Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 27. apríl 2025Meniny má Jaroslav

10 apríla

Národná rada SR schválila Lisabonskú zmluvu

Schválili ju v roku 2008. Podporilo ju 103 zo 109 prítomných poslancov, piati boli proti, jeden nehlasoval.


Meniny má Igor

Viac

Mužské meno Igor je ruské meno islandského pôvodu a znamená "boh Ingvio ochraňuje". Nositeľov tohto na Slovensku menej rozšíreného mena oslovujeme aj Igorko, Igino.

O týchto mužoch možno povedať, že sú veľmi emotívni, uzavretí a taktní. Podobajú sa bizónovi, ktorý je ich totemovým zvieraťom, ich sila je v hlave. Igorovia sú zanietení, svedomití a precízni študenti.

Majú autoritu, môžu sa uplatniť napríklad ako pedagógovia. Ak začnú o niečom pochybovať, unikajú. Často ich stretávame v stave miernej depresie. Mali by sa vyhýbať čiernej káve, prospeje im veľa zeleniny.

Ovplyvňuje ich planéta Mars. Šťastné farby týchto mužov sú červená, fialová. Ochranné rastliny púpava, rozmarín, ochranné kamene diamant, ametyst a jaspis.


Pranostika na dnes

- Apríl zimný, daždivý, úroda nás navštívi.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 10. apríla
1900

Narodil sa v Ploštíne fyzik, objaviteľ kvázivektorového magnetického poľa, odborný publicista, pedagóg, autor a prekladateľ učebníc JÚLIUS KRMEŠSKÝ, priekopník psychotroniky na Slovensku a popularizátor astronómie. Zomrel 20.9.1984.

1971

Narodil sa v Michalovciach známy choreograf a režisér JÁN ĎUROVČÍK, ktorý je autorom viacerých choreografií či predstavení pre popredné slovenské a zahraničné scény, napríklad pre Slovenské národné divadlo v Bratislave, Novú scénu Bratislava, Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Štátne divadlo v Košiciach, Divadlo Aréna v Bratislave, Národné divadlo v Brne, Štátnu operu Praha, Goja Musichall v Prahe a tiež pre SĽUK. Je mentorom a spolumajiteľom divadla Heineken Tower Stage v Bratislave.

1979

Narodil sa vo Zvolene hokejový brankár a slovenský reprezentant JÁN LAŠÁK, majster sveta z Göteborgu 2002, druhý z MS v Petrohrade v roku 2000 a tretí z MS v Helsinkách v roku 2003. V súčasnosti chytá v KHL za Amur Chabarovsk.

Slovenské udalosti 10. apríla
1934

V Bratislave otvorili samostatnú teologickú fakultu evanjelickej cirkvi a. v.

1999

Delegáti snemu KDH v Liptovskom Mikuláši schválili väčšinou hlasov zmenu stanov hnutia, ktorá mala umožniť dvojité členstvo pre členov kresťanskodemokratickej platformy SDK.

2008

Národná rada SR schválila Lisabonskú zmluvu. Podporilo ju 103 zo 109 prítomných poslancov, piati boli proti, jeden nehlasoval. Na hlasovaní sa nezúčastnili poslanci za SDKÚ-DS a KDH. Slovensko sa stalo deviatou členskou krajinou Európskej únie, ktorej parlament schválil európsku reformnú zmluvu.

Svetové osobnosti 10. apríla
1847

Narodil sa americký žurnalista a vydavateľ maďarského pôvodu JOSEPH PULITZER, ktorý zostane v dejinách americkej a svetovej žurnalistiky zapísaný ako úspešný vydavateľ a zakladateľ investigatívnej žurnalistiky. Na Kolumbijskej univerzite otváral prvé štúdium žurnalistiky v USA a na záver kariéry založil Pulitzerovu cenu s fondom dva milióny dolárov. Zomrel 29.10.1911.

1915

Narodil sa americký herec HARRY MORGAN, známy ako plukovník Potter zo seriálu M.A.S.H. Zomrel 7.12.2011.

