- Deň vzniku samostatnej SR - 1. januára 1993, vznikli po rozdelení ČSFR samostatná Slovenská republika a samostatná Česká republika.
NOVÝ ROK - prvý deň roku 2013 - rozšírený je v krajinách, kde dominuje kresťanské náboženstvo, pričom sa roky jeho počiatku rátajú od narodenia Ježiša Krista. Postupne sa tento kalendár začína uplatňovať aj v iných častiach sveta.
Svetový deň mieru/pokoja - oslavuje sa od roku 1968 na základe iniciatívy pápeža Pavla VI., pričom pápežovo posolstvo sa zverejňuje začiatkom decembra predošlého roku.
- Aký je deň Nového roka, taký bude celý rok.
- Jasná a tichá novoročná noc zvestuje nám dobrý rok.
- Na Nový rok blato, Na Veľkú noc sneh.
Narodil sa v Paludzi (dnes časť Liptovského Mikuláša) vydavateľ, kníhkupec a organizátor slovenského života v Uhorsku GAŠPAR FEJÉRPATAKY-BELOPOTOCKÝ, ktorého Vlastivedný kalendár dosiahol náklad 10.000 kusov. V Liptovskom Mikuláši založil prvú slovenskú verejnú knižnicu a ochotnícke divadlo. Zomrel 18.5.1874.
Narodil sa v Leviciach herec, člen SND v Bratislave VLADIMÍR DURDÍK st. Zomrel 24.9.1978.
Narodil sa vo Vrútkach významný vedecký pracovník, filozof a odborný publicista TEODOR MÜNZ.
Narodila sa vo Viedni krasokorčuliarska trénerka HILDA MÚDRA, dlhoročná trénerka majstra Európy aj sveta Ondreja Nepelu.
Narodil sa v Krásne nad Kysucou maliar, grafik a ilustrátor FRANTIŠEK HÜBEL. Zomrel 28.9.1978.
Narodil sa v Trnave básnik a prekladateľ JÁN STACHO, vedúci predstaviteľ tzv. trnavskej skupiny básnikov-konkretistov. Zomrel 15.7.1995.
Narodil sa v Bratislave právnik, politik a aktívny odporca totalitného režimu pred rokom 1989 v bývalom Československu JÁN ČARNOGURSKÝ, bývalý predseda vlády, bývalý minister spravodlivosti a bývalý predseda Kresťansko demokratického hnutia (KDH).
Narodil sa v Modre politik, bývalý minister práce a sociálnych vecí a rodiny, poslanec NR SR za KDH JÚLIUS BROCKA.
Narodil sa v Novákoch dramatik (napríklad divadelná hra Večera nad mesto), spisovateľ a herec LADISLAV KERATA, ktorý účinkoval napríklad v bratislavskom Divadle Stoka.
Zomrel v Bratislave športový novinár a publicista IMRICH HORNÁČEK. Narodil sa 9.8.1925.
Zomrel v Martine divadelný a filmový herec EMIL HORVÁTH st., otec herca, režiséra a pedagóga Emila Horvátha ml. Narodil sa 27.8.1923.
Zomrela v Košiciach spisovateľka a dramatička ELENA LACKOVÁ, zakladateľka rómskej literatúry a autorka hier Horiaci cigánsky tábor, Žužika, alebo próz Život vo vetre, či Primáš Bari. Narodila sa 22.3.1921.
Zomrel v Trenčíne maliar MILAN CHVÍLA. Narodil sa 11.5.1944.
Zomrel v Bratislave výtvarný teoretik, galerista a publicista FEDOR KRIŠKA. Narodil sa 1.6.1935.
Albrecht Habsburský bol korunovaný za uhorského kráľa.
V Bratislave začali vychádzať prvé noviny v maďarskom jazyku Magyar Hírmondó. Noviny v októbri 1788 zanikli.
Postavili v uliciach Bratislavy prvé pouličné lampy.
Nadobudol platnosť v Rakúsko-Uhorsku zákon o používaní mier kilogram a meter.
Obnovila sa činnosť Matice slovenskej.
Začal platiť zákon o Tatranskom národnom parku (TANAP).
Založili v Bratislave výnosom Povereníctva školstva, vied a umení výskumno-dokumentačné a metodické pracovisko Pamiatkový ústav (neskôr Slovenský ústav pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody).
Vzniklo vydavateľstvo Slovenský spisovateľ.
Vstúpil do platnosti zákon o česko-slovenskej federácii. Predseda SNR Ondrej Klokoč presne o polnoci z balkóna Bratislavského hradu vyhlásil vznik SSR.
Vzniklo v Bratislave hudobné vydavateľstvo Opus.
Hnutie Charta 77 vydalo Vyhlásenie Charty 77, upozorňujúce na porušovanie ľudských a občianskych práv a slobôd v ČSSR. Vyhlásenie Charty 77 podpísalo 239 signatárov, zo Slovákov napríklad: Miroslav Kusý, alebo Dominik Tatarka.
Bola zavedená voľná tvorba cien.
Ministerstvo kultúry zriadilo Slovenský filmový ústav - Národné kinematografické centrum.
Vznikla samostatná Slovenská republika (SR).
Slovenská republika sa stala predsedníckou krajinou Stredoeurópskej iniciatívy.
