pripomína sa od roku 2005, v tento deň v roku 2004 sa španielska metropola Madrid stala terčom teroristického útoku.
Viac
Ženské mená Angela, Angelika majú latinský pôvod a ich význam je "anjelská". S uvedenými menami sa na Slovensku stretávame len výnimočne. Meniny oslavujú 11. marca.
Ich zvieracím totemom je jašterica. Angely a Angeliky rýchlo a nečakane reagujú podobne ako jašterica, keď na ňu padne pohybujúci sa tieň.
Nositeľky mien Angela a Angelika sa rady dávajú unášať romantickými predstavami. Zaujímajú ich najmä dejiny, exaktné vedy nie. Niekedy sa správajú ľahostajne. Potrebujú najmä veľa spánku a dostatok pohybu.
Ovplyvnené sú planétou Mars. Obľúbená farba týchto žien je fialová, ochranné rastliny majú konvalinku a puškvorec, ochranný kameň rubín.
Nemecká spolková kancelárka ANGELA MERKELOVÁ, americká bojovníčka za práva žien, proti chudobe, komunistická aktivistka, presadzovateľka zdravotnej starostlivosti, väzenskej reformy, väznená v rokoch 1970-1972 ANGELA YVONNE DAVISOVÁ, rumunská operná speváčka ANGELA GHEORGHIUOVÁ, ale aj zakladajúca partnerka Health Policy Institute, bývalá členka reformného tímu Rudolfa Zajaca na Ministerstve zdravotníctva SR ANGELIKA SZALAYOVÁ, grafická dizajnérka ANGELIKA HRIVNÁKOVÁ - tieto aj ostatné ženy nosiace meno ANGELA alebo ANGELIKA majú podľa slovenského kalendára sviatok 11. marca.
Meno ANGELIKA nájdeme aj v názvoch kníh a koprodukčných filmov o ANGELIKE DE SANCÉ DE MONTLOUP z obdobia francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV. Skladateľ spevák a hudobník Michal David pomenoval jeden zo svojich muzikálov ANGELIKA, premiéru mal 6. marca 2007 v Prahe, jeho režisérom bol Jozef Bednárik. Taliansky hudobný skladateľ Giacomo Antonio Domenico Michele Secondo Maria Puccini skomponoval na libretto Giovacchina Forzana jednoaktovú operu SESTRA ANGELIKA (SUOR ANGELICA).
Rosa v marci, mráz na Ducha, o Vavrinci chvíľa mrcha.
Narodil sa v Čabradskom Vrbovku krajanský hodnostár a básnik ŠTEFAN KOHÁRI, významný protiturecký bojovník, ktorý sa vyznamenal hlavne počas Tököliho a Rákociho povstania. Vytvoril však aj rozsiahle básnické dielo, ktoré sa považuje za vrchol maďarskej barokovej poézie. Narodil sa 29.3.1731.
Zomrel v Banskej Štiavnici banský konštruktér a vynálezca JOZEF KAROL HELL. Narodil sa 16.5.1713.
Narodil sa v Gbeloch muzikológ, pedagóg a zakladateľ slovenskej hudobnej historiografie KONŠTANTÍN HUDEC. Zomrel 23.3.1952.
Narodila sa v Kostoľanoch nad Hornádom športovkyňa-gymnastka MATILDA MAREKOVÁ (vyd. PÁLFYIOVÁ), ktorá sa ako prvá Slovenka stala členkou čs. reprezentačného gymnastického družstva žien, pričom na OH v nemeckom Berlíne (1936) získala striebornú medailu. Zahynula tragicky 22.9.1944.
Narodil sa v Uhorskom textár, režisér, dramaturg a zakladateľ Slovenského divadla v Prešove FRANTIŠEK RELL. Zomrel 9.11.2009.
- Narodila sa operná a koncertná speváčka, publicistka DELFÍNA STANISLAVOVÁ. Zomrela 3.11.1982.
Narodil sa v Žiline prekladateľ, publicista, právnik a redaktor VLADIMÍR ŽABKAY. Zomrel 27.5.1990.
Narodila sa v Párnici prekladateľka, literárna kritička a historička ĽUDMILA RAMPÁKOVÁ. Zomrela 8.1.2003.
Narodil sa v Udavskom kardinál, prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov, právnik a náboženský spisovateľ JOZEF TOMKO.
