Nežná revolúcia: V celej ČSSR sa uskutočnil 27. novembra 1989 dvojhodinový (od 12. do 14. hodiny) generálny štrajk na podporu demokratických zmien v štáte.
Viac
Mužské meno Milan má slovanský pôvod a v preklade znamená "milý". Toto krstné meno patrí na Slovensku medzi zaužívané, jeho nositeľov oslovujeme prevažne Milanko.
V povahových črtách Milanov, ktorí oslavujú meniny 27. novembra, sa skrýva úžasná inteligencia a nesmierna odvaha. Majú aj vyvážené reakcie a sú aktívni. Už v detskom veku s Milankom treba zaobchádzať ako s dospelým. Nie vždy je skvelý študent, ale rozhodne je seriózny, cieľavedomý a profesionálne zodpovedný.
Milanovia sa pomerne ťažko prispôsobujú. Podrazy sú im cudzie, sú z nich dôslední otcovia a galantní partneri.
Mali by si dávať pozor na priedušky a žalúdok.
Ovplyvňuje ich planéta Saturn. Šťastné farby Milanov sú hnedá a čierna. Ochranné rastliny kostihoj a kokorík voňavý, ochranné kamene zafír a achát.
- Dlhá jeseň, krátka zima.
Narodil sa v Moravskom Svätom Jáne katolícky kňaz, jezuita, básnik a národovec ANDREJ KUBINA, zakladajúci a popredný člen Spolku svätého Vojtecha (SSV). Zomrel 30.3.1900.
Narodil sa v Stankovanoch spisovateľ a novinár PETER PRÍDAVOK. Angažoval sa síce v HSĽS, ale v roku 1939 emigroval, za čo bol v neprítomnosti odsúdený na 11 rokov. V emigrácii spolupracoval s československým exilom na čele s Edvardom Benešom, s ktorým sa pre nezhody v roku 1943 rozišiel. V roku 1948 spolu s Karolom Sidorom založili Slovenskú národnú radu (SNR) v zahraničí. Zomrel 15.2.1966.
Zomrel v Banskej Bystrici osvetový pracovník, uznávaný ovocinár a včelár STANISLAV ZOCH. Narodil sa 30.1.1852.
Narodil sa v Uhrovci slovenský politik, štátnik ALEXANDER DUBČEK, líder celospoločenskej snahy o demokratizáciu komunistického režimu v Československu v roku 1968. V roku 1970 bol vylúčený z KSČ a žil v Bratislave pod policajným dozorom. Pracoval v lesnom závode v bratislavskej Rači. V novembri roku 1989 za zapojil do procesu politických zmien a v decembri toho istého roku sa stal predsedom Federálneho zhromaždenia (FZ) ČSSR a neskôr ČSFR. V roku 1992 bol zvolený za predsedu Sociálno-demokratickej strany Slovenska (SDSS). Zomrel na následky autonehody 7.11.1992.
Narodil sa v Snine básnik a prekladateľ JOZEF GERBÓC, autor zbierok Z kolorimetrie, Prísna nehybnosť alebo Ľudské veci. Zomrel 7.3.2000.
Zomrela v Lučenci spisovateľka BOŽENA SLANČÍKOVÁ-TIMRAVA, predstaviteľka kritického realizmu v slovenskej literatúre. Už svojou prvou novelou Skúsenosť vyvolala rozruch v národne orientovaných spoločenských kruhoch. Svoj kritický a realistický opis (bez pátosu) slovenskej reality predstavila aj vo svojich najznámejších dielach ako napríklad Ťapákovci, Skon Paľa Ročku či Hrdinovia. Narodila sa 2.10.1867.
Zomrel v Bratislave divadelný, filmový a televízny herec PAVOL MIKULÍK, dlhoročný člen Činohry Slovenského národného divadla (SND), Divadla na korze a člen činohry Novej scény v Bratislave. Diváci si ho pamätajú aj vďaka jeho účinkovaniu v mnohých televíznych inscenáciách, ale aj filmoch ako napríklad Južná pošta či Tisícročná včela. V roku 1993 prekonal mozgovú porážku, ale po siedmich rokoch sa vrátil na javisko v hre Simona Graya Na konci hry. Narodil sa 2.3.1944.
