V roku 1940 postavili nacisti okolo varšavského geta múr, v ktorom izolovali 500-tisíc židov.
Viac
Mužské meno Kornel má latinský pôvod a je odvodené zo slova cornu, ktoré znamená "roh". S nositeľmi tohto krstného mena sa na Slovensku stretávame len výnimočne.
Kornelovia, ktorí majú meniny 26. novembra, sú ťažko poznateľní. Prejavujú sa ako priami a súťaživí muži. Vedú intenzívny život. Dokážu sa bez zábran zveriť so svojimi problémami a radi komunikujú s ľuďmi.
V školských laviciach sú Kornelovia výmyselníci, ktorí pripravia profesorom nejednu "horúcu" chvíľu.
Keď chcú niekomu čosi povedať, povedia to z mosta doprosta. Neraz svojimi reakciami prekvapia okolie. Vedia, čo chcú, a väčšinou to aj dosiahnu.
Kornelovia sú vitálni. Sú náchylní na úrazy. Vyhýbať by sa mali mastným a sladkým jedlám.
Ovplyvňuje ich planéta Mesiac. Ich šťastné farby sú biela a zelená. Ochranné rastliny rumanček a jazmín, ochranné kamene nefrit a perla.
Hlavný banský strojmajster, konštruktér a vynálezca MATEJ KORNEL HELL, hudobný pedagóg KORNEL SCHIMPL, operný režisér a prekladateľ, prvý režisér na Slovensku, ktorý sa špecializoval na operu KORNEL HÁJEK, prozaik, publicista, výtvarný a literárny kritik aj prekladateľ KORNEL FÖLDVÁRI - aj títo nositelia mena KORNEL potvrdzujú, že na Slovensku sa meno, pripadajúce na 26. novembra, vyskytuje výnimočne.
- Aký je deň Kataríny, taký je január, aký je deň po Kataríne, taký má byť február.
- Zomrel v Bratislave uhorský palatín a dedičný župan Bratislavskej stolice PAVOL PÁLFI. Narodil sa v roku 1590.
- Narodila sa v Starej Turej charitatívna pracovníčka a skladateľka piesní MÁRIA ROYOVÁ, ktorá sa spolu so sestrou Kristínou zapísala do povedomia ľudí svojou priekopníckou charitatívnou prácou. Založili spolu sirotinec Chalúpka a neskôr z milodarov vybudovali aj nemocnicu. Zomrela 25.2.1924.
- Narodil sa v Bánovciach nad Bebravou legendárny rozhlasový športový reportér GABRIEL ZELENAY, ktorý s mikrofónom absolvoval napríklad olympijské hry v Mexiku (1968), ale aj v ruskej Moskve (1980), a tiež zimné olympijské hry v japonskom Sappore (1972), odkiaľ zostala nezabudnuteľná najmä reportáž zo zlatej jazdy krasokorčuliara Ondreja Nepelu. Legendárnou ostala aj jeho reportáž z finálového stretnutia futbalového Pohára víťazov pohárov (PVP) z roku 1969 vo švajčiarskom Bazileji medzi Slovanom Bratislava a FC Barcelona. Zomrel 3.8.2003.
- Narodil sa v Hlohovci maliar DEZIDER CASTIGLIONE. Zomrel 1.3.2005.
- Narodil sa v Bajerovciach divadelný (Ukrajinské národné divadlo v Prešove) a filmový herec (napr. Pásla kone na betóne, Zrelá mladosť), bývalý predseda Rusínskej obrody MIKULÁŠ ĽAŠ. Zomrel 10.4.2008.
- Narodil sa v Bratislave filmový režisér DUŠAN TRANČÍK, autor desiatich celovečerných filmov (napr. Pavilón šeliem, Štvrtý rozmer, Zima kúzelníkov) a množstva dokumentárnych a publicistických projektov.
- Zomrel v Skalici literárny a cirkevný historik JÁN ĎUROVIČ. Narodil sa 30.8.1894.
- Narodil sa v Bratislave súčasný šéfdirigent Opery SND RASTISLAV ŠTÚR.
