Deň zimného slnovratu (prvý zimný deň) - je astronomický termín pre okamih, keď sa Slnko na oblohe najviac vzdiali od svetového rovníka smerom na juh. Stred slnečného kotúča sa vtedy nachádza nad obratníkom Kozorožca. Slnko dosahuje na pravé poludnie na južnej pologuli najväčšiu výšku nad obzorom a začína sa symbolicky vracať späť k obratníku Raka. Podľa koordinovaného svetového času (UTC - Universal Coordinated Time) nastane zimný slnovrat 21. decembra o o 10:44 hod UTC. Na Slovensku nastane okamih zimného slnovratu až 22. decembra o 11:44 hod. stredoeurópskeho času (SEČ).
Viac
Mužské meno Bohdan má slovanský pôvod a znamená "dar Boží, daný Bohom". Nositeľov tohto zriedkavého krstného mena oslovujeme Bohdanko, Body, Danko.
Bohdanovia, ktorí oslavujú meniny 21. decembra, potrebujú mať okolo seba stále spoločnosť, pretože sú veľmi výreční. Zdá sa, akoby sa narodili s veľkými vedomosťami z mnohých oblastí. Priťahuje ich povolanie spisovateľa, archeológa či učiteľa netradičných teórií. Sú silne citovo založení a potrebujú, aby ich blízki milovali.
Mali by dôsledne dodržiavať životosprávu, no v tejto oblasti sú skôr nedbanliví.
Ovplyvňuje ich planéta Merkúr. Šťastné farby Bohdanov sú modrá a sivá. Ochranné rastliny palina a saturejka, ochranné kamene citrín a zafír.
K najznámejším BOHDANOM na Slovensku nepochybne patrí huslista, dirigent, vysokoškolský pedagóg a zakladateľ Slovenského komorného orchestra BOHDAN WARCHAL (1930-2000).
O svatém Tomáši meluzína straší.
Narodil sa v Žlkave jazykovedec DEZIDER ANTON DUBAY, zakladateľská osobnosť slovenskej národnej bibliografie. Zomrel 16.10.1993.
Zomrela v Skalici spisovateľka MÁRIA HOLUBYOVÁ, propagátorka a podporovateľka slovenskej tlače v pomatičnom období. Narodila sa 24.6.1851.
Zomrel v Brooklyne (USA) politický a kultúrny činiteľ amerického krajanského hnutia ALBERT PAVOL MAMATEY. Narodil sa 11.4.1870.
Narodil sa v Bratislave hudobný skladateľ ILJA ZELJENKA, vedúca osobnosť slovenskej hudobnej avantgardy. Zomrel 13.7.2007.
Zomrel v Bratislave architekt DUŠAN SAMUEL JURKOVIČ, tvorca známej Štefánikovej mohyly na Bradle. Narodil sa 23.8.1868.
Narodil sa v Bratislave hudobný skladateľ, redaktor a publicista PETER ZAGAR.
Zomrel v Novom Meste nad Váhom spisovateľ a pedagóg DOMINIK ŠTUBŇA-ZÁMOSTSKÝ, autor kníh ako napríklad V klepci na líšku, Príhody od Hrona. Narodil sa 20.12.1905.
Zomrela v Bratislave spisovateľka, prekladateľka a redaktorka Živeny ZORA JESENSKÁ. Narodila sa 3.5.1909.
Zomrel v Bratislave hudobný skladateľ a pedagóg JÁN CIKKER, jeden z popredných predstaviteľov a priekopníkov slovenskej hudobnej moderny, autor operných, symfonických a komorných diel. Narodil sa 29.7.1911.
Zomrel v Bratislave básnik, prekladateľ a esejista JÁN ŠIMONOVIČ. Knižne debutoval zbierkou básní Pyramída. Medzi jeho ďalšie básnické zbierky patria napríklad Obrazotvorná lúka, Sen, jama vo mne, Tichým krikom, Deti, Mesto, Krk ľalie, či posmrtne vydaná zbierka Skepsa. Narodil sa 17.2.1939.
Zomrel v Bratislave významná osobnosť slovenskej medicíny, Slovenskej lekárskej spoločnosti a zakladateľ Národného ústavu tuberkulózy a respiračných chorôb v Podunajských Biskupiciach KAROL VIRSÍK. Narodil 25.8.1915.
Ľudovít Štúr vystúpil na uhorskom sneme v Bratislave za zrušenie poddanstva.
