80. výročie oslobodenia
Všetky správy
V roku 1971 prezident Egypta Anvar Sadat a predseda Prezídia Najvyššieho sovietu ZSSR Nikolaj Podgornyj otvorili Asuánsku priehradu.
Viac
Mužské meno Dobroslav má slovanský pôvod s významom "dobrý, dobrotivý". S nositeľmi tohto mena sa na Slovensku stretávame už len výnimočne. Meno sa vyskytovalo viac v dávnejšej minulosti. Meniny majú 15. januára.
Dobroslavovia majú nepokojnú a nestálu povahu. Ich totemovým zvieraťom je antilopa, ktorá je neustále napätá, obozretná, pripravená ujsť, a to platí aj o Dobroslavoch.
Títo muži si pamätajú viac situácie než fakty. Dobroslavovia sú zvedaví, niekedy až priveľmi. Ich sebavedomie je pomerne nízke, ľahko sa u nich môže prejaviť obávaná plachosť. Disponujú však výraznou predstavivosťou, dobrým postrehom a oslňujúcim šarmom.
V podstate majú skvelé zdravie, ale mali by sa vyhýbať intelektuálnej preťaženosti a chrániť si pokožku, žalúdok a nervový systém.
Ich obľúbená farba je žltá a rastlinný totem mak.
Popredný hudobný vedec, ktorý vypracoval základný a vedecky podložený názor na cirkevný spev a duchovné piesne a osvetlil ich kultúrny význam pre Čechy a Slovensko. Po príchode z Čiech na Slovensko evidoval slovenské hudobné pramene, zbieral a skúmal ľudové piesne, v koncertnom živote pomáhal presadzovať diela pôvodných slovenských skladateľov, ako pedagóg pomáhal pri zakladaní slovenského hudobného školstva, stal sa zakladateľom Akademického speváckeho zboru DOBROSLAV OREL, ďalej prozaik, literárny kritik, jeden z predstaviteľov naturizmu DOBROSLAV CHROBÁK - títo muži predstavujú vzorku tých DOBROSLAVOV, ktorých sviatok v slovenskom kalendári pripadá na 15. januára.
Teplý január poľutuj Bože!
Zomrel v Spišskej Belej-Strážkach náboženský spisovateľ, župný hodnostár a významný dejateľ evanjelickej cirkvi GREGOR HORVÁTH-STANČIČ (Stansith), prívrženec a podporovateľ reformácie a starostlivosti o záchranu umeleckých a historických pamiatok. Narodil sa 1.8.1558.
Narodil sa v Kremnici dôstojník cisárskej armády FELIX SCHULCZ, ktorý sa v roku 1848 prihlásil do honvédskeho vojska a ako kapitán 17. tekovského honvédskeho práporu sa preslávil vo viacerých bitkách v rokoch 1848-49 a bol povýšený na brigádneho generála. Zomrel 8.3.1885.
Zomrel v Nových Zámkoch katolícky kňaz, najvýznamnejší predstaviteľ prvého obdobia národného obrodenia, organizátor kultúrneho hnutia, jazykovedec, kodifikátor prvej spisovnej formy slovenského jazyka (na báze západoslovenského nárečia) ANTON BERNOLÁK, autor prvej učebnice slovenčiny (Grammatica slavica). Narodil sa 3.10.1762.
Narodil sa v Nitre maliar a ilustrátor EDMUND MASSÁNYI. Zomrel 29.11.1966.
Narodil sa v Trnave legendárny futbalista a tréner ANTON MALATINSKÝ, ktorý vybudoval zo Spartaka Trnava slávne futbalové mužstvo a získal s ním päťkrát titul majstra Československa. Úspešne bojovalo aj v európskych pohárových súťažiach. Zomrel 1.12.1992.
Narodil sa v Stredných Plachtinciach divadelný a filmový herec, vysokoškolský pedagóg JÚLIUS PÁNTIK, národný umelec (1979), dlhoročný člen Činohry SND v Bratislave. Z televízie bol známy napríklad ako dedo Jozef zo seriálu Bambuľkine dobrodružstvá. Účinkoval vo filmoch Varúj...!, Rodná zem, Frona, Očovské pastorále, Nevesta hôľ a v ďalších. Zomrel 25.8.2002.