Narodil sa v Novej Vieske básnik JÁN ONDRUŠ, výrazná postava modernej slovenskej poézie. Jeho básnický debut Vajíčko na zásah komunistickej cenzúry nevyšiel. Jeho ďalšia zbierka Šialený mesiac, ktorá ho svojím originálnym a nekonvenčným obsahom zaradila medzi významných básnikov, však už áno. Jeho ďalšími zbierkami sú: Posunok s kvetom, V stave žlče, Kľak, Mužské korenie. Po 25-ročnej odmlke vydal knihu básní Ovca vo vlčej koži. Zomrel 7.11.2000.
Narodila sa v Topoľčanoch režisérka MARTA GOGÁLOVÁ.
Narodil sa v Seredi básnik a dramaturg JOZEF MOKOŠ.
Narodila sa v Banskej Bystrici herečka a filmová producentka DEANA HORVÁTHOVÁ - JAKUBISKOVÁ, manželka režiséra Juraja Jakubiska, ktorá sa ako výrazná herečka predstavila aj v niektorých jeho filmoch: Sedím na konári a je mi dobre, Lepšie je byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý, Nejasná správa o konci sveta a Bathory.
- Narodil sa v Bratislave hudobník, vysokoškolský pedagóg a zakladajúci člen Moyzesovho kvarteta JÁN SLÁVIK.
Zomrel v Trnave maliar JOZEF BALOGH. Narodil sa 11.6.1896.
Zomrel v Dolnom Kubíne básnik, diplomat a organizátor kultúrneho života THEO HERKEĽ FLORIN. Narodil sa 10.4.1908
Narodil sa v Banskej Bystrici hokejista, dlhoročný hráč NHL (v súčasnosti hráč San Jose Sharks) MICHAL HANDZUŠ, slovenský reprezentant. Držiteľ striebornej a zlatej medaily z MS v hokeji.
Narodila sa v Prešove speváčka TINA, vlastným menom Martina Csillágová, držiteľka ocenenia Zlatý slávik za roky 2011 a 2012 v kategórii speváčka.
Zomrel v Liptovskom Mikuláši novinár, bývalý podpredseda Slovenského syndikátu novinárov (SSN) KAREL ILJA DVOŘÁK. Narodil sa v roku 1956.
- Zomrel v Bratislave básnik SEVERÍN ZRUBEC. Narodil sa 2.11.1921.
V Mestskom divadle v Bratislave sa uskutočnilo predstavenie diorámy, akéhosi predchodcu filmu, pri ktorom zdanie pohybu obrazov vyvolávali svetelné efekty.
Emil Hácha vymenoval novú slovenskú sedemčlennú autonómnu vládu na čele s Karolom Sidorom.
Vladimíra Clementisa odvolali z postu ministra zahraničných vecí. Nahradil ho Viliam Široký.
Poslanci Fedrálneho zhromaždenia (FZ) ČSFR vyjadrili súhlas s účasťou ČSFR na mierovej operácii OSN v Juhoslávii vrátane vyslania vojenskej jednotky.
Poslanci NR SR vyslovili v tajnom hlasovaní nedôveru predsedovi vlády SR Vladimírovi Mečiarovi, ktorého prezident o tri dni odvolal z postu.
Prezident SR Ivan Gašparovič na návrh premiéra SR Roberta Fica (Smer-SD) odvolal z funkcie už druhého ministra výstavby vo vtedajšom volebnom období Igora Štefanova (nominant SNS). Dôvodom odvolania boli pochybenia súvisiace s účelnosťou vynaloženia prostriedkov v rámci tzv. nástenkového tendra. Tie v rámci kontroly zistil Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ).
Zomrel taliansky renesančný architekt a maliar BRAMANTE (vlastným menom Donato d'Angelo), jeden z hlavných architektov a staviteľov Chrámu sv. Petra v Ríme. Narodil sa roku 1444.
Narodil sa taliansky renesančný básnik prozaik a kritik TORQUATO TASSO. K jeho významný prácam patrí epos Oslobodený Jeruzalem. Zomrel 25.4.1595.
Zomrel nemecký evanjelický teológ, žiak Martina Luthera, cirkevný historik MATTHIAS FLACIUS. Narodil sa 3.3.1520.
Narodil sa britský automobilový konštruktér a pretekár MALCOLM CAMPBELL. V roku 1935 ako prvý dosiahol vlastným vozidlom Blue Bird rýchlosť 483 km/h. Zomrel 31.12.1948.
Zomrel taliansky spisovateľ EDMONDO DE AMICIS. Narodil sa 31.10.1846.
Narodil sa známy slovinský operný spevák (barytón) FRANJO HVASTIJA. Zomrel 5.9.2005.
Narodil sa britský štátnik a politik HAROLD WILSON. Zomrel 24.5.1995.
