Sobota 28. september 2024Meniny má Václav

Stochov gól naštartoval Fenerbahce, prvenstvo Sparty v K-skupine

Miroslav Stoch, archívna snímka Foto: TASR/AP Photo

Dvadsaťsedemročný krídelník bol žolíkom trénera Fenerbahce Istanbul Dicka Advocaata, ktorý ho poslal na ihrisko do druhého polčasu dovtedy bezgólového domáceho súboja s ukrajinskou Zorjou Luhansk.

Bratislava 24. novembra (TASR) - Slovenský futbalista Miroslav Stoch strelil už svoj štvrtý gól v tomto ročníku Európskej ligy UEFA 2016/2017, prvý v skupinovej fáze.

Dvadsaťsedemročný krídelník bol žolíkom trénera Fenerbahce Istanbul Dicka Advocaata, ktorý ho poslal na ihrisko do druhého polčasu dovtedy bezgólového domáceho súboja s ukrajinskou Zorjou Luhansk. Nový muž sa mu v 59. minúte odvďačil za dôveru úvodným presným zásahom, keď strelou z 25 metrov prekvapil súperovho brankára. V 67. minúte stanovil na konečných 2:0 stopérsky kolega ďalšieho Slováka v domácom drese Martina Škrtela Simon Kjaer a turecký tím sa vďaka zisku troch bodov priebežne usadil na čele tabuľky A-skupiny.

Stoch zaznamenal predošlé tri presné zásahy do siete Grasshoppersu Zürich v dvojzápase play off a pomohol nimi k postupu do skupinovej fázy EL. Škrtela môže mrzieť inkasovaná žltá karta v nadstavenom čase víťazného súboja s Luhanskom, po ktorej bude chýbať v záverečnom vystúpení proti Feyenoordu Rotterdam.

Zenit Petrohrad si drží stopercentnú úspešnosť. Ruský klub bodoval naplno aj v piatom zápase D-skupiny, keď doma zdolal izraelský Maccabi Tel Aviv 2:0. K triumfu Zenitu prispel aj slovenský reprezentant Róbert Mak, ktorý odohral celý duel a po jeho prihrávke strelil Aleksandr Kokorin v 44. minúte otvárací gól stretnutia. Zenit mal už po 4. kole zaručené prvé miesto v tabuľke a postup do 16-finále.

Slovan Liberec v bráne s Martinom Dúbravkom zvládol existenčný súboj a Karabach Agdam zdolal 3:0. Severočeský klub si udržal teoretickú nádej na postup, v poslednom kole však musí vyhrať v Solúne nad PAOK a Karabach nesmie bodovať v domácom dueli s Fiorentinou.

Postup do ďalších bojov si po Zenite Petrohrad, Šachtare Doneck, Schalke 04 Gelsenkirchen a Ajaxe Amsterdam vybojovali v prvej porcii zápasov piateho kola futbalisti Anderlechtu Brusel, FK Krasnodar a Sparty Praha. Český zástupca si dokonca v predstihu vďaka výhre 1:0 nad Southamptonom zaistil prvé miesto v K-skupine. Definitívne z hry von je milánsky Inter. Taliansky klub premrhal dvojgólový náskok a podľahol Hapoelu Beer Ševa 2:3, čím sa v tabuľke K-skupiny nemá šancu odlepiť zo 4. priečky.

Záverečné 6. kolo skupinovej fázy EL je na programe 8. decembra. Žreb 16-finále sa uskutoční v pondelok 12. decembra.

Európska liga UEFA 2016/2017, 5. kolo:

A-skupina:

Fenerbahce Istanbul - Zorja Luhansk 2:0 (0:0)

59. STOCH, 67. Kjaer, ČK: 90.+3 Sobol (Luhansk)

/M. Škrtel odohral celý zápas + ŽK, M. Stoch (obaja Fenerbahce) od 46. minúty + gól/

B-skupina:

FC Astana - APOEL Nikózia 2:1 (0:1)

59. Aničič, 84. Despotovič - 31. Efrem, ČK: 33. Astiz (APOEL)

C-skupina:

FK Gabala - Anderlecht Brusel 1:3 (1:1)

15. Ricardinho (z 11 m) - 11. Tielemans, 90. Bruno, 90.+4 Teodorczyk, ČK: 89. Ejubov (Gabala)

D-skupina:

Zenit Petrohrad - Maccabi Tel Aviv 2:0 (1:0)

44. Kokorin, 90.+1 Keržakov

/R. Mak (Zenit) odohral celý zápas/

G-skupina:

Ajax Amsterdam - Panathinaikos Atény 2:0 (1:0)

40. Schöne, 50. Tete

Celta Vigo - Standard Liege 1:1 (1:0)

Góly
: 8. Aspas - 81. Laifis, ČK: 90.+4 Aspas (Vigo)

I-skupina:

Schalke 04 Gelsenkirchen - OGC Nice 2:0 (1:0)

14. Konopľanka, 80. Aogo (z 11 m), ČK: 90.+4 Tekpetey (Schalke)

33. Bernardeschi, 50. Babacar - 5. Skachov, 26. Campos, 90.+3 Rodrigues

Slovan Liberec - Karabach Agdam 3:0 (1:0)

11. Vůch, 57. a 63. Komličenko (prvý z 11 m)

/M. Dúbravka odchytal celý zápas, I. Súkenník (obaja Liberec) sedel na lavičke náhradníkov/