Narodil sa v Petrohrade ruský hudobný skladateľ a výtvarník, ktorý od roku 1991 žije na Slovensku JEVGENIJ MARKOVIČ IRŠAI. Pôsobil ako korepetítor v Štátnej opere v Banskej Bystrici, ako pedagóg na Konzervatóriu Jána Levoslava Bellu, prednášal na Univerzite Mateja Bela a na VŠMU v Bratislave.
Narodil sa v Bratislave sklársky výtvarník MILOŠ BALGAVÝ, reprezentant Ciglerovej sklárskej školy, ktorý sa venoval optickému sklu v náročných komornejších realizáciách.
Narodila sa moderátorka humoristických relácií a humoristka ELENA VACVALOVÁ.
Zomrel v Bratislave maliar a ilustrátor ĽUDOVÍT KUDLÁK. Narodil sa 14.3.1890.
Narodil sa v Čadci básnik, prozaik a redaktor MARIÁN GRUPÁČ.
Narodil sa v Prešove hokejový obranca a reprezentant SR MARTIN ŠTRBÁK, ktorý hrával v NHL aj KHL. V súčasnosti hráva v HC Košice.
Zomrel v Bratislave maliar, grafik, karikaturista a spisovateľ ŠTEFAN BEDNÁR, jeden z priekopníkov reklamnej a úžitkovej grafiky na Slovensku. Narodil sa 15.5.1909.
Narodila sa v Nitre športová strelkyňa v disciplíne trap ZUZANA ŠTEFEČEKOVÁ, ktorá je držiteľkou dvoch strieborných medailí z letných olympijských hier v Pekingu 2008 a Londýna 2012.
Zomrel v Pezinku spevák, bubeník a textár hudobnej skupiny Senzus DUŠAN HERGOTT. Narodil sa 29.10.1959.
Zomrel v Bratislave lekár, virológ a imunológ LADISLAV BORECKÝ, dlhoročný riaditeľ Virologického ústavu SAV, jeden z jeho zakladajúcich členov. Narodil sa 25.4.1924.
Zomrel v Trenčianskych Tepliciach herec IGOR ČILLÍK, dlhoročný člen Divadla Nová scéna v Bratislave. Narodil sa 4.11.1941.
Predstavitelia českých, moravských, sliezskych, rakúskych a uhorských protestantských stavov uzavreli v Bratislave tzv. večné spojenectvo.
Dekrétom Márie Terézie zriadili na Slovensku tri diecézy: banskobystrickú, spišskú a rožňavskú.
Uhorský kráľ Ferdinand V. povolil Ľudovítovi Štúrovi vydávanie slovenských politických novín a tak 1.8.1945 vyšlo prvé číslo novín písaných uzákonenou štúrovskou slovenčinou s názvom Slovenskje národňje novini.
Ľudovít Štúr prehovoril na historicky významnom zasadnutí Uhorského snemu v Bratislave o jazykových právach Slovákov. Požadoval zavedenie materinského jazyka ako vyučovacieho na obecných školách a tiež ako jazyka bohoslužieb.
HSĽS vstúpila do vlády tzv. panskej koalície.
Poriadkové sily zasiahli proti nepovolenej demonštrácii na Václavskom námestí v Prahe pri 20. výročí smrti študenta Jana Palacha, pričom zadržali 91 osôb.
Začali sa prvé trojdňové čs.-sovietske rokovania o odchode sovietskych vojenských jednotiek rozmiestených v ČSSR.
Trnava a jej región vyhral medzinárodnú súťaž o umiestnenie a výstavbu nového závodu francúzskej automobilky PSA Peugeot Citroën.
Slovenská republika začala vydávať cestovné pasy s biometrickými údajmi.
Motocyklový pretekár Štefan Svitko obsadil na prestížnych pretekoch Rely Dakar celkové piate miesto. Stal sa tak historicky najúspešnejším slovenským jazdcom na Rely Dakar, keď prekonal maximum Jaroslava Katriňáka z roku 2007 (9. miesto).