Rakúsky minister vnútra Alexander Bach nariadil Slovenským novinám používať tzv. staroslovenčinu (slovakizovaná biblická čeština), čím ju nepriamo vyhlásil za jeden z úradných jazykov na Slovensku.
V Bratislave vznikol najstarší výtvarnícky umelecký spolok na Slovensku Kunstverein.
v Amerike vyšlo prvé číslo časopisu amerických Slovákov Slovák.
Národné zhromaždenie ČSR prijalo zákon o krajskom zriadení - čím na Slovensku vzniklo šesť krajov: Bratislavský, Nitriansky, Banskobystrický, Žilinský, Košický a Prešovský.
Divadlo na Korze začalo svoju trojročnú činnosť uvedením hry Samuela Becketta Čakanie na Godota. K odkazu tohto legendárneho divadla (zaniklo v roku 1971) sa hlási súčasné divadlo Astorka Korzo'90.
Deväť z 12 nových členských krajín Európskej únie vrátane Slovenska sa stalo oficiálne členmi schengenského priestoru. Úderom polnoci tak prestali existovať kontroly na hraniciach medzi starými a novými členskými krajinami. Zrušenie kontrol sa týkalo zatiaľ len pozemných a vodných komunikácií. Na letiskách prestali kontroly existovať v marci 2008.
Na internete sa objavil text dokumentu Gorila.
Zomrel v Cartalde taliansky renesančný básnik a spisovateľ GIOVANNI BOCCACCIO, ktorého najznámejším dielom je Dekameron. Narodil sa 16.7.1313 (niektoré zdroje uvádzajú aj mesiac jún).
Narodil sa britský konzervatívny politik a literát BENJAMIN DISRAELI. Zomrel 19.4.1881.
Zomrel anglický lekár, geológ, paleontológ a politik JAMES PARKINSON, ktorý ako prvý popísal príznaky choroby dnes známej ako Parkinsonova choroba. Popísal aj symptómy zápalu slepého čreva (apendixu) a upozornil na riziko úmrtia pri jeho perforácii. Narodil sa 11.4.1755.
Narodila sa britská novinárka a spisovateľka REBECCA WESTOVÁ, známa svojimi reportážami z Norimberského procesu s nacistickými vojnovými zločincami. Zomrela 15.3.1983.
Narodil sa nemecký spisovateľ a nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1972) HEINRICH BÖLL. Zomrel 16.7.1985.
Narodil sa rakúsky politik, diplomat a štátnik KURT WALDHEIM, niekdajší rakúsky prezident a bývalý generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN). Zomrel 14.6.2007.
- Narodil sa český herec JOSEF BEK, ktorý počas svojej dlhej kariéry hral v desiatkach divadelných hier, v dvesto televíznych programoch a približne v sedemdesiatke filmov. Zomrel 5.5.1995.
Narodil sa významný český spisovateľ ARNOŠT LUSTIG, najčastejšou témou jeho diel sú nacistické koncentračné tábory, či holokaust. Neskôr patril ku kritikom totalitného režimu v Československu a po invázii vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968 z vlasti emigroval. Zomrel 26.2.2011.
Zomrel dánsky polárny bádateľ KNUD RASMUSSEN. Narodil sa 7.6.1879.
Narodila sa americká oscarová herečka a politická aktivistka JANE FONDOVÁ, ktorá sa predstavila vo filmoch Návrat domov, Bosé nohy v parku, Barbarella, Kone sa taktiež strieľajú, Julia, Čínsky syndróm, alebo Elektrický jazdec.
Narodil sa americký rockový hudobník FRANK ZAPPA, líder legendárnej skupiny Mothers of Invention, ktorá sa prezentovala alternatívnou a avantgardno-rockovou hudbou. Zomrel 4.12.1993.
- Zomrel americký spisovateľ FRANCIS SCOTT FITZGERALD, autor známeho románu Veľký Gatsby. Narodil sa 24.9.1896.
Zomrel na následky autonehody americký generál GEORGE PATTON, ktorý počas druhej svetovej vojny napríklad oslobodil juhozápadné Čechy. Narodil sa 11.11.1885.
Zomrel nemecký spisovateľ a dramatik židovského pôvodu LION FEUCHTWANGER, autor známych románov ako napríklad Žid Süss, Goya, Líšky na vinici. Narodil sa 7.7.1884.
