80. výročie oslobodenia
Všetky správy
Enviromentalisti si pripomínajú Svetový deň vtáctva. Korene tejto udalosti siahajú do čias rakúsko-uhorskej monarchie. Založil ju slovenský prírodovedec Oto Hermann, ktorý sa narodil, žil a pôsobil v Brezne. Tento sviatok sa traduje od roku 1900 a prvotne bol spájaný aj s oslavou stromov.
Viac
Mužské meno Hugo má nemecký pôvod a znamená "duchaplný". S nositeľmi tohto mena sa na Slovensku stretávame iba výnimočne.
Hugovia, ktorí majú meniny 1. apríla, sú temperamentní, vytrvalí a opatrní. Potrebujú pod nohami cítiť zem, aby naozaj žili, a musia mať zázemie, aby sa úplne rozvinuli. Sú to chlapci, ktorí radi študujú. Podľa nich je to príležitosť predstihnúť iných, skrátka byť úspešní. Orientujú sa na povolanie, ktoré im umožní žiť veľkoryso, mať pohodlný domov a vyvíjať verejné aktivity.
Hugovia sú mimoriadne spoločenskí a ľahko sa s nimi nadväzuje priateľstvo. Sú pozoruhodne životaschopní. Problémy môžu mať s chrbticou.
Ich šťastné farby sú čierna a tmavomodrá. Ochranné rastliny kostihoj a kokorík, ochranné kamene zafír, opál a granát.
Ak prší 1. apríla, býva mokrý máj.
Narodil sa v Kuklove osvietenský historik a katolícky kňaz JURAJ PAPÁNEK, autor prvej historickej práce v národnom duchu Historia Gentis Slavae (1780). Zomrel 11.4.1802.
Zomrela v Banskej Bystrici majiteľka tlačiarne, vydavateľka a podnikateľka ALOJZIA MACHOLDOVÁ. Narodila sa 18.6.1817.
Narodil sa v Červenom Kostelci (Česko) karikaturista, ilustrátor, knižný grafik VILIAM WEISSKOPF, ktorý kresby uverejňoval napríklad v známom Roháči. Zomrel 7.12.1964 v Bratislave.
Narodil sa v Zavare hudobný skladateľ, priekopník slovenskej populárnej hudby GEJZA DUSÍK, bol autorom asi 250 tanečných piesní (napr. Rodný môj kraj, Dve oči neverné či Tak nekonečne krásna) a viacerých hudobných komédií a operiet. K najznámejším operetám patria: Hrnčiarsky bál, Modrá ruža, Turecký tabak alebo Zlatá rybka. Zomrel 5.5.1988.
Narodil sa v Budapešti filmový scenárista a režisér JÁN KADÁR, režisér Oscarom oceneného filmu Obchod na korze. Od roku 1968 žil v emigrácii v USA. Zomrel 1.6.1979.
Narodil sa v Bratislave filmový režisér MATEJ MINÁČ, ktorého film Nicholas G. Winton: Sila ľudskosti získal v roku 2002 International Emmy Award za najlepší dokumentárny film.
Zomrel v Bratislave literárny historik, kritik a esejista ALEXANDER MATUŠKA, zakladateľská osobnosť modernej slovenskej literatúry. Celým svojím dielom poukazoval na častý provinčný aspekt v slovenskej kultúre, ale zároveň sa snažil vyzdvihnúť také umelecké (výtvarné či literárne) diela, ktoré svojím odkazom prekračovali horizont Slovenska. Napísal niekoľko diel, medzi najvýznamnejšie patria: Od včerajška k dnešku a monografie Rudolf Jašík a Jozef Cíger-Hronský. Narodil sa 26.2.1910.
Zomrel v Bratislave geológ ruského pôvodu DIMITRIJ ANDRUSOV, vnuk objaviteľa Tróje Heinricha Schliemanna a spoluzakladateľ modernej slovenskej geológie. Narodil sa 7.11.1897.
V Bratislave vznikol Divadelný ústav.
V Bratislave bol založený Slovenský filmový ústav.
V jednom z najstarších astrofyzikálnych observatórií v Európe, vo hvezdárni v Hurbanove (založili ju roku 1871) vznikla Slovenská ústredná hvezdáreň.
Prezidenti ČSFR a Ruska Václav Havel a Boris Jeľcin podpísali zmluvu o priateľských vzťahoch a spolupráci medzi ČSFR a Ruskom a dohodu o vyrovnaní majetkových a finančných otázok spojených s odsunom sovietskych vojsk z územia ČSFR.
Začala sa štvordňová návšteva sudcov Medzinárodného súdneho dvora (MSD) v Haagu zaoberajúcich sa kauzou Sústavy vodných diel Gabčíkovo Nagymaros (SVDGN) v SR a Maďarsku. Po prvý raz v 51-ročnej histórii MSD si jeho sudcovia prezreli miesto, na ktoré sa viazal spor.
Vládny kabinet odsúhlasil model územnosprávneho členenia Slovenska s 12 vyššími územnosprávnymi celkami.