Narodil sa francúzsky dramatik JEAN BAPTISTE MOLIÉRE, vl. menom Jean-Baptiste Poquelin, ktorého hry ako napríklad Tartuffe, Lakomec, či Mizantrop sa dodnes hrajú na svetových divadelných scénach. Zomrel 17.2.1673.
Narodil sa francúzsky sociálny filozof a politológ PIERRE FRENCH PROUDHON, jeden zo zakladateľov anarchizmu. Zomrel 19.1.1865.
Narodil sa rumunský básnik MIHAIL EMINESCU, zakladateľ novodobej rumunskej lyriky. Zomrel 15.6.1889.
Narodil sa český politik, právnik, vysokoškolský pedagóg a publicista JAROSLAV STRÁNSKY, komentátor rozhlasových staníc Slobodná Európa a BBC. Zomrel 12.8.1973.
Narodil sa fínsky chemik ARTTURI ILMARI VIRTANEN, nositeľ Nobelovej ceny za chémiu (1945). Zomrel 11.11.1973.
Narodil sa (niektoré zdroje uvádzajú ako deň narodenia aj 20. január) grécky finančný magnát, lodiar, majiteľ leteckej spoločnosti Olympic Airways ARISTOTELES ONASSIS, známy aj svojimi vzťahmi s gréckou opernou divou Mariou Callasovou a Jackie Kennedyovou, vdovou po americkom prezidentovi Johnovi F. Kennedym. Zomrel 15.3.1975.
Zomrela poľsko-nemecká legendárna predstaviteľka európskeho robotníckeho a komunistického hnutia židovského pôvodu ROSA LUXEMBURGOVÁ. Narodila sa 5.3.1871.
Narodil sa americký černošský kazateľ a bojovník za rasovú rovnoprávnosť MARTIN LUTHER KING, laureát Nobelovej ceny za mier (1964). Zavraždili ho 4.4.1968.
Narodil sa americký herec a režisér MARIO VAN PEEBLES.
Narodil sa americký herec CHAD LOWE.
Zomrel český politik JOSEF SMRKOVSKÝ, jedna z vedúcich osobností obrodného procesu tzv. Pražskej jari v roku 1968. Narodil sa 26.2.1911.
Zomrel americký spevák a skladateľ populárnych piesní HARRY NILSSON. Narodil sa 15.6.1941.
Zomrel legendárny český divadelný a filmový herec JOSEF KEMR. Narodil sa 20.6.1922
Zomrela ruská dirigentka a národná umelkyňa VERONIKA BORISOVNA DUDAROVOVÁ, ktorá ako jedna z mála žien stála vyše 50 rokov na čele veľkých symfonických telies. Narodila sa 5.12.1916.
Zomrel španielsky politik a diplomat MANUEL FRAGA IRIBARNE, posledný žijúci predstaviteľ režimu španielskeho diktátora Francisca Franca a jeden z otcov vládnucej Ľudovej strany (PP). Narodil sa 23.11.1922.
V Anglicku nadobudol platnosť Zákon o supremácii, na základe ktorého sa kráľ Henrich VIII. stal hlavou anglikánskej cirkvi.
V poľskom Jame Zapolskom uzavreli prímerie Poľsko a Rusko, keď Rusko odstúpilo Poľsku Livónsko a Estónsko.
Otvorili Britské národné múzeum.
Ignacy Jan Paderewski sa stal prvým predsedom vlády nového poľského štátu.
Vznikol Írsky slobodný štát. Najväčšiu zásluhu na tom mal Michael Collins, ktorý sa stal prvým premiérom.
V americkom Washingtone dokončili výstavbu novej budovy ministerstva obrany (Pentagon), v tom čase najväčšej administratívnej budovy na svete.
Prezident Egypta Anvar Sadat a predseda Prezídia Najvyššieho sovietu ZSSR Nikolaj Podgornyj otvorili Asuánsku priehradu.
Uskutočnila sa prvá oficiálna návšteva predstaviteľa Izraela vo Vatikáne. Pápež Pavol VI. prijal izraelskú premiérku Goldu Meirovú.
- Americký prezident Richard Nixon nariadil zastaviť letecké bombardovanie Severného Vietnamu, delostreleckú paľbu a ďalšie kladenie mín.