Slovensko sa prvýkrát stalo nestálym členom Bezpečnostnej rady (BR) OSN.
Slovensko sa stalo 16. členom eurozóny. Na území Slovenskej republiky začala oficiálne platiť jednotná európska mena euro.
Začal fungovať elektronický mýtny systém pre vozidlá nad 3,5 tony, ktorý vyvolal vlnu štrajkov zo strany dopravcov.
Narodil sa slávny maďarský básnik a revolucionár SÁNDOR PETÖFI, ktorého otec pochádzal z Bratislavskej stolice a matka Anna z Liptova. Zomrel 31.7.1849.
Narodil sa francúzsky historik a pedagóg PIERRE DE COUBERTIN, zakladateľ novodobých Olympijských hier (OH). Zomrel 2.9.1937.
Narodil sa český spisovateľ, ale aj spevák a herec EDUARD BASS, autor románu Cirkus Humberto, ktorý bol divácky úspešne sfilmovaný v podobe seriálu. Zomrel 2.10.1946.
Narodil sa americký spisovateľ JEROME DAVID SALINGER, autor slávneho románu Kto chytá v žite. Zomrel 27.1.2010.
Zomrel v americkom exile nemecký technik ARTHUR RUDOLPH, ktorý sa zaoberal konštrukciou rakiet. Výraznou mierou pomohol Američanom dostať sa na Mesiac. Narodil sa 9.11.1906.
Zomrel svetoznámy rakúsky spisovateľ a autor mnohých bestsellerov JOHANNES MARIO SIMMEL, autor 35 románov, ktoré boli preložené do mnohých svetových jazykov. Začal však ako úspešný reportér týždenníka Quick. V roku 1960 časopis uverejnil 66 pokračovaní jeho prvého románu Nemusí byť vždy kaviár, ktorý potom vyšiel knižne v niekoľkostotisícovom náklade. Medzi jeho ďalšie úspešné romány patria: Láska je len slovo, Všetci ľudia budú bratia, Aj keď sa smejem, je mi do plaču, Látka, z ktorej sú utkané sny, Len vietor vie odpoveď, Až do trpkého konca, Snívaj nesplniteľný sen. Narodil 7.4.1924.
Zomrel bývalý dlhoročný americký senátor CLAIBORNE PELL, ktorý ako mladý diplomat pôsobil v Bratislave. Členom Kongresu bol v rokoch 1961-1997, pričom sa stal známym najmä presadením programu štipendií, ktorý pomohol miliónom Američanom absolvovať vysokú školu. Narodil sa 22.11.1918.
Prvý raz vyšiel najstarší londýnsky denník "The Daily Universal Register" (v roku 1788 premenovaný na "The Times").
Nadobudol platnosť Zákon o únii, ktorý zrušil írsky parlament v Dubline a Írsko sa spojilo s Veľkou Britániou v Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Írska.
V USA vstúpila do platnosti proklamácia o zrovnoprávnení otrokov vydaná prezidentom Abrahamom Lincolnom 22. septembra 1862. Všetkých otrokov žijúcich vo vzbúrených štátoch Únie (Juh) vyhlásili za slobodných.
Vyhlásili Austrálske spoločenstvo ako samostatný štát. Austrália sa tak stala federatívnou, parlamentnou monarchiou s britskou kráľovnou na čele.
V americkom Washingtone podpísalo 26 krajín Deklaráciu Spojených národov, čo bol prvý krok k utvoreniu OSN.
V sudánskom Chartúne vyhlásili nezávislosť Sudánskej republiky, čím sa skončila britsko-egyptská nadvláda v Sudáne.
Padol Batistov režim na Kube. Zvrhol ho Fidel Castro a následne sa chopil moci v krajine.
David Dinkins sa stal prvým starostom čiernej pleti v americkom New Yorku.
Rakúsko, Fínsko a Švédsko rozšírili Európsku úniu na 15 členov.
Vznikla Svetová obchodná organizácia (WTO).
Obyvatelia 12 európskych štátov z 15-člennej Európskej únie oslavami privítali jednotnú menu euro. V Nemecku, Francúzsku, Belgicku, Holandsku, Luxembursku, Írsku, Fínsku, Rakúsku, Taliansku, Španielsku, Portugalsku a Grécku sa od tohto dňa začalo platiť jediným platidlom - eurom. Zavedením eura do hotovostného styku sa zavŕšil proces budovania menovej a hospodárskej únie, ktorý sa začal v roku 1999. Euro nezaviedli vo Švédsku, Dánsku a vo Veľkej Británii.
Rumunsko a Bulharsko sa stali v poradí 26. a 27. členským štátom Európskej únie, čím sa dokončila piata fáza jej rozširovania.
Slovinsko prijalo euro ako prvé spomedzi nových členských krajín EÚ. Euro nahradilo v Slovinsku dovtedy používaný toliar.
Slovensko sa stalo 16. členom eurozóny. Na území Slovenskej republiky začala oficiálne platiť jednotná európska mena euro.
Prvý prezident EÚ, Belgičan Herman Van Rompuy sa ujal funkcie.
Japonsko zasiahlo podmorské zemetrasenie s magnitúdou 7,0.
Maďarsko nie je od tohto dňa republikou.