- ustanovila ho organizácia UNESCO a pripomína sa od roku 2002 v tretí štvrtok v novembri.
Deň väznených spisovateľov - vyhlásilo ho Medzinárodné centrum PEN klubu.
Viac
Meno Leopold má nemecký pôvod a v preklade znamená "pre ľud statočný, smelý". S nositeľmi tohto krstného mena sa na Slovensku stretávame ojedinele a oslovujeme ich Leo, Leoško alebo Poldo.
Leopoldovia sú sebaistí a rýchlo zbadáme, že majú vodcovského ducha. Sú to vyrovnaní muži, ktorí vedia, kam kráčajú, a dobre poznajú ľudí, ktorí ich obklopujú. Vždy si nájdu čas na priateľov a ak treba, ochotne im pomôžu. Títo inteligentní muži budia okamžitú dôveru.
V práci zastávajú vedúce miesta, kde môžu preukázať iniciatívu a rozhodnosť. Ťažko sa dá zostaviť ohraničený zoznam povolaní, ktoré si môžu Leopoldovia vybrať. V skutočnosti sú z nich vynikajúci režiséri, spisovatelia, politici, vojenskí velitelia. Ľahko sa prispôsobujú a duševná plodná aktivita z nich robí aj prvotriednych vynálezcov.
Hoci sa Leopoldovia v citovom živote prejavujú ako vášniví muži, neznamená to, že vyslovujú len veľké frázy o láske a odhaľujú svoju citlivú dušu. Ak vám Leovia prejavujú náklonnosť, môžete veriť, že ich vyznania sú pravé a nefalšované.
Obyčajne sú mimoriadne životaschopní. Majú však pomerne často bolesti hlavy. Muži s týmto menom by mali obmedzovať sladkosti a dopĺňať si stravu najmä o vitamíny C a E.
Ovplyvňuje ich planéta Slnko. Ich šťastnými farbami sú ružová a červená. Ochranné rastliny ľubovník, mak, ochranné kamene jantár a olivín.
- Sneh vo vlčom mesiaci škodí oseniu.
Narodil sa v Sazanej (Česko) architekt KLEMENT ŠILINGER, ktorý od roku 1919 žil a tvoril v Bratislave. Jeho najznámejšou bratislavskou stavbou je polyfunkčný Živnostenský dom (známy ako Živnodom) na dnešnom Kollárovom námestí. Zomrel 15.11.1951.
Narodil sa vo Vrútkach významný lekár-chirurg a pedagóg IMRICH KOSTOLNÝ, známy aj v zahraničí. Zomrel 16.10.1980.
Narodila sa vo Veľkom Meziříčí (Česko) spisovateľka, autorka kníh pre deti a mládež a publicistka JAROSLAVA BLAŽKOVÁ. Medzi jej najznámejšie diela patrí novela Nylónový mesiac (sfilmoval ju do podoby rovnomenného filmu režisér Eduard Grečner), zbierka poviedok Jahniatko a grandi, román Môj skvelý brat Robinson. V roku 1968 emigrovala z politických dôvodov do Kanady.
Narodil sa v Trenčíne hokejový obranca RICHARD LINTNER, Slovensko reprezentoval na majstrovstvách sveta v rokoch 2001, 2002 (zlato), 2003 (bronz) a na ZOH 2002 a Svetovom pohári v roku 2004. Hrával aj v NHL za: Nashville Predators, NY Rangers, Pittsburgh Penguins, vyskúšal si najvyššie súťaže vo Švédsku (MODO Hockey, Djurgaarden, Skelleftea, Färjestad), Švajčiarsku (Fribourg-Gottéron) i ruskú KHL (Dinamo Minsk).
Zomrel v Bratislave básnik, literárny historik a esejista PAVOL VONGREJ. Narodil sa 27.6.1935.
Zomrel v Bratislave historik LADISLAV DEÁK, ktorý od roku 1962 pracoval ako vedecký pracovník v Ústave dejín socialistických krajín SAV. Hlavnou témou jeho bádania boli zahranično-politické problémy stredoeurópskych štátov a Juhoslávie v medzivojnovom období (1918–1939) a vzťahy medzi Československom a Maďarskom. Narodil sa 13.1.1931.
V Bratislave korunovali za uhorského kráľa Leopolda II.
Začala sa skúšobná prevádzka železiarní v Podbrezovej.