Slovenskí karatisti si na Italian Open vybojovali štyri medaily. Zlaté získali Eva Medvecká v kumite do 60 kg a Monika Višňovská do 63 kg.
Zápasník David Musuľbes získal pre Slovensko zlato v kráľovskej hmotnostnej kategórii do 120 kg na ME vo fínskom Tampere (po spätnej dopingovej diskvalifikácii jeho víťazného finálového súpera).
Telo Žofie Bosniakovej, ktoré bolo 400 rokov uložené v kaplnke kostola v Tepličke nad Váhom, polial neznámou horľavou látkou a zapálil 31 ročný muž zo Žiliny.
Narodil sa ruský spisovateľ a dramatik NIKOLAJ VASILJEVIČ GOGOĽ, autor súboru tragikomických príbehov Petrohradské poviedky, románu Mŕtve duše alebo divadelných hier Ženba či Hráči. Zomrel 4.3.1852.
Narodil sa ruský hudobný skladateľ, dirigent a klavirista SERGEJ VASILIEVIČ RACHMANINOV, autor známych klavírnych koncertov (najmä 2. klavírny koncert). Zomrel 28.3.1943.
Narodil sa britský spisovateľ, spoluscenárista prvého filmového King Konga EDGAR WALLACE. Zomrel 10.2.1932.
Zomrel vo Funchale (Madeira, Portugalsko) posledný rakúsko-uhorský cisár a kráľ KAROL IV. HABSBURSKÝ. Narodil sa 17.8.1887.
Narodil sa český spisovateľ, dramatik, prekladateľ a esejista MILAN KUNDERA, ktorý od roku 1975 žije vo Francúzku a od konca roku 1980 píše svoje diela po francúzsky. Je autorom poviedkovej knihy Směšné lásky, známych románov ako napríklad Žert, Nesnesitelná lehkost bytí alebo Nesmrtelnost a divadelných hier Ptákovina a Jakub a jeho pán: pocta Denisu Diderotovi. Významné sú aj jeho esejistické knihy ako napríklad Kastrujíci stín svatého Garty či Nechovejte se tu jako doma, příteli. Jeho romány ako napríklad Pomalosť, Totožnosť alebo Nevedomosť boli vydané len vo francúzštine. V roku 2008 prebehla domácimi i svetovými médiami informácia, že v 50-tych rokoch 20. storočia údajne aktívne spolupracoval s komunistickou štátnou bezpečnosťou (ŠtB) a následná polemika o dôveryhodnosti dokumentu o tejto spolupráci. Spisovateľ obvinenie odmietol.
Zomrel (zastrelil ho vlastný otec) americký soulový spevák a hudobník MARVIN GAYE, dvojnásobný držiteľ ceny Grammy. Narodil sa 2.4.1939.
Zomrel americký herec JOHN FORSYTHE, známy ako magnát Blake Carrington z televízneho seriálu Dynasty. Narodil sa 29.1.1918.
Vzniklo Britské kráľovské letectvo (Royal Air Force, RAF) zlúčením Kráľovských leteckých jednotiek (Royal Flying Corps, RFC) s Kráľovským námorným letectvom (Royal Naval Air Force, RNAF).
V procese s účastníkmi mníchovského puču Adolfom Hitlerom, generálom Erichom von Ludendorffom a ďalšími ôsmimi obžalovanými boli vynesené rozsudky. Ludendorffa súd oslobodil a Hitlerovi súd vymeral trest odňatia slobody na päť rokov.
Americké vojská začali útok na japonský ostrov Okinava. Dobyli ho 2. júla toho roku. Počas operácie zahynulo viac ako 12.000 Američanov a okolo 110.000 Japoncov.
Sovietska vojenská správa v Nemecku začala sprísňovať kontrolu na trasách spájajúcich západné zóny s Berlínom, pričom sa kontrolovali všetky železničné trate, cesty a kanály. Sovietsky zväz sa týmto pokúsil obmedziť západné transporty, čím sa začala berlínska blokáda.
V USA vypustili prvú meteorologickú družicu Zeme Tiros 1.
Francúzsko uskutočnilo na Sahare druhý pokus s atómovou bombou.
V Kalifornii (USA) bola založená americká technologická spoločnosť Apple Computer.
Polícia zatkla v Belehrade (Srbsko) bývalého juhoslovanského a srbského prezidenta Slobodana Miloševiča. Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v holandskom Haagu ho 27.5.1999 obvinil z genocídy, vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti. Súdiť ho už nebudú, Miloševiča našli 11.3.2006 ráno mŕtveho v jeho väzenskej cele v Haagu.
Holandsko sa stalo prvou krajinou na svete, ktorá legálne umožnila eutanáziu.
Albánsko a Chorvátsko sa stali členmi Severoatlantickej organizácie (NATO).
Ronnie Lane (rodený Ronald Frederick Lane), Londýn, basový gitarista, spevák a skladateľ skupiny Small Faces.
Jimmy Cliff (rodený James Chambers), Somerton, St.James, Jamajka, spevák a gitarista vlny reggae.