Zomrel turkménsky prezident SAPARMURAT NIJAZOV, v roku 1999 ho zvolili za doživotného prezidenta. Založil si rozsiahly kult osobnosti, pomenovali po ňom mestá i ulice a napísal dokonca aj knihu, ktorá sa pre školopovinné deti stala takmer posvätným textom. Narodil sa 19.2.1940.
Zomrela česká divadelná a filmová herečka VĚRA GALATÍKOVÁ, ktorá patrila k vyhľadávaným dabingovým herečkám a svoj hlas prepožičiavala napríklad slávnej Francúzske Annie Girardotovej. V 60. rokoch minulého storočia hrala asi vo svojich najdôležitejších filmoch: Údolí včel (režisér František Vláčil), Všichni dobří rodáci (r. Vojtěch Jasný) a Skřivánci na niti (r. Jiří Menzel). Narodila sa 19.8.1938.
Oficiálny videoklip k nečakanému hitu Gangnam Style juhokórejského rapera Psy ako prvý prelomil hranicu jednej miliardy kliknutí na webovej stránke YouTube. Stačilo mu na to iba päť mesiacov.
Prví anglickí osadníci v Severnej Amerike vystúpili na pevninu z lode Mayflower v dnešnom Plymouthe, štát Massachusetts.
Robert Liston predviedol prvú éterovú anestéziu v Európe.
Francúzski vedci Pierre a Marie Curieovci izolovali nový prvok rádium.
Vo víkendovej prílohe amerických novín New York World uverejnili po prvý raz krížovku.
V americkom Los Angeles mal premiéru film Snehulienka a sedem trpaslíkov, prvý celovečerný kreslený film z dielne Walta Disneyho.
V prezidentských voľbách, ktoré sa vo Francúzsku konali už podľa novej ústavy, presvedčivo zvíťazil generál Charles de Gaulle, ktorý sa podľa novej ústavy stal najmocnejším mužom piatej Francúzskej republiky.
Po 18 dňoch od transplantácie srdca zomrel pacient Louis Washkanský, prvý človek, ktorému voperovali cudzie srdce. Operáciu uskutočnil Christian Barnard.
USA vypustili kozmickú loď Apollo 8, ktorá po prvý raz obletela s ľudskou posádkou Mesiac.
Nemecký spolkový minister Egon Bahr a štátny tajomník Nemeckej demokratickej republiky (NDR) Michael Kohl podpísali Zmluvu o základných vzťahoch medzi Nemeckou spolkovou republikou (NSR) a NDR.
Vo švajčiarskej Ženeve sa začala prvá mierová konferencia o situácii na Blízkom východe.
Na škótske mesto Lockerbie spadlo lietadlo spoločnosti PanAm letiace do amerického New Yorku, ktoré vo vzduchu explodovalo. Pri nešťastí zahynulo všetkých 259 cestujúcich, ďalších 11 prišlo o život na zemi. V roku 2001 osobitný škótsky tribunál v Holandsku uznal v súvislosti s útokom vinným z masovej vraždy bývalého agenta líbyjskej spravodajskej služby Abdala Basata Alího Midžrahího, ktorý 20.5.2012 zomrel, tri roky po tom, ako ho z humanitárnych dôvodov prepustili z väzenia v Škótsku.
Vedúci predstavitelia 11 bývalých sovietskych republík sa v kazašskej Alma-Ate rozhodli vytvoriť Spoločenstvo nezávislých štátov (SNŠ), čím zanikol Zväz sovietskych socialistických republík (ZSSR).
Spevák sir Elton John sa zosobášil so svojím dlhoročným partnerom Davidom Furnishom. Najznámejší homosexuálny pár Británie oficiálne potvrdil svoj zväzok na radnici vo Windsore, kde mali svadbu napríklad aj britský princ Charles a Camilla Parkerová Bowlesová.
Deväť z 12 nových členských krajín Európskej únie vrátane Slovenska sa stalo oficiálne členmi schengenského priestoru. Úderom polnoci tak prestali existovať kontroly na hraniciach medzi starými a novými členskými krajinami.
Frank Zappa (rodený Francis Vincent Zappa), Baltimore, Maryland, USA, spevák, skladateľ a gitarista. Prvú skupinu založil už na strednej škole. Po maturite hral s viacerými formáciami, v roku 1964 založil skupinu The Muthers, rok nato sa premenovali na The Mothers a od septembra 1966 na Mothers Of Invention. Patril k popredným osobnostiam svetovej hudby. Jeho tridsaťročnú tvorbu reprezentuje viac ako sedem desiatok albumov a kompilácií. Z decembra 1969 je najúspešnejší z nich s názvom Hot Rats. Zappa sa 22. januára 1990 stretol s československým prezidentom Václavom Havlom. Zomrel 4. decembra 1993 v Los Angeles vo veku 52 rokov.