Narodil sa argentínsky hudobný skladateľ, gitarista, klavirista a hráč aj na bandoneóne (druh chromatickej mechovej ťahacej harmoniky v šesťuholníkovom tvare, zostrojený roku 1830 J. Uhligom) ASTOR PIAZZOLLA. Jeho hudobné dielo je výrazne inšpirované argentínskym tangom, ktoré aj sám skladal. Jedno z jeho najznámejších hudobno-klasických diel je Koncert pre gitaru, bandoneón a orchester. Zomrel 4.7.1992.
Zahynul pri automobilovej nehode slávny nemecký filmový režisér FRIEDRICH WILHELM MURNAU. Narodil sa 28.12.1888.
- Narodil americký magnát a miliardár austrálskeho pôvodu RUPERT MURDOCH, ktorý vlastní napríklad denník The Sun, The Times, The Sunday Times, či filmovú spoločnosť 20th Century Fox.
Narodil sa známy americký džezový hudobník a spevák BOBBY McFERRIN, ktorého hlavným hudobným nástrojom je jeho hlas. Jeho skladba Don't Worry, Be Happy sa stala celosvetovým hitom.
Narodil sa britský spisovateľ DOUGLAS ADAMS, autor známeho sci-fi románu Stopárov sprievodca po galaxii. Zomrel 11.5.2001.
Zomrel britský lekár-mikrobiológ a objaviteľ penicilínu (objavil ho v roku 1928) ALEXANDER FLEMING, laureát Nobelovej ceny (1945). Narodil sa 6.8.1881.
Zomrel americký polárny bádateľ-objaviteľ, priekopník leteckého prieskumu polárnych oblastí a cestovateľ RICHARD EVELYN BYRD, ktorý ako prvý preletel ponad južný a severný pól. Narodil sa 25.10.1888.
Narodila sa anglická herečka ALEX KINGSTONOVÁ, známa zo seriálu z lekárskeho prostredia Pohotovosť.
Narodil sa český divadelný a filmový herec a moderátor MARTIN DEJDAR, známy napríklad z filmu Šakalí léta alebo zo seriálu Zdivočelá země.
Zomrel americký spisovateľ a právnik ERLE STANLEY GARDNER. Narodil sa 17.7.1889.
Narodil sa svetoznámy futbalista z Pobrežia Slonoviny DIDIER DROGBA, bývalý kanonier anglického klubu FC Chelsea Londýn. V súčasnosti hráva za turecký klub Galatasaray Istanbul.
Narodila sa americká herečka THORA BIRCHOVÁ.
Zomrel poľský spisovateľ KAZIMIERZ BRANDYS. Narodil sa 27.10.1916.
Zomrel (našli ho mŕtveho v jeho väzenskej cele v Haagu) bývalý juhoslovanský a srbský prezident SLOBODAN MILOŠEVIČ. Narodil sa 20.8.1941.
Zomrel maďarský filmový režisér rodák z Košíc PÉTER BACSÓ, laureát Kossuthovej ceny, Strieborného leoparda z MFF v švajčiarskom Locarne a Striebornej mušle z MFF v San Sebastiane (Španielsko). Debutoval lyrickým filmom Nyáron egyszerű (V lete je to jednoduché). Nasledovali filmy ako napríklad Szerelmes biciklisták (Zaľúbení cyklisti) alebo Leto na horách (Nyár a hegyen). Úspech mu vyniesli aj filmy Fejlövés (Výstrel do hlavy) alebo Svedok (A tanú). Narodil sa 6.1.1928.
Zomrel americký autor komiksov SID COUCHEY. Narodil sa 24.5.1919.
Na Novom Zélande vypuklo povstanie domorodých Maorov proti britskej koloniálnej nadvláde.
Kongres USA schválil zákon o pôžičke a prenájme (Lend-Lease Bill) zmocňujúci prezidenta predávať, vymieňať, požičiavať a prenajímať zbrane, výstroj, potraviny a akýkoľvek iný tovar a materiál ktorémukoľvek štátu, ktorého obranu bude považovať pre bezpečnosť USA za životne dôležitú.
Uskutočnili sa argentínske prezidentské, parlamentné a miestne voľby, pričom takmer 50 percent hlasov získal peronistický front Frejuli (Justialistický front oslobodenia), čím sa začali prokomunistické zmeny v politike krajiny. Prezidentom sa stal Hector Campora.
Novým generálnym tajomníkom Ústredného výboru (ÚV) KSSZ sa stal Michail Sergejevič Gorbačov.
Najvyššia rada Litovskej republiky vyhlásila pripojenie Litvy k ZSSR v roku 1940 za neplatné a obnovila nezávislosť Litovskej republiky.