Zomrela v Bratislave významná bábkoherečka MARTA ŽUCHOVÁ. Od roku 1964 pôsobila v Bratislavskom bábkovom divadle (BBD), kde vytvorila množstvo inscenácií. Narodila sa 12.9.1942.
Zomrela v Studienke na Záhorí herečka NAĎA KOTRŠOVÁ. Narodila sa 21.4.1927.
Zomrel v Dunajskej Lužnej popredný etnograf a muzeológ LADISLAV MLYNKA. Narodil sa 8.9.1954.
Po kapitulácii tureckej posádky na fiľakovskom hrade zanikol po 49-ročnej existencii Fiľakovský sandžak a Turci stratili kontrolu nad južnou časťou stredného Slovenska.
Napoleonské vojská pod velením Louisa-Nicolasa Davouta obsadili pravý breh Dunaja a vstúpili do Bratislavy.
Bývalý generálny tajomník ÚV KSČ Rudolf Slánský a ďalší činitelia komunistickej strany boli odsúdení na trest smrti v rámci tzv. vykonštruovaných respektíve monsterprocesov.
Nežná revolúcia: V celej ČSSR sa uskutočnil dvojhodinový (od 12. do 14. hodiny) generálny štrajk na podporu demokratických zmien v štáte.
Začala vysielať slovenská súkromná televízia TV Luna. Definitívne prestala vysielať 20.11.2001.
Slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič sa stal podpredsedom Európskej komisie (EK) a zodpovedá za rezort medziinštitucionálnych vzťahov a administratívu.
Na území SR sa uskutočnili komunálne voľby. Najväčší úspech v nich zaznamenali nezávislí kandidáti, ktorí spolu získali 979 postov. Z politických strán vyšiel víťazne Smer-SD. K volebným urnám pristúpilo 49,69 percenta ľudí z celkového počtu 4,409.194 oprávnených voličov na Slovensku.
Narodil sa švédsky astronóm a fyzik ANDERS CELSIUS, tvorca teplotnej stupnice nazvanej podľa neho. Zomrel 25.4.1744.
Narodil sa CHAIM WEIZMANN, predseda Svetovej sionistickej organizácie a prvý prezident štátu Izrael. Zomrel 9.11.1952.
Zomrel francúzsky spisovateľ a dramatik ALEXANDER DUMAS mladší, autor známeho románu Dáma s kaméliami, syn spisovateľa Alexandra Dumasa staršieho, autora románov ako Traja mušketieri či Gróf Monte Christo. Narodil sa 27.7.1824.
Narodil sa (niektoré zdroje uvádzajú ako rok narodenia 1911) broadwayský producent DAVID MERRICK, vďaka ktorému diváci mohli vidieť muzikály ako Hello Dolly či 42nd Street. Zomrel 25.4.2000.
Narodil sa francúzsky spisovateľ, literárny teoretik a scenárista PHILIPPE SOLLERS, zakladateľ časopisu Tel Quel, do ktorého prispievajú renomovaní spisovatelia či filozofi.
Narodil sa legendárny čínsko-americký herec akčných filmov a majster bojových umení BRUCE LEE. Zomrel 20.7.1973.
Narodil sa rockový hudobník, gitarový virtuóz JIMI HENDRIX, považovaný za najvýznamnejšieho a najtalentovanejšieho gitaristu v dejinách rocku. V roku 1969 bol hlavnou hviezdou legendárneho hudobného festivalu vo Woodstocku. Zomrel 18.9.1970.
Zomrel americký dramatik EUGENE GLADSTONE O'NEILL, laureát Nobelovej ceny (1936), jeden zo zakladateľov amerického moderného divadla. Narodil sa 16.10.1888.
Narodila sa bývalá ukrajinská premiérka JULIA TYMOŠENKOVÁ, popredná predstaviteľka Oranžovej revolúcie. V novembri 2011 ju odsúdili na sedem rokov väzenia za zneužitie právomocí pri podpise nevýhodného kontraktu na dodávky ruského plynu v roku 2009. Ukrajinské úrady vzniesli proti nej aj ďalšie obvinenie z daňového úniku, sprenevery a zatajovania príjmov v cudzej mene. Vyšetrujú ju aj v súvislosti s vraždou poslanca a podnikateľa Jevhena Ščerbana spred 15 rokov. Tymošeková všetky obvinenia odmieta ako politicky motivované. Podobný názor má aj Európska únia (EÚ), ktorá vyzvala na jej prepustenie z väzenia a pohrozila zhoršením vzťahov s Ukrajinou.
