Viac
Meno Nadežda má ruský pôvod a jeho význam je "nádej". S Naďami, Naďkami sa na Slovensku často nestretávame. Meniny oslavujú 23. decembra.
Ak sa záležitosti nevyvíjajú tak, ako by Nadeždy chceli, uzavrú sa do seba, alebo sa "naježia". Veľmi obľubujú pocty. Keďže sú ctižiadostivé, pomerne rýchlo podľahnú túžbe súťažiť a hnať sa za akademickými titulmi. Už v školských laviciach sa prejavuje ich silný zmysel pre odporovanie. Naďky sú veľmi citlivé na neúspech.
Do domácnosti prijímajú len úzky okruh známych. Nechcú, aby sa vedelo o ich súkromí. V ich očiach len málo ľudí stojí za to, aby ich nazývali priateľmi.
Nadeždy sú obdarené dobrou vitalitou, vedia si vytvoriť životnú rovnováhu.
Ovplyvňuje ich planéta Venuša. Ich šťastné farby sú zelená a biela. Ochranné rastliny myší chvost, fialka, ochranné kamene achát a zafír.
- Svatá Viktorie obrázky na okna ryje.
Narodil sa historik a prekladateľ ŠTEFAN POZDIŠOVSKÝ, ktorý preložil aj rímsky nápis na trenčianskej skale. Zomrel 1.9.2007.
Narodil sa v Nadliciach bývalý riaditeľ Slovenskej filharmónie, hudobný skladateľ DEZIDER KARDOŠ, zakladateľ a významný predstaviteľ slovenského symfonizmu. Je autorom siedmich symfónií a hudby pre rozhlasové hry a dokumentárne filmy. Zomrel 18.3.1991.
Narodil sa v Novom Meste nad Váhom jazykovedec, orientalista a prekladateľ VIKTOR KRUPA, ktorý je významným slovenským odborníkom na kultúru Oceánie.
Zomrel v Prešove spisovateľ a publicista BELO KLEIN-TESNOSKALSKÝ. Narodil sa 17.3.1853.
Narodila sa v Bratislave operná speváčka EDITA GRÚBEROVÁ, členka Viedenskej štátnej opery.
Narodil sa v Piešťanoch filmový a divadelný herec, pesničkár a spisovateľ MARIÁN GEIŠBERG.
Zomrel v Bratislave etnograf a spisovateľ MIROSLAV ANTON HÚSKA. Narodil sa 30.5.1905.
Zomrela v Prahe (ČR) slovenská spisovateľka HELA VOLANSKÁ, ktorá bola pre svoj židovský pôvod internovaná počas 2. svetovej vojny v koncentračnom tábore. Komunisti jej zase v čase normalizácie zakázali publikovať. Je autorkou románov ako napríklad Jed, alebo Siahni si, ako ma to bolí. Narodila sa 5.12.1912.
Narodil sa v Dlhom Poli redaktor Národných novín a humoristického časopisu Černokňažník a herec Slovenského spevokolu JURAJ ČAJDA. Zomrel 19.2.1913.
Narodil sa francúzsky orientalista JEAN-FRANCOIS CHAMPOLLION, ktorý ako prvý rozlúštil egyptské hieroglyfy. Zomrel 4.3.1832.
Narodil sa nemecký jazykovedec a archeológ CARL RICHARD LEPSIUS, zakladateľ vedeckej metódy v egyptológii a priekopník nemeckej egyptológie. Zomrel 10.7.1884.
Narodil sa japonský cisár AKIHITO.
Narodila sa poľská filmová herečka MAJA KOMOROWSKA.
Zomrel holandský konštruktér a výrobca lietadiel ANTHONY FOKKER. Narodil sa 6.4.1890.
Narodil sa americký spevák EDDIE VEDDER, líder skupiny Pearl Jam.
Zomrel sovietsky letecký konštruktér ANDREJ NIKOLAJEVIČ TUPOLEV. Narodil sa 10.11.1888.
Zomrel ruský spisovateľ ANATOLIJ NAUMOVIČ RYBAKOV, autor románu Deti Arbatu. Narodil sa 14.1.1911.
Zomrel kanadský džezový klavirista a skladateľ OSCAR PETRSON, považovaný za jedného z najlepších džezových klaviristov na svete. Narodil sa 15.8.1925.
Zomrel ruský spisovateľ, redaktor a scenárista GRIGORIJ JAKOVLEVIČ BAKLANOV, známy poviedkami, pre ktoré čerpal námet zo svojich frontových skúseností z druhej svetovej vojny. Narodil sa 11.9.1923.
Zomrela francúzska herečka DENISE DARCELOVÁ. Narodila sa 8.9.1924.
V Bruseli sa konala slávnostná korunovácia nového belgického kráľa Alberta I.
Britský kráľ Juraj V. podpísal zákon o obmedzenej samospráve Írska, ale pokus o urovnanie britsko-írskeho konfliktu sa nepodaril.
Železničné nešťastie pri Lagny vo Francúzsku si vyžiadalo 200 obetí.
Vedci z Bellových laboratórií v USA predstavili prvý tranzistor, čo bol začiatok revolúcie v rozvoji elektroniky.
Vrcholní predstavitelia ZSSR oznámili, že bývalý minister vnútra Lavrentij P. Berija bol odsúdený a popravený ako agent imperializmu.
Po 28 stretnutiach vyjednávačov, Severná Kórea prepustila 82 členov posádky americkej prieskumnej lode Pueblo.
Sovietsky disident Andrej Sacharov a jeho manželka sa vrátili do Moskvy z vyhnanstva v meste Gorkij, kam ich v roku 1980 vyhnala vtedajšia vláda.
Americké pokusné lietadlo Voyager ukončilo v Los Angeles let bez prestávky okolo zemegule - 40.212 kilometrov dlhú trasu preletelo za deväť dní, tri minúty a 44 sekúnd.
Slovinci v referende odhlasovali odtrhnutie od Socialistickej federatívnej republiky Juhoslávia (SFRJ).
Po útoku na mesto Adré, pri ktorom zahynulo 100 ľudí, vyhlásil Čad vojnu Sudánu.
Predseda irackého parlamentu Mahmúd al-Mašhadání oznámil svoju rezignáciu a otvoril tak cestu k prijatiu rezolúcie, ktorá povolila tisícom britských a ďalších neamerických vojakov zostať v krajine aj po 31. decembri.