80. výročie oslobodenia
Všetky správy
Deň vzniku republiky (1946)
Viac
Xénie rozhodne nie sú vyzývavé. Sú veľmi nedôverčivé a obávajú sa veľkých citových vzplanutí. Mali by si správne zadeliť čas. Neprospieva im, ak konzumujú konzervované potraviny.
Ovplyvňuje ich planéta Saturn. Obľúbené farby Xénie sú zelená a gaštanová, ochranné rastliny štiav, kostihoj, ochranné kamene obsidián, ametyst.
Slovenská špecialistka na turecký jazyk a literatúru XÉNIA CELNAROVÁ, akademická maliarka XÉNIA BERGEROVÁ či kurátorka XÉNIA LETTRICHOVÁ - to je niekoľko žien s menom z druhého júnového dňa.
Ženské meno Oxana je ukrajinskou domácou podobou mena Xénia. S nositeľkami tohto mena sa stretávame výnimočne a oslovujeme ich napríklad Oxanka.
Oxany sú inteligentné, čoho sú si aj vedomé a dávajú to iným pocítiť. Ich pamäti analytického typu nič neujde. Sú kritické, subjektívne a celkovo majú ťažkú povahu.
Svojím dynamizmom vytvárajú ilúziu, že sú v práci nenahraditeľné. Oxany rady robia dve veci naraz. Môžu z nich byť novinárky alebo podnikateľky, no priťahuje ich aj astrológia.
Životaschopnosť Oxany je veľmi dobrá, ale zdravie nestále, priveľmi ovplyvňované náladami. Potrebujú uvoľnenie, odpočinok a veľa spánku. Mali by zachovávať pravidelnú životosprávu.
- Aký jún, taký december.
- Narodila sa v Šuranoch šľachtičná ŽOFIA BOSNIAKOVÁ (uvádza sa aj Bošnáková), ktorá si povesť svätice vyslúžila nielen cnostným životom, ale aj neobyčajným úkazom, keď jej 35-ročné telo uložené do krypty na Strečnianskom hrade našli po 55-rokch neporušené a také zostalo aj po prevezení do kaplnky v Tepličke nad Váhom, kde ho 1. apríla 2009 zapálil 31-ročný Žilinčan. Zomrela 28.4.1644.
- Zomrel v Prešove historik a učiteľ JÁN SAMUEL KRIEBEL, ktorého štúdia o dejinách Prešova je prvým pokusom o syntetický pohľad na dejiny mesta. Narodil sa 25.4.1731.
- Narodil sa vo Zvolene katolícky kňaz, kultúrny pracovník JOZEF KOZÁČEK, ktorý mal veľkú zásluhu na zvolení Ľudovíta Štúra za zvolenského poslanca snemu v roku 1847. Zomrel 26.3.1877.
- Zomrel v Trnave básnik, historik a prekladateľ MIKULÁŠ DOHNÁNY. Narodil sa 28.11.1824.
- Narodil sa v Ružomberku právnik, vysokoškolský pedagóg, odborný spisovateľ a organizátor spoločensko-politického diania AUGUSTÍN RÁTH, prvý Slovák vo funkcii rektora Univerzity Komenského (UK) a dekana jej Právnickej fakulty v Bratislave, zakladateľská osobnosť teórie práva na Slovensku. Zomrel 12.3.1942.
- Narodil sa v Ružomberku novinár, spoluzakladateľ Zväzu slovenských novinárov a jeho prvý predseda KAROL HUŠEK, šéfredaktor ústredného orgánu Demokratickej strany - Čas. Zomrel 13.2.1972.
- Narodil sa v Muráni spisovateľ a scenárista PETER GLOCKO.
- Narodil sa v Nitre disident (aktivista tzv. Tajnej cirkvi), člen Koordinačného výboru VPN, politik (KDH, KDS), predseda Slovenskej národnej rady (1990-1992) a dlhoročný poslanec Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) za KDH FRANTIŠEK MIKLOŠKO. Od roku 2008 člen KDS. V roku 2008 kandidoval aj na funkciu prezidenta SR.
- Narodil sa básnik a textár ĽUBOMÍR ZEMAN.
- Zomrel v Bratislave spisovateľ, novinár a prekladateľ PETER SUCHANSKÝ. Narodil sa 18.2.1897.
- Zomrel v Bratislave hudobný skladateľ, dirigent, zbormajster, pedagóg a korepetítor JÚLIUS KOWALSKI. Narodil sa 24.2.1912.
- Uhorská kráľovná Mária potvrdila mestské výsady Žiliny.
- V Prahe sa začal 11-dňový prvý Slovanský zjazd za účasti 340 delegátov z celej Európy, ktorý mal nastoliť požiadavku federalizácie Rakúska a utvoriť spolok slovanských národov. Zo Slovenska sa na ňom zúčastnilo vyše 10 predstaviteľov vrátane Štúra, Hurbana a Hodžu, ktorí tam nastolili po prvý raz v dejinách slovenskú otázku.