Saru Jane Moorovú odsúdili na doživotný trest za pokus o atentát na prezidenta USA Geralda Forda v San Franciscu v septembri roku 1975.
Voľbou Tancreda de Almeidu Nevesa za brazílskeho prezidenta sa skončila 21 rokov trvajúca vojenská vláda v Brazílii.
Talianska polícia zatkla v Palerme po 23-ročnom pátraní najvyššieho šéfa sicílskej mafie, Salvatora (Toto) Riinu. Riinovo zatknutie znamenalo historický obrat v boji proti mafii.
Americký raketoplán Atlantis pristál na ruskej orbitálnej stanici Mir a spojil sa s ňou.
Riaditeľ Medzinárodného menového fondu (MMF) Michel Camdessus a indonézsky prezident Suharto podpísali dohodu o posilnení ekonomických reforiem. Zmluva mala pomôcť dostať štvrtú najľudnatejšiu krajinu na svete z hospodárskej krízy.
Na juhu srbskej provincie Kosovo sa našlo približne 40 mŕtvych kosovských Albáncov, vrátane niekoľkých zmasakrovaných. Išlo o obete nasadenia srbských vojenských síl v dedine Račak. Belehrad vtedy obvinenia z masakry odmietol. Srbské úrady uviedli, že v prípade takmer každej obete išlo o príslušníkov tzv. "Kosovskej oslobodzovacej armády" (UCK), ktorí sa dostali do roztržky so srbskými vojakmi.
Prevádzku v anglickom jazyku spustila internetová encyklopédia s nezávislým obsahom Wikipédia.
Výmena starých irackých bankoviek s podobizňou bývalého diktátora Sadáma Husajna, ktorá sa začala 15. októbra, sa skončila.
Amerického vojaka Charlesa Granera, ktorý bol hlavným obvineným v kauze mučenia väzňov v bagdadskom väzení Abú Ghraib, vojenský súd v americkom Fort Hoode odsúdil na 10 rokov.
V Iraku popravili Barzána Ibrahíma, nevlastného brata bývalého prezidenta Saddáma Husajna a bývalého šéfa rozviedky, ako aj bývalého predsedu revolučného súdu Awáda Hamída al-Bandara.
Lietadlo so 146 pasažiermi a piatimi členmi posádky na palube sa neďaleko newyorského ostrova Manhattan zrútilo do rieky Hudson. Ľudia, ktorí boli na palube, sa však zachránili.
Svet pozoroval unikátny prírodný jav: doposiaľ najdlhšie trvajúce prstencové zatmenie Slnka v treťom tisícročí.
aptain Beefheart (vlastným menom Don Glen Vliet), Glendale, California, USA, spevák, skladateľ, textár, hudobník, maliar a herec. Patrí medzi významných predstaviteľov rockovej avantgardy, na prelome 50. a 60. rokov hral spolu s Frankom Zappom v skupinách Blackouts a potom Omens. V roku 1965 si založil vlastnú skupinu The Magic Band, s ktorou hral až do začiatku 80. rokov. V septembri 1967 vydal prvú LP platňu s názvom Safe As Milk, rok nato, v októbri 1968 druhú Strictly Personal. Vydal dvanásť štúdiových albumov, k diskografii patria aj tri live a viac ako desiatka kompilačných albumov. Captain Beefheart zomrel 17. decembra 2010 vo veku 69 rokov v kalifornskom Arcata.
Edward Bivins, Macon, Georgia, USA, spevák skupiny Manhattans. Táto rhythm & bluesová vokálna formácia vznikla v americkom New Jersey, jej začiatky sa datujú do roku 1962. V roku 1966 vydali prvú LP platňu Dedicated To You. Úspech im priniesla druhá LP platňa With These Hands, ktorá vyšla v roku 1970. V popredí americkej scény sa pohybovali hlavne v druhej polovici 70. rokov. Hitmi sa stali ich skladby Kiss And Say Goodbye v júni 1976, ktorá sa dostala na prvé miesto hitparády a Shining Star v júni 1980, ktorá sa dostala na piatu priečku. Na svojom konte majú viac ako dvadsiatku vydaných albumov a kompilácií.
