- nna Sviatok všetkých svätých nadväzuje 2.11. deň spomienky na všetkých verných zosnulých, ľudovo nazývaný "Dušičky".
- Na Dušičky duše zosnulých oplakávajú svoje hriechy, preto pršieva alebo padá hmla.
- Do Všechsvätých babské leto, po Všechsvätých tepla nieto.
Narodil sa v Balažských Ďarmotách (Maďarsko) právnik a advokát mnohých slovenských národovcov a iniciátor Kongresu nemaďarských národností v Uhorsku MILOŠ ŠTEFANOVIČ. Zomrel 21.11.1904.
Narodil sa v Mošovciach hudobný skladateľ a dirigent FRIDRICH KAFENDA, ktorý bol riaditeľom Hudobnej a dramatickej akadémie a po druhej svetovej vojne docentom klavírnej hudby na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Zomrel 3.9.1963.
Narodil sa v Turzovke básnik a prekladateľ IVAN MOJÍK, ktorý sa programovo hlásil k moderným (avantgardným, najmä k surrealizmu) prúdom európskeho umenia. Do literatúry vstúpil lyricko epickou skladbou Pieseň o Mirkovi Nešporovi. Po nej nasledovala zbierka Hlboko v srdci. Ďalšia zbierka Dnešný vzduch bola svojou poetikou polemicky zameraná proti dovtedajším ustáleným kánonom slovenskej poézie a hlásila sa k moderným európskym prúdom. Vtedajšia cenzúra však zbierku dala zošrotovať a knižne vyšlo neskôr iba jej zredukované vydanie. Po desaťročnej pauze sa prihlásil až tromi básnickými zbierkami: Rekonštrukcia vzdychu, Blahoželanie ohňu a Rozbíjanie sarkofágu. Po roku 1989 publikoval napríklad zbierky Popoludnie v štvrtom rozmere alebo Tekuté oči. Zomrel 18.4.2007.
Narodila sa v Trnave speváčka populárnej hudby EVA KOSTOLÁNYIOVÁ. Svoju krátku, ale úspešnú kariéru začala ako sólistka v Tatra revue v Bratislave. Od roku 1968 bola speváčkou v slobodnom povolaní a naspievala množstvo hitov ako napríklad Bábika - La Bambola, Poď so mnou, Až bude pokosená tráva, Keď si sám či Dobré ráno želám, s ktorým vyhrala Zlatú lýru. Zomrela 3.10.1975.
Narodil sa v Levoči literárny kritik, básnik a publicista VALÉR MIKULA, autor básnickej zbierky Zvieratko noc alebo napríklad literárno-vedných prác Hľadanie systému obraznosti či Od baroka k postmoderne.
Zomrel v Martine grafik, ilustrátor a maliar VOJTECH STAŠÍK. Narodil sa 10.2.1915.
Pri obci Kurimany, okr. Levoča, sa zrútil betónový diaľničný most vo výstavbe. K zrúteniu došlo počas betonáže mosta. Na mieste zahynuli dvaja robotníci, jeden ďalší zomrel pri prevoze do nemocnici a štvrtá obeť tragédie podľahla zraneniam v košickej nemocnici.
Vznikol podnik Grafobal Skalica, keď viedenská firma Hammer a Voršak postavila v Skalici továreň na lekárske a laboratórne potreby a začala výrobu v oddelení ručne poťahovanej kartonáže a v tlačiarni.
Pod diktátom hitlerovského Nemecka bola vo Viedni medzi Maďarskom, Poľskom a ČSR podpísaná tzv. viedenská arbitráž. Na jej základe horthyovské Maďarsko okupovalo južné a východné Slovensko a Poliaci obsadili niektoré obce na Spiši a Orave.
Zomrela švédska herečka SICKAN CARLSSONOVÁ. Narodila sa 12.8.1915.
Zomrel prvý afroamerický olympijský víťaz v desaťboji a hráč amerického futbalu MILT CAMPBELL. Narodil sa 9.12.1933.
Zomrel bývalý vynikajúci americký basketbalista a člen Siene slávy NBA WALT BELLAMY. Narodil sa 24.7.1939.
Zomrel nemecký lekár, cestovateľ po Ázii a autor najstarších správ o Japonsku ENGELBERT KAEMPFER. Narodil sa 16.9.1651.
Narodila sa francúzska kráľovná MÁRIA ANTOINETTA. Zomrela pod gilotínou počas Veľkej francúzskej revolúcie 16.10.1793.
Narodil sa taliansky filmový režisér LUCHINO VISCONTI, jeden z hlavných predstaviteľov talianskeho neorealizmu. Jeho debutovým filmom bola snímka Posadnutosť. Po dlhšej odmlke dokončil známy neorealistický film o rybároch Zem sa chveje. Nasledovali ďalšie neorealistické snímky ako napríklad Vášeň, Natália alebo Rocco a jeho bratia. Odklonom od neorealizmu sa vyznačujú jeho najúspešnejšie a najznámejšie filmy Gepard, Cudzinec (adaptácia rovnomenného románu Alberta Camusa) a Súmrak bohov. Jeho posledným veľkým filmom bola adaptácia novely Smrť v Benátkach od Thomasa Manna. Zomrel 17.3.1976.