1932

Narodil sa známy egyptský herec OMAR SHARIF (vlastným menom Michael Shalhoub), ktorý sa začiatkom 60. rokov 20. storočia presadil v Hollywoode postavou šejka Ali Ibn El-Khariša v životopisnom veľkofilme Lawrence z Arábie. Ďalšia rola, ktorá ho preslávila po celom svete, bola postava vojenského lekára Jurija Andrejeviča Živaga vo filmovej adaptácii románu Borisa Pasternaka Doktor Živago. Ďalšie známe filmy sú napríklad western Mackennovo zlato, Zelený ľad alebo Môj učiteľ Ibrahim.

Svetové udalosti 10. apríla
1815

Explodovala sopka Tambora. Bola to jedna z najsilnejších explózií na zemskom povrchu. Sopka vychrlila viac ako 40 kubických kilometrov lávy. Desaťtisíc ľudí zomrelo hneď pri erupcii. Okolité provincie úplne pochoval popol, ktorý padal až do vzdialenosti 1300 km. Okrem toho výbuch spôsobil päťmetrové cunami, ktoré spôsobili záplavy, zdevastovali mnoho ďalších indonézskych ostrovov a priniesli aj ďalšie obete na ľudských životoch. Na následky tejto katastrofy, na vzniknutý hladomor a choroby zomrelo ďalších vyše 80.000 ľudí.

1858

Vo zvonárni Whitechapel vo východnej časti Londýna odliali 13,77 tony vážiaci zvon Big Ben, ktorý v britskom parlamente sídliacom v londýnskom Westminsterskom paláci vždy odbíja každú celú hodinu.

1941

Vďaka Nemecku a jeho spojencom vznikol nezávislý štát Chorvátsko na čele s pravicovým radikálom Ante Pavelićom, ktorý dal zriadiť koncentračné tábory, kde boli internovaní Srbi, Židia a Moslimovia.

2010

Pri havárii poľského vládneho lietadla, ktoré sa zrútilo pri nevydarenom pokuse o pristátie na letisku v ruskom Smolensku zahynulo všetkých 96 osôb na palube stroja typu TU-154, poľský prezident Lech Kaczynski a manželkou Mariou a ďalších 94 ľudí. Okrem prezidentského manželského páru bolo na palube lietadla množstvo významných predstaviteľov Poľskej republiky, a to členovia ústredných štátnych orgánov, parlamentu, hlavní predstavitelia poľskej armády, predstavitelia cirkvi, poradcovia prezidenta a ďalšie osobnosti politického a spoločenského života. Delegácia mala namierené do ruskej Katyne, kde si chceli uctiť pamiatku 20.000 poľských vojakov, popravených v Katynskom lese v roku 1940 sovietskymi bezpečnostnými orgánmi.

Hudobný kalendár

Narodenia 10. apríla
1979

Sophie Ellis-Bextor (rodená Sophie Michelle Ellis-Baxtor), Londýn, anglická speváčka, skladateľka a modelka. Svoju dráhu začala ako sólová speváčka v skupine The Audience v roku 1997. Od roku 2000 je na sólovej dráhe. V septembri 2001 vydala debutový album Read My Lips, ktorý sa dostal na druhé miesto v rebríčku. V októbri 2003 vydala druhý s názvom Shoot From The Hip a v máji 2007 tretí album Trip The Light Fantastic. V apríli 2011 vydala nový štúdiový album Make a Scene. V singlovej TOP 40 hitparáde mala do týchto dní jedenásť piesní, najúspešnejšou z nich bola v auguste 2000 Groovejet. Hitmi boli aj piesne Take Me Home a Murder On The Dancefloor (2001), obe z úspešného albumu Read My Lips.