- Zomrel v Bratislave bývalý šéfredaktor denníka Šport a úspešný šachista JÚLIUS KOZMA. Bol dlhoročným reprezentantom a vôbec prvým Slovákom, ktorý získal titul medzinárodný majster (1957). Bol majstrom Československa (1967), účastníkom dvoch šachových olympiád (1958, 1960) a troch ME družstiev (1957, 1961, 1970). Narodil sa 1.6.1929.
- Zomrel v Bratislave dramatik, básnik a spisovateľ MILAN FERKO, autor literatúry pre deti a mládež, bývalý pracovník denníka Smena, Kultúrny život, Mladá tvorba, Slovenských pohľadov. Narodil sa 14.12.1929.
- V Bratislave koncertoval vtedy ešte len deväťročný Franz Liszt.
- Na pôde Národného zhromaždenia ČSR vystúpili poslanci SĽS na čele s Andrejom Hlinkom zo spoločného klubu Československej strany ľudovej. Vytvorili vlastný klub, čo znamenalo, že sa prvý raz na parlamentnej pôde objavila samostatná slovenská politická strana.
- V Rajeckej Lesnej bol sprístupnený Slovenský betlehem - unikátne rezbárske dielo Jozefa Pekaru.
- Slovenský režisér Matej Mináč získal v americkom New Yorku prestížnu cenu International Emmy Award v kategórii dokumentárnych filmov za snímku Sila ľudskosti - Nicholas Winton.
- Uskutočnili sa voľby do orgánov vyšších územných celkov. Najúspešnejšou stranou v regionálnych voľbách sa stalo KDH.
- Zomrel poľský básnik, dramatik a publicista ADAM MICKIEWICZ, bojovník za slobodu poľského národa a hlavný predstaviteľ poľského romantizmu. Je autorom národného eposu Pán Tadeáš. Narodil sa 24.12.1798.
- Narodil sa americký matematik považovaný za zakladateľa kybernetiky NORBERT WIENER. Zomrel 18.3.1964.
- Narodil sa francúzsky dramatik, básnik a esejista rumunského pôvodu EUGENE IONESCO, predstaviteľ absurdnej drámy. Autor známych hier ako Plešatá speváčka, Stoličky, Nosorožec alebo Kráľ umiera. Zomrel 28.3.1994.
- Narodil sa americký karikaturista CHARLES MONROE SCHULZ, autor kresleného seriálu o psovi Snoopym. Zomrel 12.2.2000.
- Zomrel nemecký spisovateľ a dramatik ARNOLD ZWEIG. Narodil sa 10.11.1887.
- Zomrel francúzsky filmový režisér PHILIPPE DE BROCA. Medzi jeho známe filmy patria napríklad: Muž z Ria, Muž z Acapulca, Nežné kura či Ukradli torzo Jupitera. Narodil sa 15.3.1933.
- Zomrel český psychiater, priekopník boja s alkoholizmom a zakladateľ (1951) prvej záchytnej stanice na svete JAROSLAV SKÁLA. Narodil sa 25.5.1916.
- Zomrel dánsky herec PALLE HULD. Narodil sa 2.8.1912.
- Karol IV. bol v Bonne korunovaný na kráľa Svätej ríše rímskej.
- Začala sa (trvala do 28.11.) pri rieke Berezina bitka ruských vojsk s Napoleonovou armádou, ktorá pri ústupe z Moskvy utrpela zdrvujúcu porážku.
- V americkom New Yorku dali do prevádzky prvú konskú mestskú železnicu na svete Harlem Railway.
- Howard Carter a Lord Carnarvon vstúpili do hrobky faraóna Tutanchamona.
- Nacisti postavili okolo varšavského geta múr, v ktorom izolovali 500.000 židov.
- Uskutočnilo sa prvé nahrávanie britskej hudobnej skupiny Beatles pod týmto názvom.
- Nepálsky kráľ Gjanéndra rozhodol o nasadení armády štátu proti maoistickým povstalcom, ktorí bojovali za zvrhnutie monarchie.
- Uskutočnil sa posledný let lietadla Concord. Z londýnskeho letiska Heathrow odletelo do Filtonu v Anglicku, kde je vystavené ako muzeálny exponát.
- Japonská vesmírna sonda Hajabusa úspešne pristála na asteroide Itokawa a odobrala vzorky.