Ray Hildebrand, Joshua, Texas, USA, spevák. Ray so spolužiačkou Jill Jacksonovou zo strednej školy Howard Payne College v Brownwoode založili v roku 1962 vokálnu dvojicu Paul & Paula. Preslávili sa hitom Hey Paula z januára 1963, ktorý sa dostal až na prvú pozíciu americkej hitparády. Ich ďalšími hitmi boli piesne Young Lovers a First Quarrel. Vydali tri albumy, rozišli sa v roku 1965.
Carl Wilson (rodený Carl Dean Wilson), Hawthorne, California, USA, gitarista a spevák, najmladší z trojice bratov Wilsonovcov, lídrov skupiny Beach Boys. Plážoví chlapci boli rodinnou formáciou, základom boli traja bratia Wilsonovci, ich bratranec Mike Love a spolužiak Al Jardine. Celá história sa začala v lete roku 1961. Rodičia Wilsonovci odišli na dovolenku do Mexika a chlapcom nechali peniaze na jedlo. Trojica bratov si však za tieto peniaze požičala hudobné nástroje, pretože chceli založiť skupinu. Surfovanie a rýchle autá, to boli námety ich pesničiek v začiatkoch úspešnej kariéry. V priebehu ďalších rokov sa presadili na americkej hudobnej scéne. V októbri 1962 vydali prvú LP platňu Surfin' Safari. Prvýkrát viedli americký rebríček v júli 1964 so skladbou I Get Around. Skupina Beach Boys patrí k najúspešnejším americkým formáciám. V hitparáde mali celkom 37 piesní, z nich štyri na prvom mieste, I Get Around, Help Me Ghonda, Good Vibrations a Kokomo. Ich úspešnú dráhu dokumentuje 29 štúdiových albumov, ten najnovší s názvom That's Why God Made The Radio vydali na začiatku júna tohto roku. K diskografii patria aj štyri live a viac ako tridsiatka kompilačných albumov. Carl zomrel 6. februára 1998 na následky tuberkulózy vo veku 51 rokov v Los Angeles.
Paco De Lucia (vlastným menom Francisco Sánchez Gómez), Algeciras, Španielsko, gitarista. Pochádza z muzikantskej rodiny, brat Ramon je flamenco gitaristom a ďalši brat Pepe flamenco spevákom. Prvý album nahral ešte ako chlapec spolu s otcom Antoniom Sánchesom, ktorý bol rovnako flamenco gitaristom. Dnes má na svojom konte viac ako tridsiatku albumov a kompilácií. V osemdesiatych rokoch bol členom skupiny Trio, v ktorej s ním hrali dvaja ďalší skvelí gitaristi Al DiMeola a John McLaughlin. V bratislavskej Sibamac Aréne koncertoval 14. apríla 2010.
Zdeněk Fibich, Všebořice pri Zruči nad Sázavou, český hudobný skladateľ. Vedľa Bedřicha Smetanu a Antonína Dvořáka bol najvýznamnejším predstaviteľom generácie českej hudby druhej polovice devätnásteho storočia. Bol typickým predstaviteľom hudobného romantizmu. Bol operným dramaturgom Národného divadla. Zložil osem opier, medzi nimi Bukovín, Blaník, Búrka či Pád Arkuna. Jeho žiakom je známy operetný skladateľ Franz Lehár. Zomrel 15. októbra 1900 v Prahe.
Tomáš Janyška, Nový Jičín, gitarista skupiny Argema v rokoch 1998 až 2001. Táto formácia vznikla v Uherskom Hradišti v roku 1982. Jej zakladateľ, hráč na bicích nástrojoch Pepa Pavka zvolil názov podľa mena tropického motýľa. Na pražskom Rockfeste v roku 1987 sa dostala až do finále. Prvý album s názvom Poprvé vydali v roku 1993, je na ňom aj hit Jarošovský pivovar. V Českom slávikovi za rok 2007 získala Argema ocenenie skokan roka, za rok 2008 skončila na deviatom mieste. Na svojom konte majú dve desiatky vydaných albumov, z novej produkcie sú to kompilácia Best Of Pomaláče, ktorá vyšla v októbri 2010 a album Čím to je? z októbra 2011.