Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Futbal

Británia a Írsko budú hostiť ME 2028, Taliansko a Turecko ME 2032

Prezident UEFA Aleksander Čeferin (v strede) ukazuje názvy Talianska a Turecka, ktoré budú hostiť ME 2032. Foto: TASR/AP

Exekutíva UEFA na svojom zasadnutí v Nyone formálne potvrdila organizátorské krajiny, ktoré v snahe usporiadať šampionáty nemali protikandidátov.

Nyon 10. októbra (TASR) – Veľká Británia a Írsko budú hostiť majstrovstvá Európy vo futbale v roku 2028. O štyri roky neskôr usporiadajú kontinentálny šampionát spoločne Taliansko a Turecko. Dejiská potvrdil v stredu Výkonný výbor Európskej futbalovej únie (UEFA).

Exekutíva UEFA na svojom zasadnutí v Nyone formálne potvrdila organizátorské krajiny, ktoré v snahe usporiadať šampionáty nemali protikandidátov. Turecko svoj pôvodný zámer uchádzať sa o ME 2028 prehodnotilo a sústredilo sa na spoločnú kandidatúru s Talianskom na šampionát v roku 2032. Na budúci rok sa ME uskutočnia v Nemecku.

"Kandidáti to nemali ľahké, ale odviedli dobrú prácu. Dnešnú prezentáciu som si naozaj užil a na sekundu som mal pocit, akoby sa majstrovstvá Európy už začínali," uviedol na krátkom ceremoniáli prezident UEFA Aleksander Čeferin.

Plán kandidatúry Veľkej Británie a Írska počíta so šiestimi štadiónmi na území Anglicka na čele s londýnskym Wembley. EURO by mali hostiť aj arény Aston Villy (Villa Park), Manchestru City (Ettihad Stadium), Newcastlu United (St James' Park), Tottenhamu (Hotspur Stadium) a nový rozostavaný štadión Evertonu (Everton Stadium) v Liverpoole. Národné štadióny Írska (Aviva Stadium), Škótska (Hampden Park) a Walesu (Principality Stadium) budú rovnako využité, navyše sa plánuje výstavba nového komplexu v severoírskom Belfaste (Casement Park). Spolupráca piatich asociácií na desiatich štadiónoch ponúkne priemernú kapacitu 58.000 miest s celkovým počtom tri milióny vstupeniek. Otvárací zápas by sa mal hrať v Cardiffe, semifinále i finále vo Wembley. Z piatich usporiadateľských krajín (Anglicko, Škótsko, Wales, Severné Írsko, Írsko) garantuje UEFA automatickú miestenku iba dvom a preferuje, aby všetky tímy organizátorov hrali kvalifikáciu. Miestenku by potom prípadne udelila krajinám, ktoré si účasť nedokážu vybojovať na trávniku.

"Usporiadať ME v roku 2032 v Taliansku je skvelá príležitosť na vytvorenie pozitívneho dedičstva, a to ešte pred samotným podujatím a nielen v mestách, ktorých sa turnaj týka," citovala agentúra ANSA talianskeho ministra športu a mládeže Andreu Abodiho, ktorý prisľúbil, že vláda poskytne Talianskej futbalovej federácii (FIGC) potrebnú podporu pri organizácii prestížneho podujatia.

UEFA prijala kandidatúru Talianska a Turecka na organizáciu šampionátu v roku 2032 aj napriek tomu, že podľa jej pravidiel môžu navrhnúť spoločné usporiadanie len susedné členské federácie. Rím a Istanbul delí približne 1400 kilometrov, pričom lety trvajú viac ako dve hodiny. Taliansko nemá pripravených 10 štadiónov a potrebuje zrekonštruovať starnúce legendárne "stánky" sú ako San Siro v Miláne či Stadio Olimpico v Ríme. Naopak, Turecko má štadióny a infraštruktúru takmer úplne pripravené po rozsiahlom stavebnom projekte v uplynulých dvoch dekádach.

Cieľ UEFA je, aby boli ME 2024 a 2028 vysoko ziskové podujatia s príjmami vo výške minimálne dve miliardy eur z každého. UEFA sa usiluje o obnovu hotovostných rezerv nad 500 miliónov po tom, čo boli vyčerpané počas pandémie koronavírusu.