Národná rada Slovenskej republiky (NR SR) schválila návrh zákona o štátnom jazyku.
Zomrel sedmohradský knieža GABRIEL BETLEN, organizátor a hlavný veliteľ troch (1619, 1623, 1626) výprav proti Habsburgovcom. Jeho vojská sa dostali až na územie Slovenska. Narodil sa v roku 1580.
Zomrel nemecký astronóm, fyzik a matematik JOHANNES KEPLER, objaviteľ troch základných zákonov pohybu nebeských telies. Narodil sa 27.12.1571.
Zomrel český humanistický pedagóg, protestantský teológ, filozof a spisovateľ JAN AMOS KOMENSKÝ, považovaný za učiteľa národov. Svojím dielom, názormi a pedagogickou činnosťou sa zaradil medzi najvýznamnejšie osobnosti svetovej pedagogiky. Medzi jeho najznámejšie diela patria Didactica magna, Orbis pictus, alebo alegoricko-metaforické dielo Labyrint sveta a raj srdca. Narodil sa 28.3.1592.
Zomrel poľský spisovateľ a dramatik HENRYK SIENKIEWICZ, laureát Nobelovej ceny za literatúru (1905). Autor románov ako Quo vadis, Pan Wolodyjowski, Ohňom a mečom alebo Križiaci. Narodil sa 5.5.1846.
Zomrel francúzsky herec JEAN GABIN, ktorý sa do dejín kinematografie zapísal aj úlohami vo filmoch Veľká ilúzia, Nábrežie hmiel, Noc je mojím kráľovstvom, Bedári, Le Chat (Mačka), Sicílsky klan, Dvaja muži v meste, Verdict (Verdikt) či Svätý rok. Narodil sa 17.5.1904.
Zomrel patriarcha srbskej pravoslávnej cirkvi PAVLE (vlastným menom Gojko Stojkovič), ktorý sa hlavou srbskej pravoslávnej cirkvi stal v roku 1990. Narodil sa 11.9.1914.
Zomrel belgický politik PIERRE HARMEL, niekdajší premiér Belgicka z rokov 1965-1966 a bývalý minister zahraničných vecí, spravodlivosti, či kultúry vo viacerých vládnych kabinetoch Belgicka. Politik reprezentujúci belgickú kresťanskosociálnu stranu PSC-CVP zohral významnú úlohu pri formovaní strategickej koncepcie Severoatlantickej aliancie. Narodil sa 16.3.1911.
V Kosove sa konali prvé komunálne voľby od vyhlásenia nezávislosti od Srbska.
Španielsky dobyvateľ Francisco Pizarro dorazil do mesta Cuzco v Peru.
Druhý kontinentálny kongres prijal Konfederačné články - prvú ústavu USA, ktorá do platnosti vstúpila 1.3.1781.
V Brazílii sa uskutočnil republikánsky puč. Zosadený bol cisár Pedro II., ktorý odišiel do európskeho exilu.
Američan King Gillette dostal patent na holiaci strojček so žiletkami.
V švajčiarskej Ženeve sa prvýkrát zišlo zasadanie Valného zhromaždenia Spoločnosti národov, zastúpené na ňom boli delegácie 42 krajín vrátane ČSR.
Prvýkrát po 198 rokoch navštívila hlava katolíckej cirkvi Nemecko (Nemeckú spolkovú republiku - NSR). Pápeža Jána Pavla II. si prišlo uctiť 1,5 milióna ľudí. Návšteva trvala 5 dní.
Turci obývajúci severnú časť stredomorského ostrova Cyprus vyhlásili nezávislý cyperský štát. Došlo tak definitívne k rozdeleniu ostrova.
Palestínska národná rada vyhlásila nezávislý palestínsky štát na území okupovanom Izraelom. Spravovaním štátu bola poverená Organizácia pre oslobodenie Palestíny (OOP) na čele s Jásirom Arafatom. Národná rada zároveň schválila rezolúcie OSN č. 242 a 338, čím nepriamo uznala právo Izraela na existenciu.
Na cestu okolo sveta sa vydal pretekárskou jachtou 16 ročný Brit, ktorý chcel oboplávať zemeguľu ako najmladší človek. Michael Perham vyrazil z mesta Portsmouth. Svoju úspešnú plavbu ukončil 27.8.2009.