Ronnie Van Zant (rodený Ronald Wayne Van Zandt), Jacksonville, Florida, USA, spevák a skladateľ skupiny Lynyrd Skynyrd. Táto formácia štýlu južanského rocku vznikla v lete roku 1964 v Jacksonville, jej spoluzakladateľom bol práve Ronnie Van Zant. Ich prvý názov bol My Backyard, potom One Percent. Tak si ho podľa mena ich učiteľa telocviku zmenili na Leonard Skinnerd, z ktorého vzišiel potom definitívny názov. V auguste 1973 vydali debutovú LP platňu. Ronnie zomrel pri leteckom nešťastí 20. októbra 1977 vo veku 29 rokov pri meste Gillsburg v štáte Mississippi. Okrem neho zahynuli aj ďalší traja členovia formácie, keď si skupina najala lietadlo na presun na koncert do Louisiany v rámci ich amerického turné. Ďalší štyria členovia skupiny haváriu prežili. Na svojom konte majú jedenásť štúdiových albumov, jedenásty s názvom God & Guns vyšiel v septembri 2009. K diskografii patrí aj pätnástka live a kompilačných albumov.
Martha Davis, Berkeley, California, USA, speváčka skupiny Motels. Táto pop-rocková formácia vznikla v roku 1971 v Los Angeles. V roku 1978 sa preorientovali na štýl novej vlny, v roku 1979 vydali album Motels. Úspešná bola nich prvá polovica 80. rokov. V apríli 1982 vyšiel ich najúspešnejší album All Four One. Na svojom konte majú skoro dvadsiatku albumov a kompilácií, najnovší s názvom Apocalypso vyšiel v auguste 2011.
Boris Blank (vlastným menom Boris Leibovich Blank), Bern, Švajčiarsko, hráč na klávesových nástrojoch skupiny Yello. Túto elektropopovú formácia založili vo švajčiarskom Zürichu v roku 1978 Boris Blank a Dieter Meier. Začínali ako štúdiová formácia, potom získali kontrakt s americkou vydavateľskou spoločnosťou Ralph. V novembri 1980 vydali debutový album Solid Pleasure. Na svojom konte majú dvanásť štúdiových albumov, najnovší Touch Yello vydali v októbri 2009. K diskografii patrí aj päť kompilačných albumov, v septembri 2007 vyšiel Progress And Perfection, v novembri 2010 Yello By Yello. Ich najúspešnejšou skladbou je The Race z apríla 1988.
Sister Carol (rodená Carol Theresa East), Kingston, Jamajka, reggae speváčka. Keď mala štrnásť, rodina odišla z Jamajky a usadila sa v newyorskej štvrti Brooklyn. Do povedomia sa dostala ako speváčka reggae pri spoločnom turné so skupinou Meditations na začiatku osemdesiatych rokov. Prvý album s názvom Liberation For Africa vydala v roku 1983, o rok neskôr vyšiel aj druhý, úspešný album Black Cinderella. Na svojom konte má dnes tucet vydaných albumov, najnovší Togethermess pod názvom Sister Carol & Friends vydala v roku 2012.
zomrel Harry Nilsson, rockový spevák, skladateľ a klavirista (*15. júna 1941, Brooklyn, New York City). Začínal v 60. rokoch ako skladateľ piesní, v marci 1968 vydal svoj prvý sólový album Pandemonium Shadow Show. Nahral známu pieseň Everybody's Talkin pre film Polnočný kovboj (Midnight Cowboy) v hlavnej úlohe so známym hercom Dustinom Hoffmanom. Preslávil sa hitom Without You v marci 1972. Ten viedol rebríček v Spojených štátoch aj v Británii. V singlovej hitparáde mal osem skladieb, jeho diskografia obsahuje dvadsiatku vydaných albumov a kompilácií. Nilsson zomrel 15. januára 1994 vo veku 52 rokov v Kalifornii (infarkt).
Dom neopustili od decembra 2021, uviedli miestne médiá s odvolaním sa na úrady.
