)

Marek Bažík, tréner Banskej Bystrice: „Taký je futbal. Minulý víkend sme mali zápas so Skalicou v rukách a prišli sme o dva body v posledných sekundách. Dnes sme vedeli, že to bude iný typ zápasu, čo sa aj potvrdilo. Vedeli sme, že nebudeme veľa na lopte, že budeme musieť veľa pracovať v defenzíve a za to chcem chlapcom poďakovať a zagratulovať, pretože nás to stálo veľa síl. Vedeli sme aj to, že situácií pred bránkou súpera nebude veľa a ani tých striel toľko nebude. O to viac ma teší, že sme boli efektívnejší a z troch možností sme jednu využili. A o to ešte viac, že to bolo z vecí, ktoré cvičíme. Teší ma, že to tam padlo Tomášovi Malecovi. Tento gól potreboval ako soľ, no potrebovali sme to všetci. Veľmi sa tešíme, lebo viem, s akým mužstvom sme dnes vyhrali a koľko nás to stálo síl. Musíme to teraz správne poňať, neuraziť šťastenu. Máme pred sebou ťažkú sériu zápasov a ideme bojovať o každý jeden bod.“
Francisco Muňoz, tréner Dunajskej Stredy: „Bolo to dnes o tom, že sme mali riešiť niektoré situácie, ktoré sa nám ponúkali, s väčšou skúsenosťou. Mali sme dostatok šancí na skórovanie. Domáci si počkali na tú svoju a dokázali z nej skórovať a my ideme napokon domov bez bodu. Musíme porozmýšľať nad tým čo a ako zlepšiť. Mužstvu chýbala skúsenosť v jednotlivých herných situáciách. Mali sme ich lepšie riešiť, preto sme neboli dostatočne nebezpeční pred bránkou súpera. Taký je futbal. Musíme tvrdo pracovať, dnešný výkon ukázal, kde sa momentálne nachádza mužstvo. Je nové, mladé, veľa vecí si ešte musí sadnúť. Snažíme sa zlepšovať, proti Bystrici sme kontrolovali hru, ale chýbajú určité automatiky vo finálnej fáze. Je logické, že je každý sklamaný, no potrebujeme tvrdšie pracovať. Tlak v klube poznám, vždy sa tu očakáva víťazstvo, ale občas sa vo futbale udejú aj takéto zápasy. Treba sa z neho poučiť. Musíme sa zlepšiť hlavne v poslednej tretine ihriska, tam sme mali najväčší problém, teda najmä v zakončení.“
Tomáš Malec, strelec gólu Banskej Bystrice: „Chcem vyzdvihnúť celý tím, lebo sme pracovali ako jeden muž. Nie je to o jednom hráčovi. Výhra a i môj premiérový gól za Banskú Bystricu však chutí nádherne, veľmi sa z toho teším. Videl som, že Timo Záhumenský zdvihol hlavu, že ide centrovať, pekne ma našiel, lopta mi iba padla na moju hlavu a našťastie to padlo aj do bránky. Potom sme to pekne ubránili. Išiel som do zápasu s tým, že mi to dnes môže vyjsť a chvalabohu to vyšlo.

Futbalisti MFK Ružomberok zvíťazili v nedeľňajšom zápase 3. kola Niké Ligy nad AS Trenčín 1:0. Jediný gól padol už v 5. minúte, keď Timotej Múdry premenil penaltu. Pre domácich to bola prvá výhra v sezóne, pre hostí prvá prehra.

Ružomberčania išli do vedenia už v 5. minúte, keď z pokutového kopu nekompromisne skóroval Múdry. Jedenástke predchádzala chyba v defenzíve hostí a faul Hájovského na Jackuliaka. Neskôr sa ukázalo, že to bol jediný gólový okamih, hoci príležitosti, či pološance boli na oboch stranách. Obrovskú na poistenie ružomberského vedenia mal v 85. minúte Jackuliak, ale prestrelil bránu. Trenčín hrýzol až do konca, no Ružomberok sa jeho záverečnému tlaku ubránil.

MFK Ružomberok - AS Trenčín 1:0 (1:0)
Gól: 5. Múdry (z 11 m). ŽK: Gomola, Luterán - Ibrahim. Rozhodovali: Ziemba - Pacák, Vass, 1072 divákov.

Ružomberok: Frühwald - Chobot, Gomola, Maslo, Gabriel (46. Malý), Domonkos - Luterán (76. Lavrinčík), Múdry - Kelemen (58. Chrien), Jackuliak (87. Madleňák), Gerec (58. Hladík)
Trenčín: Sláviček - Hájovský, Stojsavljevič, Bondarenko, Holúbek (85. Skovajsa) - Bariš (40. Ben Sallam) - Gajdoš, Zorič (76. Donkor) - Uchegbu, Ibrahim (76. Mikulaj), Sunday

Ondřej Smetana, tréner Ružomberka: „Vedeli sme, že nás čaká veľmi náročné stretnutie. Jednak bolo to po štvrtkovom zápase Konferenčnej ligy, no aj preto, aký súper príde. Trenčín proti väčšine mužstiev dokáže kontrolovať hru, držať loptu, tiež si vie súpera natiahnuť o otvoriť. Keď sme chceli v tomto zápasu splniť náš cieľ, museli sme si to s Trenčínom rozdať trochu inak. Potrebovali sme do hry dostať veľa iných hráčov. V takomto zložení a rozostavení už možno ani nenastúpime. Zvolili sme štýl hry, o ktorom sme predpokladali, že na Trenčín bude platný. Potešilo ma, ako to chlapci prijali, ako zamestnávali dvoch stopérov hostí, hlavne v prvom polčase. Napádať hráčov Trenčína je veľmi zložité a náročné. Mužstvo, ktoré nikdy takto spolu nehralo, to zvládlo. Hoci sme na takúto prípravu mali len jeden krátky tréning. Dokázali sme Trenčín napádať, dostupovať a zavárať mu priestory. V druhej polke sme súpera pustili do pološancí, no na druhej strane my sme mali niečo vyťažiť, predovšetkým z brejkov a z centrov. Je to veľmi dôležité víťazstvo. Mojim hráčom, za to ako zápas zvládli, patrí obdiv.“
Ilija Stolica, tréner Trenčína: "Na úvod by som chcel oficiálne zagratulovať ružomberskému trénerovi k veľkému úspechu, čo dosiahol v uplynulej sezóne, keď to dotiahol do Európskej ligy. Obe mužstva vsadili na vlastný štýl. Bolo vidieť, čo chce hrať Ružomberok a čo my. Takže sme si to takto rozdali. Prvý polčas, hlavne psychologicky, ovplyvnila penalta, ktorá bola z našej strany nešťastná. V druhej polovici a mužstvo vrátilo k vlastnej hre. Zaslúžili sme si streliť aspoň gól, lenže neboli sme dostatočne precízni a efektívni v súperovej šestnástke. R8d by som sa vyjadril k moje žltej karte. Opäť som ju dostal. Som tréner, ktorý vyjadruje svoje emócie, no nemyslím si, že by sa takéto prejavy mali trestať. Viem, zhodnotiť, kedy sú moje prejavy cez čiaru a vtedy ich trestajme. Teraz som iba využil svoje právo, baviť sa so štvrtým rozhodcom.“