- V indickom meste Bombaj/Mumbaj sa začala (trvali do 28.11.) séria bombových teroristických útokov, pri ktorých zahynulo spolu 175 ľudí, vrátane 26 cudzincov a aj deviatich útočníkov. Terčom sa stali viaceré miesta, kde sa často zdržiavajú západní turisti a podnikatelia. Zasiahnutá bola hlavná železničná stanica, hotel Trident Oberoi a Tádž Mahál, kaviareň Café Leopold, obytný dom Nariman v ortodoxnej židovskej štvrti a nemocnica.
Alan Henderson, Belfast, Írsko, basový gitarista skupiny Them. Táto severoírska rocková formácia vznikla v apríli 1964. V júni 1965 vydali debutovú LP platňu The Angry Young Them, v januári 1966 vydali druhú LP s názvom Them Again. Ich najväčším hitom bola v marci 1965 skladba Here Comes The Night. Rozišli sa v roku 1972. Vydali sedem štúdiových albumov, v singlovej hitparáde mali dve skladby, tu druhou bola Baby, Don't Go. V Spojených štátoch bola v roku 1966 úspešná pieseň Mystic Eyes.
John McVie (rodený John Graham McVie), Londýn, basový gitarista skupiny Fleetwood Mac. Táto formácia vznikla v roku 1967 v Londýne. Ich prvým veľkým hitom bola orchestrálna skladba Albatross, ktorá v januári 1969 viedla anglický rebríček. Odchodom gitaristu Petra Greena v roku 1970 skončilo prvé úspešné obdobie skupiny. V 70. rokoch sa presťahovali do Spojených štátov, na scénu sa úspešne vrátili v polovici roka 1975, keď vydali album Fleetwood Mac. Vo februári 1977 vydali svoj najúspešnejší album Rumours, ktorý bol 19 krát platinový. Skladba Dreams z tohto albumu viedla v júni 1977 americkú hitparádu. Na svojom konte majú 17 štúdiových albumov, tri z nich, okrem Rumours aj Fleetwood Mac z júla 1975 a Mirage z júna 1982 sa dostali až na prvú pozíciu v Spojených štátoch. Do diskografie ešte patria štyri live a pätnástka kompilačných albumov. V anglickej singlovej hitparáde mali desať, v americkej sedemnásť skladieb. Hitmi boli piesne Dreams, Don't Stop, Tusk, Big Love, Seven Wonders, Little Lies a Everywhere.
Martin Lee, Londýn, spevák, skladateľ, člen skupiny Brotherhood Of Man. Táto formácia vznikla v roku 1969, podnet k jej vzniku dal skladateľ Tony Hiller. Vo februári 1970 mali v hitparáde prvú pieseň United We Stand. Pod týmto názvom vydali v roku 1970 aj prvý album. V roku 1976 reprezentovali Anglicko na 21. ročníku piesňovej súťaži Veľká cena Eurovízie. Uskutočnila sa 3. apríla 1976 v holandskom Haagu a Brotherhood Of Man ju vyhrali so skladbou Save Your Kisses For Me. V anglickom TOP 40 rebríčku mali deväť skladieb, hitmi boli piesne Angelo z júla 1977 a Figaro z januára 1978, obe sa dostali na prvé miesto. Na svojom konte majú dnes šestnásť štúdiových a dva kompilačné albumy.
zomrel John Rostill (*16.júna 1942, Birmingham), basový gitarista, člen legendárnej skupiny Shadows. Úspech získali spolu so spevákom Cliffom Richardom ako sprievodná skupina aj ako samostatná inštrumentálna skupina. Veľmi úspešné pre Shadows boli 60. roky, v anglickej hitparáde mali od júla 1960 do apríla 1967 celkom 25 skladieb, z nich päť na prvej pozícii, boli nimi Apache, Kon-Tiki, Wonderful Land, Dance On a Foot Tapper. Ich tvorbu dokumentuje dnes viac ako 35 vydaných albumov a kompilácií. John Rostill zomrel tragicky v domácom štúdiu po zásahu elektrickým prúdom z poškodenej gitarovej zvukovej aparatúry, stalo sa to 26. novembra 1973, Rostill mal 31 rokov.