- V Čile po 16 rokoch padla vojenská diktatúra, keď prezidentskú prísahu zložil kresťanský demokrat Patricio Aylwin, ktorý vystriedal vo funkcii generála Augusta Pinocheta.
Britská kráľovná Alžbeta II. uviedla speváka Paula McCartneyho do šľachtického stavu.
Líbya dospela k politickej dohode so Spojenými štátmi americkými a Veľkou Britániou o prevzatí občianskoprávnej zodpovednosti za bombový atentát z roku 1988 na lietadlo spoločnosti PanAm nad škótskym mestečkom Lockerbie. Tripolis sa zaviazal zaplatiť desať miliónov dolárov vo forme kompenzácií pozostalým obetí.
Viac ako 200 ľudí zahynulo a ďalších 2000 bolo zranených pri bombových atentátoch vo vlakoch v španielskom Madride. Za útokom stála teroristická sieť al-Káida, aj keď sa pôvodne predpokladalo, že ich zrealizovala baskická organizácia ETA.
Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy oznámil, že Francúzsko sa opäť po viac ako 40 rokoch stane členom integrovaného velenia vojenských síl NATO.
Severovýchodnú časť Japonska zasiahlo veľmi silné zemetrasenie s magnitúdou 9,0. Otrasy vyvolali cunami vo výške desiatok metrov, ktoré spôsobili obrovské škody. Približne 19.000 ľudí zahynulo alebo zostali nezvestní. Japonský výskumný tím zistil, že cunami dosiahlo v pobrežnom meste v prefektúre Iwate výšku 38,9 metra. Najviac postihnutými boli prefektúry Mijagi, Iwate a Fukušima. Zemetrasenie otriasalo niekoľko minút aj budovami v hlavnom meste Tokio, takmer 400 kilometrov južne od epicentra. Epicentrum bolo v hĺbke 24 kilometrov a približne 130 kilometrov východne od mesta Sendai v prefektúre Mijagi.
Americký vojak vtrhol do afganskej dediny a zabil 16 civilistov. Prípad vyvolal hnev Afgancov a okamžité výzvy na stiahnutie vojakov USA z krajiny.
Ric Rothwell (rodený Eric Rothwell), Stockport, Cheshire, UK, hráč na bicích nástrojoch skupiny Wayne Fontana & Mindbenders. Táto formácia vznikla v roku 1962. V júni 1963 vydali prvý singel so skladbami Road Runner a Hello Josephine, ktorý skončil v závere prvej päťdesiatky hitparády. V novembri 1964 mali v singlovom rebríčku prvý hit Um Um Um Um Um Um, v januári 1965 vydali prvú LP platňu s názvom Wayne Fontana & Mindbenders. V apríli 1965 bola úspešná skladba The Game Of Love, ktorá sa dostala na druhé miesto v Anglicku aj Spojených štátoch. V marci 1966 mali v rebríčkoch ďalší hit A Groovy Kind Of Love. V hitparáde mali osem piesní. Rozišli sa v roku 1968.
Bobby McFerrin (rodený Robert McFerrin jr), Manhattan, New York City, spevák, skladateľ, klavirista, producent. S hudbou začínal ako klavirista v Kalifornii, kam sa po štúdiách presťahoval. Presadil sa v roku 1978, najprv ako klavirista, účinkoval v orchestri Herbie Hancocka a Georgea Bensona. V roku 1982 vydal debutový album Bobby McFerrin. V roku 1983 sa rozhodol pre sólovú dráhu, to už striedal klávesy aj so spevom pri mikrofóne. Výsledkom jeho viac ako 20 ročnej sólovej dráhy sú dve desiatky vydaných albumov, najnovší VOCAbuLaries vyšiel v roku 2010. Účinkoval aj na viac ako dvadsiatich albumoch iných interpretov. Jeho najväčším hitom bola skladba zo septembra 1988 Don't Worry Be Happy, za ktorú získal cenu Grammy. Je známy aj ako á cappella interpret. Na svojom konte má osem cien Grammy, v Bratislave na koncerte vystúpil 17. mája 2008.