Úmrtia 10. apríla
1962

zomrel Stuart Sutcliff (*23.júna 1940, Edinburgh, Škótsko), basový gitarista skupiny Beatles od januára 1960 do júna 1961. Volali ho aj piaty Beatle. Počas účinkovaní Beatles v roku 1960 v Hamburgu, v kluboch Indra, Keiser Keller a Star sa Stuart zoznámil s fotografkou Astrid Kirsherovou. Bola to Astrid, ktorá členom skupiny Beatles vymyslela účesy s vlasmi do čela. Stuart, aj na podnet Astrid, sa rozhodol pre Nemecko a pre štúdium výtvarného umenia. Zomrel mladý, 10. apríla 1962 v nemeckom Hamburgu vo veku 22 rokov na krvácanie do mozgu.

VIDEO: Premiér: Bez transakčnej dane nie je konsolidácia možná

Vyzval opozíciu, aby si to uvedomila.

,aktualizované 

- Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje vo svojom návrhu rozpočtu na rok 2026 znížiť výdavky o miliardy dolárov na programy, ktoré podporujú starostlivosť o deti, zdravotný výskum, vzdelávanie a bývanie.

- Prezident SR Peter Pellegrini dosiaľ nepovolil službu Slovákov v ukrajinskej armáde.

- Koaličná SNS z témy úpravy transakčnej dane neustúpi.

- Novým nemeckým ministrom zahraničných vecí vo vláde dezignovaného kancelára Friedricha Merza by sa mohol stať konzervatívny politik Johann Wadephul z radov kresťanských demokratov (CDU).

- Medzi Veľkými Levármi a Malackami je aktuálne zastavená železničná doprava. Krátko po 12.00 h totiž v úseku došlo k zrážke vlaku so ženou.

- O riešeniach problémov treba diskutovať a nie si odkazovať cez médiá. V súvislosti s debatou o transakčnej dani to povedal líder Hlasu-SD a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok v diskusii televízie TA3 V politike.

- Na hrobe pápeža Františka v rímskej Bazilike Panny Márie Väčšej ležala v nedeľu ráno biela ruža, ktorú je vidieť aj na fotografii zverejnenej Vatikánom.

- Predseda Národnej rady SR Richard Raši (Hlas-SD) vyzval splnomocnenca vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petra Kotlára, aby zverejnil svoju analýzu o mRNA vakcínach proti koronavírusu.

- Dvaja ľudia prišli v nedeľu v ranných hodinách o život pri jazde na streche jedného z mestských vlakov v nemeckom hlavnom meste Berlín

- Dvojročné americké dievčatko deportovali spolu s jeho matkou, ktorá nemala doklady, do Hondurasu, uviedol v sobotu federálny sudca v americkom štáte Louisiana.

- Izrael v noci na nedeľu zneškodnil ďalšiu raketu, ktorou na jeho územie útočili jemenskí povstalci húsíovia.

- Transakčná daň je nezrušiteľná, pretože prináša taký objem peňazí, bez ktorého nie je možná konsolidácia. Na nedeľnej tlačovej konferencii to uviedol premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Od mája budú otvorené inteligentné laboratóriá - SmartLaby v 50 verejných knižniciach po celom Slovensku.

- Brány Baziliky Panny Márie Väčšej v Ríme sa v nedeľu ráno otvorili pre veriacich, ktorý chcú deň po pohrebe vzdať úctu pri hrobe pápeža Františka

- Rusko v noci na Ukrajinu zaútočilo prostredníctvom 149 dronov, uviedli v nedeľu ukrajinské vzdušné sily.

- Klub vojenskej histórie (KVH) Hodošík pôsobí v Stakčíne v okrese Snina, v regióne poznačenom dejinami oboch svetových vojen.

- Čínska pobrežná stráž prevzala kontrolu nad sporným ostrovčekom v blízkosti hlavného filipínskeho vojenského stanovišťa v Juhočínskom mori, tvrdia miestne médiá

- Peľová sezóna trvá od januára do konca októbra. Počas jarného obdobia dominujú alergény liesky, jelše a brezy, v lete potom peľ tráv a na jeseň burín.

- Viacero ľudí zahynulo v kanadskom meste Vancouver po tom, čo vodič auta vrazil do davu ľudí na pouličnom festivale.