- Rakúsky cisár a uhorský kráľ František Jozef I. podpísal tzv. Aponiho školské zákony, ktoré viedli k prehĺbeniu maďarizácie v školstve.
- V srbskom Kragujevaci vypukla protivojnová vzbura príslušníkov 71. pešieho (trenčianskeho) pluku, ktorý tvorili väčšinou Slováci, 44 účastníkov vzbury popravili.
- Československá vláda a Predsedníctvo Slovenskej národnej rady (SNR) uzavreli tzv. prvú pražskú dohodu, ktorá sa týkala právomocí a postavenia slovenských orgánov.
- V Bratislave na Hviezdoslavovom námestí odhalili sochu svetoznámeho dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena.
- Svetová banka (SB) zatvorila svoju kanceláriu na Slovensku. Súviselo to zo zmenou postavenia SR v rámci banky z prijímateľa na poskytovateľa rozvojovej pomoci. V tejto súvislosti na Slovensko pricestoval viceprezident SB pre krajiny Európy a strednej Ázie Shigeo Katsu, ktorý sa stretol aj s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom.
- Narodil sa francúzsky šľachtic, spisovateľ a predstaviteľ libertinizmu DONATIEN ALPHONSE FRANCOIS MARKÍZ DE SADE, autor kontroverzných literárnych diel hraničiacich s pornografiou ako napríklad 120 dní sodomy či Justína, alebo filozofických diel, z ktorých najznámejšie je dielo Filozofia v budoári. Za svoje názory a spôsob života bol aj niekoľkokrát väznený až nakoniec umiestnený do ústavu pre duševne chorých. Od jeho mena sa odvodzuje pojem sadizmus. Zomrel 2.12.1814.
- Narodil sa americký inžinier a vynálezca GEORGE HENRY CORLISS, ktorý skonštruoval parný stroj a navrhol nový spôsob rozvodu pary. Zomrel 21.2.1888.
- Narodil sa maďarský publicista, politik a spisovateľ ANTAL CSENGERY. Zomrel 13.7.1880.
- Narodil sa britský realistický básnik a prozaik THOMAS HARDY. Zomrel 11.1.1928.
- Zomrel nemecký geograf a cestovateľ po Afrike GERHARD FRIEDRICH ROHLFS. Narodil sa 14.4.1831.
- Narodil sa maďarský spisovateľ a dramatik FERENC KARINTHY. Zomrel 29.2.1992.
- Zomrel britský herec Sir REX HARRISON, známy predovšetkým ako predstaviteľ profesora Higginsa v muzikáli "My Fair Lady". Narodil sa 5.3.1908.
- Zomrel britský spisovateľ LEON GARFIELD. Narodil sa 14.7.1921.
- Zomrela americká tenistka HELEN JACOBSOVÁ. Narodila sa 6.8.1908.
- Zomrel český politik, matematik, spoluzakladateľ Občianskej demokratickej strany (ODS) a riaditeľ Úradu dokumentácie a vyšetrovania zločinov komunizmu VÁCLAV BENDA, jeden z prvých signatárov Charty '77. Narodil sa 8.8.1946.
- Zomrel bulharský operný spevák NIKOLAJ GIAUROV. Narodil sa 13.9.1929.
- Zomrel americký herec, režisér a producent MEL FERRER, prvý manžel slávnej herečky Audrey Hepburnovej, s ktorou napríklad hral vo filme Vojna a mier. Režíroval film Zelené kráľovstvo a bol producentom filmu Čakaj do tmy, v ktorých slávna herečka taktiež účinkovala. Narodil sa 25.8.1917.
- Zomrel americký gitarista, textár a skladateľ BO DIDDLEY (vlastným menom Ellas Otha Bates McDaniel), ktorý výrazne ovplyvnil hudbu rôznych žánrov. Narodil sa 30.12.1928.
- Zomrela americká herečka KATHRYN JOOSTENOVÁ, ktorá začínala malými kreáciami, aby napokon predviedla svoj kumšt naplno v postavách Karen McCluskeyovej zo seriálu Zúfalé manželky. Za túto kreáciu ju ocenili dvoma trofejami Emmy. Narodila sa 20.12.1939.
- Zomrel anglicko-americký herec RICHARD DAWSON. Narodil sa 20.11.1932.
- Vypukol veľký požiar na Malej Strane, Pražskom hrade a Hradčanoch.
- Taliansky elektrotechnik a vynálezca Guglielmo Marconi získal prvý patent na komunikačný systém pomocou elektromagnetických vĺn.
- Americký Kongres priznal občianske práva všetkým americkým Indiánom.
- Novozélandský inžinier, major Frank Holmes, prvýkrát narazil v Bahrajne na ropu.