Pápež Urban II. vyhlásil prvú križiacku výpravu.
Švédsky chemik Alfred Nobel podpísal svoj testament, v ktorom ustanovil zriadenie finančného fondu, z ktorého sa mali po jeho smrti (zomrel 10.12.1896) vyplácať odmeny osobám, ktorých činnosť znamenala najväčší prínos pre ľudstvo v predchádzajúcom roku. Od roku 1901 sa z fondu vyplácajú odmeny nositeľom Nobelovej ceny.
Podpísaním mierovej zmluvy vo Francúzsku v Neuilly-sur-Seine pri Paríži sa skončil vojnový stav medzi Bulharskom a víťaznými dohodovými mocnosťami.
V Etiópii kapitulovala posledná talianska pevnosť Gondar, čím sa rozpadla Mussoliniho Východoafrická Rímska ríša.
Francúzske námorníctvo na rozkaz admirála Jeana de Laborde potopilo 73 lodí svojho vojnového loďstva sústredeného v prístave Toulon, aby ich nezískali do rúk nemecké okupačné jednotky.
Sovietska vesmírna sonda Mars 2 pristála na Marse.
Vtedy najdlhší cestný tunel na svete s dĺžkou 24,5 kilometra otvoril nórsky kráľ Harald V. Laerdalský tunel vedie popod snehom pokryté horské pásmo a urýchľuje tak spojenie medzi Oslom a prístavom Bergen na západe Nórska.
Americkí astronómovia zistili pomocou Hubblovho vesmírneho teleskopu prvýkrát existenciu atmosféry okolo planéty mimo našej slnečnej sústavy. Planéta približne o veľkosti Jupitera, obiehajúca okolo hviezdy HD209458, sa nachádza vo vzdialenosti 150 svetelných rokov od Zeme.
Pápež Ján Pavol II., snažiaci sa o preklenutie rozporov s kresťanmi iného ako katolíckeho vierovyznania, odovzdal vo Vatikáne zástupcom východnej cirkvi relikvie dvoch pravoslávnych svätcov, ktoré boli prinesené z Konštantínopolu do Ríma pred niekoľkými storočiami. Stalo sa tak v prítomnosti ekumenického patriarchu Bartolomeja I., duchovného vodcu všetkých pravoslávnych kresťanov na svete.
Bývalého čílskeho diktátora Augusta Pinocheta úrady v metropole Santiago umiestnili do domáceho väzenia v súvislosti s únosom dvoch jeho politických oponentov v roku 1974.
Švajčiarsky tenista Roger Federer ako prvý hráč v histórii vyhral šiestykrát prestížny Turnaj majstrov. Obhajca prvenstva si vo finále dvojhry v londýnskej 02 aréne ako nasadená štvorka poradil s Francúzom Jo-Wilfriedom Tsongom v troch setoch 6:3, 6:7 (6) a 6:3. Vďaka rekordnému šiestemu titulu sa v historickej tabuľke odpútal od Američanov Ivana Lendla a Petea Samprasa, ktorí na Masters triumfovali päťkrát.
Miroslav Šmajda, Košice, spevák, vystupujúci pod umeleckým menom Max Jason Mai. V roku 2006 sa zúčastnil piesňovej súťaže Košický zlatý poklad. V roku 2009 sa zúčastnil na prvom ročníku súťaže Česko Slovenská Superstar, v decembrovom finále skončil druhý za víťazným Martinom Chodúrom. V novembri 2010 vydal debutový album Čo sa lásky týka. V máji 2012 reprezentoval Slovensko na 57. ročníku autorskej piesňovej súťaže Eurovision Song Contest 2012 so skladbou Don't Close Your Eyes v azerbajdžanskom Baku. Do finále nepostúpil. V závere februára 2013 vydal druhý štúdiový album s názvom mirosmajda.com.