80. výročie oslobodenia
Všetky správy
Ustanovila ho Medzinárodná rada organizácií grafického dizajnu – ICOGRADA, pripomína sa od roku 1995; v tento deň roku 1963 organizácia vznikla.
Svetový deň dizajnu - zaviedol ho Americký inštitút grafických umení – AIGA od roku 2005.
Štátny sviatok Togskej republiky - Deň nezávislosti (1960).
Štátny sviatok Sierraleonskej republiky - Deň nezávislosti (1961).
Štátny sviatok Juhoafrickej republiky - Deň ústavy (1994).
Viac
Mužské meno Jaroslav má slovanský pôvod a jeho význam je "sláv silu". Nositeľov tohto na Slovensku bežne zaužívaného mena oslovujeme Jarko, Jaro, Jarino, Jarinko. Meniny slávia 27. apríla.
Jaroslavovia sú najmä pôžitkári. Ich rastlinným totemom je jabloň, pod ňou radi odpočívajú a užívajú si sladké ničnerobenie. Sú aj pragmatickí, sebavedomí a materialisticky založení. Ich inteligencia je analytická. Ochotne poradia iným.
- Aprílové sucho a májovo mokro, hospodár sýpku zasype až po okno.
- Zomrel v Banskej Bystrici hudobný skladateľ, regenschori, organista JÁN FRANCISCI. Narodil sa 14.6.1691.
- Narodil sa v Rakovej katolícky kňaz, dramatik a novinár JÁN PALÁRIK, autor hier Inkognito, Drotár či Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch. Zomrel 7.12.1870.
- Zomrel v Banskej Bystrici veľprepošt bystrickej kapituly, katolícky kňaz TOMÁŠ ČERVEN, mecenáš slovenského kultúrno-národného života. Narodil sa 20.1.1793.
- Narodila sa v Brezne prekladateľka, spisovateľka a spolková pracovníčka MÁRIA KUPČOKOVÁ. Zomrela 1.11.1941.
- Narodil sa v Siladiciach sochár a reštaurátor JOZEF POSPÍŠIL. Zomrel medzi 12. a 15.7.1976 (niektoré zdroje uvádzajú ako deň úmrtia aj 22. apríl).
- Narodil sa vo Veľkých Chlievanoch spisovateľ, publicista a pedagóg FERDINAND GUNIŠ. Zomrel 10.7.2003.
- Narodil sa v Terste (Taliansko) filmový teoretik, publicista prekladateľ PAVOL BRANKO.
- Narodil sa v Rybanoch-Borčanoch baletný tanečník, prvý slovenský choreograf SND JOZEF ZAJKO. Zomrel 13.3.1991.
- Narodil sa vo Veľkom Rovnom publicista, spisovateľ, novinár a dramaturg SLAVO (Jaroslav) KALNÝ.
- Narodila sa v Iľanove (dnes súčasť Liptovského Mikuláša) prekladateľka RUŽENA DVOŘÁKOVÁ-ŽIARANOVÁ.
- Narodil sa v Bratislave filmový režisér, scenárista a pedagóg DUŠAN HANÁK. Filmy začal nakrúcať po sovietskej okupácii Československa. Napriek nežičlivosti normalizačného obdobia a mnohým obmedzeniam či zákazom získal mnoho zahraničných ocenení. Už jeho prvý celovečerný hraný film z roku 1969 s názvom 322 získal cenu Grand Prix na 19. Medzinárodnom filmovom festivale v nemeckom Mannheime. K ďalším úspešným filmom patria Ružové sny, Ja milujem, ty miluješ alebo Tichá radosť. Významné a medzinárodne úspešné sú aj jeho dokumentárne filmy ako napríklad Obrazy zo starého sveta alebo Papierové hlavy, ktoré výrazne prekračujú rámec svojho žánru.
- Narodil v Košiciach spisovateľ, vyštudovaný geológ DUŠAN ŠIMKO, ktorý po roku 1968 emigroval do Švajčiarska. Je autorom románov ako napríklad Esterházyho lokaj, alebo Gubbio. Kniha udavačov.
- Zomrel v Tisovci kultúrny pracovník, zberateľ ľudových piesní, národný buditeľ, politik a advokát SAMO DAXNER. Narodil sa 4.5.1856.
- Narodil sa v Bratislave herec a operný spevák JURAJ ĎURDIAK.
- Zomrel v Košiciach dirigent, zbormajster a hudobný skladateľ VOJTECH ADAMEC. Narodil sa 12.7.1926.
- Zomrel v Bratislave divadelný a filmový herec GUSTÁV VALACH, bývalý člen Činohry SND v Bratislave. Bol výraznou hereckou osobnosťou, ktorá sa okrem divadla prejavila v mnohých televíznych inscenáciách a filmoch. Narodil sa 16.3.1921.