Paul McCartney si 11. marca prevzal z rúk kráľovnej Alžbety II. šľachtický titul „Sir“. Za svoje viac ako 40 ročné pôsobenie v hudobnom biznise si to zaslúžil. Na sólovej dráhe od apríla 1970 vydal 22 štúdiových albumov, z nich osem sa dostalo na prvé miesto. Jeho zatiaľ posledný album Memory Almost Full vyšiel v júni 2007. K diskografii patria tri kompilácie a osem live albumov, ten najnovší Good Evening New York City vo verzii CD+DVD vyšiel v novembri 2009. Šľachtický titul Sir je používaný vo Veľkej Británii pre oslovenie baróna a rytiera. Tento titul pochádza z francúzskeho slova „sieur“, ktoré je skrátenou podobou slova seigneur (pán). Pôvod slova je v latinskom adjektíve senior (starý, starší). Okrem Paula McCartneyho sú nositeľmi tohto titulu aj Mick Jagger, Cliff Richard, Elton John či George Martin, producent skupiny Beatles.
Ric Rothwell (rodený Eric Rothwell), Stockport, Cheshire, UK, hráč na bicích nástrojoch skupiny Wayne Fontana & Mindbenders. Táto formácia vznikla v roku 1962. V júni 1963 vydali prvý singel so skladbami Road Runner a Hello Josephine, ktorý skončil v závere prvej päťdesiatky hitparády. V novembri 1964 mali v singlovom rebríčku prvý hit Um Um Um Um Um Um, v januári 1965 vydali prvú LP platňu s názvom Wayne Fontana & Mindbenders. V apríli 1965 bola úspešná skladba The Game Of Love, ktorá sa dostala na druhé miesto v Anglicku aj Spojených štátoch. V marci 1966 mali v rebríčkoch ďalší hit A Groovy Kind Of Love. V hitparáde mali osem piesní. Rozišli sa v roku 1968.
Bobby McFerrin (rodený Robert McFerrin jr), Manhattan, New York City, spevák, skladateľ, klavirista, producent. S hudbou začínal ako klavirista v Kalifornii, kam sa po štúdiách presťahoval. Presadil sa v roku 1978, najprv ako klavirista, účinkoval v orchestri Herbie Hancocka a Georgea Bensona. V roku 1982 vydal debutový album Bobby McFerrin. V roku 1983 sa rozhodol pre sólovú dráhu, to už striedal klávesy aj so spevom pri mikrofóne. Výsledkom jeho viac ako 20 ročnej sólovej dráhy sú dve desiatky vydaných albumov, najnovší VOCAbuLaries vyšiel v roku 2010. Účinkoval aj na viac ako dvadsiatich albumoch iných interpretov. Jeho najväčším hitom bola skladba zo septembra 1988 Don't Worry Be Happy, za ktorú získal cenu Grammy. Je známy aj ako á cappella interpret. Na svojom konte má osem cien Grammy, v Bratislave na koncerte vystúpil 17. mája 2008.
Paul McCartney si 11. marca prevzal z rúk kráľovnej Alžbety II. šľachtický titul „Sir“. Za svoje viac ako 40 ročné pôsobenie v hudobnom biznise si to zaslúžil. Na sólovej dráhe od apríla 1970 vydal 22 štúdiových albumov, z nich osem sa dostalo na prvé miesto. Jeho zatiaľ posledný album Memory Almost Full vyšiel v júni 2007. K diskografii patria tri kompilácie a osem live albumov, ten najnovší Good Evening New York City vo verzii CD+DVD vyšiel v novembri 2009. Šľachtický titul Sir je používaný vo Veľkej Británii pre oslovenie baróna a rytiera. Tento titul pochádza z francúzskeho slova „sieur“, ktoré je skrátenou podobou slova seigneur (pán). Pôvod slova je v latinskom adjektíve senior (starý, starší). Okrem Paula McCartneyho sú nositeľmi tohto titulu aj Mick Jagger, Cliff Richard, Elton John či George Martin, producent skupiny Beatles.
Tina (vlastným menom Martina Csillágová), Prešov, speváčka. Svoju spevácku dráhu začínala v roku 2003, v októbri 2004 vydala debutový album Tina, v novembri 2006 pridala druhý, úspešný štúdiový album Chillin. Za ten dostala v ankete hudobnej akadémie Aurel za rok 2006 štyri ocenenia - ženský spevácky výkon roka, album roka, producentský výkon roka a zvukový záznam roka. V júni 2009 vydala tretí album s názvom Veci sa menia a v decembri 2011 štvrtý album S.E.X.Y. Moderovala druhú sériu speváckej súťaže Česká a Slovenská Superstar 2011 aj šou Hlas Česko Slovenska. V novembri 2012 vyšiel kompilačný album Best Of. V ankete Slávik bola za roky 2007, 2008 a 2009 na piatom mieste, v roku 2010 druhá, za rok 2011 aj 2012 skončila na prvom mieste. Vo februári 2013 sa jej narodil syn Leonard, otcom je Richard Lásik.