- Uskutočnilo sa ľudové hlasovanie o štátnej forme v Taliansku, keď 12,1 milióna voličov sa vyjadrilo za republiku a 10,3 milióna za zachovanie monarchie. Kráľ Umberto II. musel na druhý deň opustiť krajinu a dočasnou hlavou štátu sa stal premiér Alcide di Gasperi.
- V Nemecku popravili osobného lekára Adolfa Hitlera Karla Brandta.
- V londýnskom Westminsterskom opátstve korunovali britskú kráľovnú Alžbetu II. Na tradičnom obrade sa zúčastnilo 7600 hostí a vysielala ho televízna spoločnosť BBC.
- Americká výskumná družica Surveyor 1 pristála na Mori búrok na Mesiaci, odkiaľ postupne vyslala na Zem mnoho fotografií.
- Začala sa deväťdňová návšteva pápeža Jána Pavla II. v jeho rodnom Poľsku, čo bola prvá návšteva pápeža v krajine východného bloku.
- Z kazašského kozmodrómu Baikonur bola vypustená ruská raketa Sojuz. Tá na svojej palube niesla Mars Express, vesmírnu loď Európskej vesmírnej agentúry.
- Bývalého egyptského prezidenta Husního Mubaraka odsúdili na doživotné väzenie za spoluvinu pri zabití demonštrantov počas ľudového povstania z roku 2011 v Egypte. Generálny prokurátor sa proti verdiktu v procese s Mubarakom odvolal.
Vyzval opozíciu, aby si to uvedomila.
,aktualizované- Koaličná SNS z témy úpravy transakčnej dane neustúpi.
- Novým nemeckým ministrom zahraničných vecí vo vláde dezignovaného kancelára Friedricha Merza by sa mohol stať konzervatívny politik Johann Wadephul z radov kresťanských demokratov (CDU).
- Medzi Veľkými Levármi a Malackami je aktuálne zastavená železničná doprava. Krátko po 12.00 h totiž v úseku došlo k zrážke vlaku so ženou.
- O riešeniach problémov treba diskutovať a nie si odkazovať cez médiá. V súvislosti s debatou o transakčnej dani to povedal líder Hlasu-SD a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok v diskusii televízie TA3 V politike.
- Na hrobe pápeža Františka v rímskej Bazilike Panny Márie Väčšej ležala v nedeľu ráno biela ruža, ktorú je vidieť aj na fotografii zverejnenej Vatikánom.
- Predseda Národnej rady SR Richard Raši (Hlas-SD) vyzval splnomocnenca vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petra Kotlára, aby zverejnil svoju analýzu o mRNA vakcínach proti koronavírusu.
- Dvaja ľudia prišli v nedeľu v ranných hodinách o život pri jazde na streche jedného z mestských vlakov v nemeckom hlavnom meste Berlín
- Dvojročné americké dievčatko deportovali spolu s jeho matkou, ktorá nemala doklady, do Hondurasu, uviedol v sobotu federálny sudca v americkom štáte Louisiana.
- Izrael v noci na nedeľu zneškodnil ďalšiu raketu, ktorou na jeho územie útočili jemenskí povstalci húsíovia.
- Transakčná daň je nezrušiteľná, pretože prináša taký objem peňazí, bez ktorého nie je možná konsolidácia. Na nedeľnej tlačovej konferencii to uviedol premiér Robert Fico (Smer-SD).
- Od mája budú otvorené inteligentné laboratóriá - SmartLaby v 50 verejných knižniciach po celom Slovensku.
- Brány Baziliky Panny Márie Väčšej v Ríme sa v nedeľu ráno otvorili pre veriacich, ktorý chcú deň po pohrebe vzdať úctu pri hrobe pápeža Františka
- Rusko v noci na Ukrajinu zaútočilo prostredníctvom 149 dronov, uviedli v nedeľu ukrajinské vzdušné sily.
- Klub vojenskej histórie (KVH) Hodošík pôsobí v Stakčíne v okrese Snina, v regióne poznačenom dejinami oboch svetových vojen.
- Čínska pobrežná stráž prevzala kontrolu nad sporným ostrovčekom v blízkosti hlavného filipínskeho vojenského stanovišťa v Juhočínskom mori, tvrdia miestne médiá
- Peľová sezóna trvá od januára do konca októbra. Počas jarného obdobia dominujú alergény liesky, jelše a brezy, v lete potom peľ tráv a na jeseň burín.
- Viacero ľudí zahynulo v kanadskom meste Vancouver po tom, čo vodič auta vrazil do davu ľudí na pouličnom festivale.
- Palestínske militantné hnutie Hamas je pripravené na komplexnú dohodu o prímerí s Izraelom, uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom v sobotu.
- Radvanský most v Banskej Bystrici, vedúci ponad rýchlostnú cestu R1, čaká druhá etapa diagnostiky.
Priame prenosy z Národnej rady
zobraziť viac