- Zomrel v Bratislave divadelný a televízny režisér PAVOL HASPRA, ktorý od roku 1962 pôsobil v SND v Bratislave, kde režíroval napríklad Prelet nad kukučkiným hniezdom, Ženský zákon, Mačku na horúcej plechovej streche alebo Konečne slobodný!. Narodil sa 8.12.1929.
- Zomrel v Ružomberku maliar a grafik MARCEL DÚBRAVEC. Narodil sa 24.10.1948.
- Zomrel v Banskej Bystrici operný spevák ŠTEFAN BABJAK, zakladateľ banskobystrickej Štátnej opery. Počas svojho účinkovania na profesionálnej scéne vytvoril mnoho operných i operetných postáv. Narodil sa 7.10.1931.
- Zomrel v Bratislave básnik a literárny vedec FRANTIŠEK ŠTRAUS. Narodil sa 7.7.1933.
- Bolo založené vydavateľstvo Tranoscius.
- Na porade ilegálnej Slovenskej národnej rady (SNR) a predstaviteľov odbojových skupín v slovenskej armáde bolo utvorené Vojenské ústredie ako ústredný orgán príprav Slovenského národného povstania (SNP). Náčelníkom Vojenského ústredia sa stal Ján Golian.
- Slovenská národná rada (SNR) prijala zákon o Matici slovenskej, ktorý ju začlenil medzi štátne kultúrne ustanovizne a poveril ju starostlivosťou o knižné a rukopisné pamiatky na Slovensku.
- Slovenský horolezec Peter Hámor sa stal prvým človekom v dejinách, ktorý má na konte už dva úspešné výstupy na desiaty najvyšší vrch sveta - himalájsku Annapurnu (8091 m).
- Narodila sa česká herečka a speváčka DAGMAR PATRASOVÁ, známa napríklad zo seriálov Arabela či Návštevníci.
- Narodila sa americká herečka a speváčka SHEENA EASTONOVÁ.
- Zomrel pri havárii helikoptéry prezident Bolívie RENE BARRIENTOS ORTUNO. Hlavou štátu bol od roku 1964. Narodil sa 30.5.1919.
- Zomrel francúzsky hudobný skladateľ OLIVIER MESSIAEN, významný predstaviteľ hudby 20. storočia. K jeho základným dielam patrí Kvarteto na koniec času pre husle, klarinet, violončelo a klavír, ktoré vytvoril v roku 1941 v nemeckom zajateckom tábore. Ďalšie jeho významné dielo je napríklad symfónia Turangalila. Bol veľkým znalcom vtákov a pod vplyvom tohto svojho záujmu napísal známu skladbu Exotické vtáky pre sólový klavír a orchester. Významná je aj jeho skladba Chronochromia. Narodil sa 10.12.1908.
- Zomrela americká obchodníčka poľsko-židovského pôvodu RUTH HANDLEROVÁ, ktorá vytvorila celosvetovo populárnu hračku - bábiku Barbie. Narodila sa 4.11.1916.
- Zomrel ruský violončelista, klavirista a dirigent MSTISLAV ROSTROPOVIČ. Narodil sa 27.3.1927.
- Zomrel český herec SVATOPLUK BENEŠ. Narodil sa 24.2.1918.
- Zomrela americká herečka a speváčka MARIAN MERCEROVÁ. Narodila sa 26.11.1935.
- Angličania na čele s Eduardom I. porazili škótsku armádu Jána Balliola v bitke pri Dunbare.
- Pápež Július II. exkomunikoval Benátsky štát.
- Bojovník za slobodu a vodca latinskoamerického hnutia za nezávislosť Simón Bolívar odstúpil z úradu prezidenta Kolumbie.
- Počas puču v Afganistane zvrhli a zastrelili prezidenta generála MUHAMMADA DÁÚDA CHÁNA (narodil sa roku 1908), zahynuli aj príslušníci jeho rodiny a viacerí ministri; Národná revolučná garda vymenovala do funkcie prezidenta Nora Mohammeda Tarakího a skladala sa najmä z členov predtým zakázanej prokomunistickej Ľudovej demokratickej strany.
- Americká vláda dala na tzv. watch listinu (čo znamená zákaz vstupu) rakúskeho prezidenta Kurta Waldheima za to, že slúžil počas druhej svetovej vojny v zločineckej nacistickej organizácii SS, 29.4. toho roku sa pripojila aj Kanada.
- Rusko a 12 bývalých sovietskych republík vstúpilo do Medzinárodného menového fondu (MMF) a Svetovej banky (SB).
- V Hongkongu sprístupnili najdlhší dvojúrovňový visutý most na svete - Tchsing Ma.