- Devätnásťročný muž utrpel zranenia pri streľbe v belgickej metropole Brusel, ktorá sa odohrala v noci na stredu. Muž má strelné poranenie ľavého stehna, avšak nie je v ohrození života, uviedol v stredu prokurátor.
- Španielska polícia vyslobodila tri nemecké deti, ktoré boli vlastnými rodičmi držané zatvorené v jednom z domov v meste Oviedo v regióne Astúria na severe krajiny od čias pandémie ochorenia COVID-19.
- Rada Fondu na podporu umenia (FPU) odvolala z funkcie riaditeľa Róberta Špotáka. Informovala o tom riaditeľka odboru komunikácie Ministerstva kultúry SR Petra Bačinská.
- Ukrajina je ochotná pristúpiť na mierové rozhovory v akomkoľvek formáte hneď, ako sa presvedčí, že Rusko je skutočne pripravené na náročnú cestu k mieru.
- Hlavné mesto upozorňuje na výskyt diviaka v Horskom parku v Bratislave. Vyzýva na opatrnosť. Informuje o tom na sociálnej sieti.
- Český prezident Petr Pavel v nedeľu popoludní na Pražskom hrade prijme lídra nemenovanej krajiny, oznámila v stredu jeho kancelária.
- Zdroj agentúry Reuters z prostredia ukrajinskej vlády v stredu uviedol, že Kyjev je pripravený spolu s USA podpísať dohodu o ťažbe nerastných surovín.
- Čína v stredu zverejnila dokument, v ktorom naznačila, že koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 mohol vzniknúť v Spojených štátoch.
- Ustanovenia zákona o poľovníctve, ktoré napadla skupina poslancov parlamentu, nie sú v rozpore s ústavou. Rozhodol o tom Ústavný súd (ÚS) SR, ktorý nevyhovel návrhu skupiny poslancov z roku 2023. Rozhodnutie prijal súd na stredajšom neverejnom zasadnutí pléna.
- Opozičné PS vyzýva ministerku hospodárstva Denisu Sakovú, aby svoje pozemky v bratislavských Vajnoroch, vedľa tých, na ktorých má byť vybudovaná nová národná nemocnica, previedla v prospech štátu.
- Vyšetrovateľ enviropolície podal prokurátorovi návrh na konanie o dohode o vine a treste na obvineného 48-ročného muža z Prievidze za prečin týrania zvierat.
- Vláda schválila návrh na zvýšenie platov zamestnancov v školstve. Zaviesť chce aj príplatok za hodnotenie pedagogického a odborného zamestnanca ako spôsob nadtarifného odmeňovania zamestnancov v závislosti od ich výkonu a kvality vykonávanej práce.
- Nová Národná univerzitná nemocnica generála Milana Rastislava Štefánika, ktorá sa má postaviť v Bratislave, bude strategickou investíciou.
- Projekty a investičné potreby samospráv a organizácií v okresoch Žarnovica a Banská Štiavnica podporí vláda sumou vyše 1,5 milióna eur.
- Systém ospravedlňovania vymeškaných hodín žiakov základných a stredných škôl a detí, ktoré plnia povinné predprimárne vzdelávanie v materských školách, sa má zmeniť.
- Carlo Ancelotti nebude nový tréner brazílskej reprezentácie. Podľa španielskeho denníka Marca súčasný kouč futbalistov Realu Madrid odmietol ponuku. Ancelotti odcestoval do Londýna, kde mal podpísať kontrakt, no k dohode napokon neprišlo.
- Ekonomika eurozóny aj celej Európskej únie (EÚ) v 1. štvrťroku 2025 vzrástla.
- Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) požiadal v utorok Slovenskú akadémiu vied (SAV) o otestovanie vzoriek mRNA vakcín proti COVID-19.
- Dlhodobá udržateľnosť slovenských verejných financií sa v minulom roku výrazne zlepšila, a to najmä vďaka konsolidačným opatreniam prijatým na rok 2025.
- Severná Kórea tento týždeň uskutočnila prvé skúšobné odpálenie zbraňového systému novej vojnovej lode triedy Čche Hjon, informovala v stredu štátna agentúra KCNA.
Priame prenosy z Národnej rady
zobraziť viac