Mark White (rodený Mark Andrew White), Sheffield, UK, gitarista pop-funkovej skupiny ABC.
Gejza Dusík, Zavar, okres Trnava, známy piesňový a operetný skladateľ.
zomrel Scott Joplin, New York City (*24.novembra 1868, Bowie City, Texas), americký hudobný skladateľ štýlu ragtime, často označovaný aj ako kráľ ragtime.
zomrel Marvin Gaye (*2.apríla 1939, Washington), známy soulový spevák, skladateľ a multiinštrumentalista.
Chovatelia dobytka, ktorých ovplyvnila nákaza slintačky a krívačky, budú podľa slov ministra odškodnení z európskych a národných zdrojov.
- Niekdajší nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel v rozhovore pre brémske noviny Weser-Kurier navrhol ponúknuť Kanade možnosť čiastočného členstva v Európskej únii (EÚ).
- Strana SaS do budúcnosti odmietla povolebnú spoluprácu s Hlasom-SD a Republikou. Rozhodli o tom delegáti 21. kongresu strany.
- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kritizoval veľvyslanectvo Spojených štátov v Kyjeve pre podľa neho neadekvátne vyjadrenie ohľadom piatkových útokov Ruska v meste Kryvyj Rih, pri ktorom zahynulo 18 ľudí.
- Slovenské športové lezkyne Martina Buršíková a Lea Slobodová uspeli v kvalifikácii Európskeho pohára v olympijskej disciplíne bouldering v Ríme, kde postúpili do nedeľňajšieho semifinále.
- Z dôvodu geodetických meraní uzatvoria v nedeľu 6. apríla na hodinu most v Hlohovci. Chodci, cyklisti a záchranné zložky budú mať prejazd povolený.
- Španielska polícia oznámila, že rozbila gang napojený na motorkársky klub Hells Angels (HAMC), ktorý z Južnej Ameriky pašoval do Európy kokaín cez prístav vo Valencii. Pri akcii zaistila približne tonu tejto drogy.
- V Nemecku sa čoraz viac liekov nakupuje cez internet. Online lekárne dosiahli za prvé tri mesiace tohto roka obrat 423,1 milióna eur, čo bolo o 7,8 % viac ako v rovnakom období minulého roka.
- Senegalský prezident Bassirou Diomaye Faye vyhlásil, že "urobili všetko, čo bolo možné“ pre návrat Mali, Burkiny Faso a Nigeru do Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS).
- Na Slovensku sa uskutoční historicky prvé začlenenie rytierov a dám do Rádu Božieho hrobu. Slávnosť sa začne v trnavskej Katedrále sv. Jána Krstiteľa predpoludním aj za účasti veľmajstra rádu, kardinála Fernanda Filoniho.
- Slovenská národná strana (SNS) navrhne na koaličnej rade zrušenie transakčnej dane. Ak neuspeje, bude trvať na jej úpravách. TASR o tom informovala riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová.
- V Iliavčianskej doline pri tenisových kurtoch bol spozorovaný medveď. Informovala o tom trenčianska krajská polícia na sociálnej sieti.
- Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK) uvedie dnes na svojej scéne v bratislavských Rusovciach premiéru dvoch tanečných diel na hudbu Igora Stravinského.
- Opozičná strana SaS bude v sobotu na svojom kongrese v Bratislave voliť členov do republikovej rady, rozhodcovskej komisie a revíznej komisie. Informoval o tom hovorca strany Ondrej Šprlák.
- Väčšina nemeckej verejnosti podporuje zákaz predaja oxidu dusného maloletým. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorého výsledky v sobotu zverejnila zdravotná poisťovňa.
- Ruský hokejista Alexander Ovečkin strelil v noci na sobotu svoj 893. a 894. gól v základnej časti zámorskej NHL a vyrovnal historický rekord Waynea Gretzkého.
- Zmrazenie poslaneckých platov je tradičnou agendou hnutia Igora Matoviča, keď je v opozícii, ale v čase, keď vládu viedol on, k nemu neprišlo. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.
- Tisíce ľudí vyšli v piatok do ulíc Bangui, metropoly Stredoafrickej republiky (SAR), aby protestovali proti zámerom tamojšieho prezidenta Faustina-Archangeho Touadéru uchádzať sa o tretie funkčné obdobie, a to s podporou žoldnierov z ruskej Vagnerovej skupiny.
- Štát má indície o čiernych prevozoch zvierat počas noci. Uviedol to minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) po piatkovom rokovaní ústredného krízového štábu k slintačke a krívačke (SLAK).
- Slovensko by malo pre šírenie slintačky a krívačky uzavrieť niektoré hraničné priechody najmä s Maďarskom. Má ísť o 17 priechodov v Bratislavskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.
- Európska komisia (EK) nesúhlasí s konceptom recipročných ciel, ktorých zavedenie v stredu večer oznámil americký prezident Donald Trump a ktoré môžu štáty EÚ stáť 380 miliárd eur ročne.
Priame prenosy z Národnej rady
zobraziť viac