Najviac ho diváci poznali vďaka mnohým filmovým postavám v českých, ale aj slovenských filmoch.
K vrcholom Záborského hereckého a recitátorského umenia na obrazovke patria televízne adaptácie Hviezdoslavovho Eža i Gábora Vlkolinského.
Na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave pôvodne vyštudoval réžiu, ale celý život sa venoval predovšetkým herectvu.
Prvú hereckú príležitosť pred kamerou dostal Dušan Blaškovič v roku 1957 vo vojnovej dráme Paľa Bielika Štyridsaťštyri.
Adamčík účinkoval v takmer päťdesiatke filmov. Prvou snímkou bola dráma Vlčie diery.
Chudík si zahral aj v prvej slovenskej filmovej detektívke Muž, ktorý sa nevrátil režiséra Petra Solana (1959).
Literárny fond udelil dramatickému umelcovi v novembri 2001 cenu za celoživotnú tvorbu.
Diváci ju mali možnosť vidieť vo filmoch Zmluva s diablom, Medená veža, Páni sa zabávajú či Skrytý prameň.
Za svoje herecké majstrovstvo získal Jozef Dóczy v roku 1975 titul zaslúžilý umelec.
V rozhlase sa umelec stal známym a obľúbeným vďaka svojmu charakteristickému hlasu a humoru.
Na divadelných doskách našej prvej scény vytvoril takmer 200 činoherných a operných postáv, ktorým prepožičal svoj podmanivý hlboký hlas, impozantnú postavu a jedinečný humor.
V 60. rokoch minulého storočia herecky vytvárala vážne aj komické charaktery meštiačok, ale aj výrazné dedinské ženy v slovenskej a českej klasike.
Na základe hlasovania slovenských filmových novinárov v Ankete 2000 sa Jozef Kroner stal slovenským hercom 20. storočia.
Polónyi významne obohatil rozhlasový, televízny i filmový archív.,aktualizované
Herecký talent Eduarda Bindasa vynikol už v počiatkoch jeho účinkovania pod vedením režiséra Janka Borodáča v Košiciach.
Odborníci i fanúšikovia umenia ju radia medzi najvýznamnejšie osobnosti v histórii účinkovania v Divadle Andreja Bagara v Nitre. Na divadelných doskách stvárnila viac ako 140 postáv.
Vychodil formoval scénografiu takmer šesť dekád a scénické návrhy vytvoril k vyše piatim stovkám inscenácií doma aj v zahraničí.
Slovenčina totiž ešte vždy znela v podaní českých hercov z Východočeskej divadelnej spoločnosti, ktorá tvorila základ súboru. A nebol medzi nimi ani jeden Slovák.
Storočnicu oslávi naša prvá divadelná scéna Galavečerom s názvom ...Tak sme my... v historickej budove presne na sté výročie 1. marca.
Motívom poštovej známky je večerný pohľad na historickú budovu SND s alegorickými postavami činohry, baletu a opery na streche divadla.
Slovenské národné divadlo (SND) vzniklo 1. marca 1920. V deň 100. výročia pripravila RTVS viacero programov venovaných tejto kultúrnej inštitúcii.
Stvárňoval žánrovo rôzne úlohy, často rázovitých dedinčanov a húževnatých vrchárov so svojským humorom a pohľadom na svet vnímal svoje povolanie ako poslanie.
Herectvo i réžia jej učarovali a v roku 1951 prijala ponuku stať sa členkou činoherného súboru Slovenského národného divadla, v ktorom pôsobila až do roku 1960.
Repertoár najznámejšej slovenskej divadelnej scény obohatil najmä rolami zraniteľných hrdinov s citlivým vnímaním sveta a ľudských problémov.
Hana Meličková sa narodila 27. januára 1900 v Martine ako jedno z desiatich detí v rodine zbormajstra Jána Meličku, ktorý v nej vypestoval lásku k hudbe.
Bola herečkou širokého spektra komediálnych postáv v klasických i súčasných dramatických dielach domácich aj svetových autorov.
Pántik, ktorý patril k legendám slovenského herectva, má nezastupiteľné miesto v slovenskej televíznej a filmovej tvorbe.
V takzvanom pochodujúcom súbore SND, ktorý putoval po slovenskom vidieku, hral Kello takmer vo všetkých inscenáciách.
Karol Machata sa narodil 13. januára 1928 v Malackách. Už v detstve mu učarovalo umenie a literatúra, ktoré u neho vzbudili záujem o ochotnícke divadlo.