- Lietadlo spoločnosti Airbus A380, najväčšie civilné dopravné lietadlo, aké bolo dovtedy v dejinách svetového leteckého priemyslu zostrojené, absolvovalo prvý skúšobný let. A380 má rozpätie krídel takmer 80 metrov a jeho štandardná verzia pre 555 cestujúcich dosiahne dolet 15.000 kilometrov.
- Hnutie Taliban sa na vojenskej prehliadke v Kábule pokúsilo zavraždiť afganského prezidenta Hamída Karzaja.
- Rakúske médiá začali informovať o prípade Josefa Fritzla, ktorý v elektronicky zabezpečenom úkryte v Amstettene takmer štvrťstoročie väznil a opakovane znásilňoval vlastnú dcéru a splodil s ňou sedem detí.
- Rusko a Nórsko sa zhodli na novom vymedzení spornej námornej hranice v Barentsovom mori. Ukončil sa tým takmer 40 rokov trvajúci spor o rozdelenie vyše 155.000 štvorcových kilometrov územia medzi Špicbergami a ruským súostrovím Nová Zem.
Štyri výbuchy otriasli ukrajinským mestom Dnepropetrovsk. Zranilo sa 27 osôb vrátane deviatich tínedžerov. Podľa úradov išlo o teroristický útok.
Vyzval opozíciu, aby si to uvedomila.
,aktualizované- O riešeniach problémov treba diskutovať a nie si odkazovať cez médiá. V súvislosti s debatou o transakčnej dani to povedal líder Hlasu-SD a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok v diskusii televízie TA3 V politike.
- Na hrobe pápeža Františka v rímskej Bazilike Panny Márie Väčšej ležala v nedeľu ráno biela ruža, ktorú je vidieť aj na fotografii zverejnenej Vatikánom.
- Predseda Národnej rady SR Richard Raši (Hlas-SD) vyzval splnomocnenca vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petra Kotlára, aby zverejnil svoju analýzu o mRNA vakcínach proti koronavírusu.
- Dvaja ľudia prišli v nedeľu v ranných hodinách o život pri jazde na streche jedného z mestských vlakov v nemeckom hlavnom meste Berlín
- Dvojročné americké dievčatko deportovali spolu s jeho matkou, ktorá nemala doklady, do Hondurasu, uviedol v sobotu federálny sudca v americkom štáte Louisiana.
- Izrael v noci na nedeľu zneškodnil ďalšiu raketu, ktorou na jeho územie útočili jemenskí povstalci húsíovia.
- Transakčná daň je nezrušiteľná, pretože prináša taký objem peňazí, bez ktorého nie je možná konsolidácia. Na nedeľnej tlačovej konferencii to uviedol premiér Robert Fico (Smer-SD).
- Od mája budú otvorené inteligentné laboratóriá - SmartLaby v 50 verejných knižniciach po celom Slovensku.
- Brány Baziliky Panny Márie Väčšej v Ríme sa v nedeľu ráno otvorili pre veriacich, ktorý chcú deň po pohrebe vzdať úctu pri hrobe pápeža Františka
- Rusko v noci na Ukrajinu zaútočilo prostredníctvom 149 dronov, uviedli v nedeľu ukrajinské vzdušné sily.
- Klub vojenskej histórie (KVH) Hodošík pôsobí v Stakčíne v okrese Snina, v regióne poznačenom dejinami oboch svetových vojen.
- Čínska pobrežná stráž prevzala kontrolu nad sporným ostrovčekom v blízkosti hlavného filipínskeho vojenského stanovišťa v Juhočínskom mori, tvrdia miestne médiá
- Peľová sezóna trvá od januára do konca októbra. Počas jarného obdobia dominujú alergény liesky, jelše a brezy, v lete potom peľ tráv a na jeseň burín.
- Viacero ľudí zahynulo v kanadskom meste Vancouver po tom, čo vodič auta vrazil do davu ľudí na pouličnom festivale.
- Palestínske militantné hnutie Hamas je pripravené na komplexnú dohodu o prímerí s Izraelom, uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom v sobotu.
- Radvanský most v Banskej Bystrici, vedúci ponad rýchlostnú cestu R1, čaká druhá etapa diagnostiky.
- Severná Kórea kritizovala japonského premiéra Šigeru Išiba za to, že poslal obetný dar do kontroverznej vojenskej svätyne v Tokiu a označila tento čin za ďalší dôkaz militarizačných snáh Japonska.
- Niekoľko tisíc ľudí sa v sobotu zúčastnilo protestov, ktoré po celom Nemecku zorganizovala nová aliancia protestných hnutí s názvom Spoločne za Nemecko.
- Počet potvrdených obetí sobotňajšieho mohutného výbuchu v prístave pri iránskom meste Badnar Abbás sa zvýšil na štrnásť, pričom zranenia utrpelo najmenej 750 ľudí.
Priame prenosy z Národnej rady
zobraziť viac