Narodil sa grécky básnik ODYSSEAS ELYTIS, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1979). Zomrel 18.3.1996.
Narodil sa americký filmový herec a režisér BURT LANCASTER, ktorý prvýkrát zažiaril v slávnom filme Odtiaľto až na večnosť, ocenenom ôsmimi Oscarmi. Predstavil sa aj v hlavnej úlohe vo filme Luchina Viscontiho Gepard. Ich spolupráca pokračovala aj pri filme Rodinný portrét. Okrem hrania si Lancaster vyskúšal aj réžiu a nakrútil napríklad western The Kentuckian a film Midnight Man (Polnočný muž), pričom v obidvoch filmoch stvárnil aj hlavné postavy. Zomrel 20.10.1994.
Narodila sa bývalá španielska kráľovná SOFIA.
Zomrel írsky spisovateľ a dramatik GEORGE BERNARD SHAW, laureát Nobelovej ceny za literatúru z roku 1925. Medzi jeho najznámejšie diela patria napríklad divadelné hry Candida, Pygmalion, Človek nikdy nevie alebo esejistická kniha Sprievodca inteligentnej ženy po socializme a kapitalizme. Narodil sa 26.7.1856.
Zomrel grécky dirigent, hudobný skladateľ a klavirista DIMITRI MITROPOULOS, ktorý väčšinu svojho života prežil v zahraničí a bol napríklad šéfom Newyorskej filharmónie. Na jeho počesť vznikla medzinárodná dirigentská súťaž. Narodil sa 1.3.1896.
Narodil sa americký herec DAVID SCHWIMMER, ktorý sa preslávil postavou Rossa v celosvetovo úspešnom sitcome Priatelia.
Zomrel (stal sa obeťou doteraz nevyjasnenej brutálnej vraždy) taliansky režisér, básnik, spisovateľ PIER PAOLO PASOLINI. Do dejín svetovej kinematografie sa nezmazateľne zapísal filmami Evanjelium podľa Matúša, Teoréma, Kráľ Oidipus, Dekameron, Canterburské poviedky, Kytica z tisíc a jednej noci, Saló alebo 120 dní Sodomy. Narodil sa 5.3.1922.
Zomrel americký režisér filmových grotesiek so Stanom Laurelom, Oliverom Hardym a Haroldom Lloydom, scenárista a producent HAL ROACH. Narodil sa 14.1.1892.
Zomrel ruský tanečný majster a choreograf IGOR ALEXANDROVIČ MOJSEJEV, zakladateľ Štátneho akademického súboru národného tanca, známejšieho pod menom Mojsejevov balet, ktorý prezentoval tradičný ľudový tanec na profesionálnom javisku prepojením etnických prvkov s klasickým baletom. Narodil sa 21.1.1906.
Zomrel ruský svetoznámy violista a dirigent RUDOLF BORISOVIČ BARŠAJ, ktorý v roku 1955 stál pri zrode uznávaného telesa Moskovský komorný orchester, na ktorého čele pôsobil až do roku 1976. Narodil sa 28.9.1924.
Britský minister zahraničných vecí Arthur James Balfour vyjadril v liste (tzv. Balfourova deklarácia) predsedovi britskej sionistickej organizácie lordovi Rothschildovi podporu židovského osídľovania v Palestíne.
Kráľ Täfäri Mäkwännem bol korunovaný za etiópskeho cisára ako Haile Selassie I.
Televízny vysielač stanice BBC v Londýne (Veľká Británia) začal prvé pravidelné verejné televízne vysielanie na svete.
Parlament v Káráčí rozhodol, že Pakistan bude islamskou republikou.
Korunný princ Fajsal Ibn Abdul'azíz (Abd al-Azíz) as-Sa'úd sa stal novým kráľom Saudskej Arábie.
Za 39. amerického prezidenta (1977-1981) bol zvolený demokratický kandidát Jimmy Carter.
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) prijala prvú stálu posádku.
Vo voľbách do Snemovne reprezentantov Kongresu USA stratili demokrati amerického prezidenta Baracka Obamu absolútnu väčšinu.
Čínske štátne médiá oznámili, že na obežnej dráhe okolo Zeme sa po prvý raz spojili vesmírne lode, čím krajina urobila ďalší krok k vytvoreniu vlastnej vesmírnej stanice. Loď Šen-čou 8 - bez posádky - sa pripojila k experimentálnemu modulu Tchien-kung 1. Čína program vlastnej vesmírnej stanice spustila po tom, čo odmietli jej snahy o účasť na projekte Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS).