Dvadsiateho ôsmeho novembra oslavujú meniny nositeľky krstného mena Henrieta. Toto ženské meno má staronemecký pôvod a v preklade znamená "vládkyňa domova". Nositeľky oslovujeme Henrietka, Henka, Heňa.
Henriety sú veľmi pôvabné ženy. Aj keď sa niekedy môžu javiť ako odmerané, nie je to tak, iba sa boja ukázať svoju zraniteľnosť.
Študujú skôr z povinnosti. Skutočne zanietené začínajú byť až vtedy, keď sa rozhodnú pre povolanie, ktoré ich potom celkom pohltí. Niekedy dlhé roky hľadajú svojho vysnívaného muža. K rozhodnutiam pristupujú opatrne. Ak sa k niekomu pripútajú, v zásade je to nadlho. Často sa vyhýbajú kontaktom s ľuďmi, sú skôr samotárky.
Ich zdravie je zvyčajne veľmi dobré, Henriety sú veľmi vitálne. Mali by viac dbať na pravidelnú a striedmu stravu.
Ovplyvňuje ich planéta Saturn. Ich šťastné farby sú hnedá, čierna a tmavomodrá, ochranné rastliny kostihoj a štiav záhradný (listová zelenina), kamene granát a opál.
Divadelná herečka, ktorá má za sebou aj účinkovanie v televíznych inscenáciách, v reklame, vo filme, skúsenosti má aj z moderovania a dabingu HENRIETA KECEROVÁ, ďalšia herečka HENRIETA MICKOVIČOVÁ, ďalej bývalá slovenská tenistka HENRIETA NAGYOVÁ, zrakovo postihnutá zjazdárka HENRIETA FARKAŠOVÁ, ktorá spolu s navádzačkou Natáliou Šubrtovou na ZOH 2010 v kanadskom Vancouveri získala tri zlaté medaily a jednu striebornú, podobne ako aj všetky ostatné HENRIETY - majú sviatok 28. novembra.
Za peknou jeseňou nasleduje tuhá zima a úrodný rok.
Narodil sa v Brzotíne vojak, veterinár, major americkej armády ONDREJ GÁLIK, zakladateľ a riaditeľ veterinárneho ústavu v Kansas City (USA). Zomrel 18.6.1885.
Narodil sa v Dolných Držkovciach príslušník štúrovskej buditeľskej skupiny, básnik a historik MIKULÁŠ DOHNÁNY, prvý historik slovenského povstania 1848-1849. Zomrel 2.6.1852.
Narodil sa vo Svätom Jure redaktor krajanských novín v USA FRANTIŠEK PUCHER, ktorý vydával prvé slovenské socialistické periodikum - mesačník Fakľa. Zomrel 16.4.1905.
Narodil sa v Báčskom Petrovci (Srbsko - Vojvodina) literárny historik ANDREJ MRÁZ, autor významných Dejín slovenskej literatúry. Zomrel 29.5.1964
Narodil sa v Osľanoch literárny historik, kritik a teoretik STANISLAV ŠMATLÁK, ktorý sa odborne venoval napríklad básnikom Pavlovi Országhovi Hviezdoslavovi, Ladislavovi Novomeskému a o ich diele vydal niekoľko publikácií. Publikoval tiež syntetizujúce Dejiny slovenskej literatúry od stredoveku po súčasnosť a mnoho ďalších odborných kníh o slovenskej literatúre. Zomrel 5.8.2008.
Narodil sa v Banskej Bystrici publicista a scenárista IVAN KRÁLIK, ktorý sa významne podieľal na rozvoji pôvodnej slovenskej televíznej dramatickej tvorby. Zomrel 14.8.2009.
Zomrel (pri nálete na holandský dopravný uzol Zwolle, keď bolo zostrelené jeho lietadlo) pilot a veliteľ britskej 127. perute RAF major OTTO SMIK. Narodil sa 20.1.1922 v Bratislave.
Zomrel v Bratislave prozaik, dramatik a divadelný teoretik PETER KARVAŠ, ktorého perzekvovali obidva totalitné režimy. Počas vojnového tzv. Slovenského štátu bol internovaný do pracovného tábora a po roku 1968 bol zase potrestaný zákazom publikovať za svoj odmietavý postoj k vstupu vojsk do Československa. Z jeho rozsiahleho prozaického a dramatického diela sú známe napríklad humoristicko-satirické poviedkové knihy Čert nespí, Čertovo kopýtko či Humoresky a kratochvíle. Je autorom povstaleckého románu Noc v mojom meste, či novely V hniezde. Ťažisko jeho tvorby však tvorili rozhlasové a divadelné hry ako napríklad Hanibal pred bránami, Antigona a tí druhí, Jazva alebo Súkromná oslava. Narodil sa 25.4.1920.
Vznikla v Levoči tlačiareň pre nevidiacich - Slovenská slepecká tlač. Zaslúžil sa o to učiteľ levočského Štátneho ústavu pre slepcov (v súčasnosti Základná škola internátna pre nevidiacich a slabozrakých) Jozef Vrabel. Spočiatku tlačila len učebnice a učebné texty pre žiakov ústavu. Od 1.10.1948 sa začala pravidelná prevádzka tlačiarne.
V Košiciach otvorili Univerzitu Pavla Jozefa Šafárika.
Prezident SR Ivan Gašparovič podpísal zákon o odškodnení obetí okupácie krajiny vojskami ZSSR a ďalších krajín Varšavskej zmluvy od roku 1968.
V štyroch slovenských vyšších územných celkoch (VÚC) - Bratislavskom, Trenčianskom, Banskobystrickom a Prešovskom prebehlo 2. okolo volieb predsedov.
Zomrel taliansky architekt, maliar a sochár GIAN LORENZO BERNINI, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov barokového umenia. Narodil sa 7.12.1598.
Zomrel (bol obesený) český sedliak JAN SLADKÝ-KOZINA, jeden z vodcov protifeudálneho povstania domažlických Chodov proti českému šľachticovi bavorského pôvodu Wolfovi Maxmiliánovi Lamingerovi z Albenreuthu (Lomikarovi). Narodil sa 10.9.1652.
Narodil sa nemecký filozof a ekonóm FRIEDRICH ENGELS, blízky spolupracovník filozofa Karla Marxa, s ktorým ho spájalo aj autorstvo Manifestu Komunistickej strany. Vďaka jeho materiálnemu zabezpečeniu mohol Marx napísať a publikovať svoje diela napríklad aj svetoznámy Kapitál. Zomrel 5.8.1895.
Narodil sa ruský klavírny virtuóz, dirigent a hudobný skladateľ ANTON GRIGORIEVIČ RUBINŠTEJN. Zomrel 20.11.1894.
Zomrel americký spisovateľ, esejista a historik WASHINGTON IRVING. Narodil sa 3.4.1783.
Narodil sa ruský básnik, dramatik a literárny kritik ALEXANDER ALEXANDROVIČ BLOK, popredný predstaviteľ ruského symbolizmu. Zomrel (spáchal samovraždu) 7.8.1921.
Narodil sa rakúsky prozaik, básnik, prekladateľ a esejista STEFAN ZWEIG, majster psychoanalytickej prózy ako napríklad novely Strach, Amok či Zmätok citov. V roku 1938 emigroval do Anglicka, odkiaľ v roku 1941 odišiel do Brazílie, kde sklamaný z ničenia európskych hodnôt fašistami spáchal samovraždu 22.2.1942.
Narodil sa prozaik a dramatik ALBERTO MORAVIA. Pre svoje literárne námety, ktorými boli sociálne problémy, konformizmus, nevera, prostitúcia alebo nuda, sa zaraďuje do silného talianskeho umeleckého prúdu nazývaného neorealizmus. Medzi jeho najznámejšie romány patria: Ľahostajní, Rimanka, Vrchárka, Nuda a mnohé ďalšie. Zomrel 26.9.1990.
Narodil sa svetoznámy francúzsky antropológ a etnológ CLAUDE LÉVI-STRAUSS, jeden z popredných predstaviteľov štrukturalizmu. Zomrel 30.10.2009.
Narodil sa sovietsky spisovateľ, básnik a dramatik KONSTANTIN MICHAJLOVIČ SIMONOV. Zomrel 28.8.1979.
Narodil sa ruský tanečník ALEXANDER BORIS GODUNOV. Zomrel 18.5.1995.
Narodil sa americký herec ED HARRIS, zlomovým filmom v jeho kariére bol podmorský sci-fi thriller Jamesa Camerona Priepasť. Druhým veľkofilmom bolo Apollo 13, ktoré mu vynieslo nominácie na Oscara a Zlatý glóbus. Okrem iného si zahral aj vo filmoch ako Čistá duša, Hodiny či Ľudská škvrna.
Zomrel taliansky fyzik známy svojimi jadrovými výskumami ENRICO FERMI, nositeľ Nobelovej ceny za fyziku (1938). Narodil sa 29.9.1901.
Zomrel americký spisovateľ RICHARD WRIGHT. Narodil sa 4.9.1908.
Zomrel český spisovateľ, dramatik, novinár a scenárista JÁN DRDA, ktorý po roku 1945 ako člen KSČ zastával rôzne významné funkcie, bol napríklad predsedom Zväzu československých spisovateľov. Po jeho odmietavom postoji voči invázii vojsk Varšavskej zmluvy bol však odstavený na vedľajšiu koľaj. Narodil sa 4.4.1915.
Zomrel britský hudobník - bubeník TONY MEEHAN, zakladajúci člen legendárnej inštrumentálnej skupiny The Shadows. Narodil sa 2.3.1943.
Zomrel kanadský herec a komik LESLIE NIELSEN, hviezda mnohých bláznivých paródií ako Pripútajte sa, prosím! či Bláznivá strela. Narodil sa 11.2.1926.
- Zomrel americký fyzik SAMUEL T. COHEN, vynálezca malej taktickej jadrovej zbrane, neutrónovej bomby, ktorá používa častice, aby prenikla cez tanky, múry či budovy a minimálne ich poškodila, ale zabila ľudí, zvyčajne útokom na ich centrálny nervový systém. Minimalizuje tiež dlhodobú jadrovú kontamináciu. Obhajcovia etiky spochybnili zbraň navrhnutú výlučne na zničenie života, ale Cohen ju väčšinu svojho života obhajoval. Tvrdil, že obmedzený účinok bomby je morálnejšia alternatíva k iným jadrovým zbraniam. Narodil sa 25.1.1921.
Zomrel posledný juhoslovanský premiér (1989-1991) ANTE MARKOVIČ, pôvodom Chorvát, predsedom juhoslovanskej vlády sa stal v roku 1989 - dva roky pred tým, ako sa bývalá komunistická krajina začala rozpadať v rámci etnických línií. Pred odstúpením z funkcie sa Markovič pokúšal nájsť kompromis medzi odštiepeneckými republikami - Slovinskom, Chorvátskom a Srbskom, Bosnou, ktoré trvali na tom, aby Juhoslávia zostala jednotnou entitou. Jeho úsilie zlyhalo a krajinu zachvátili kruté etnické vojny. Odtrhnutím Chorvátska a Slovinska od bývalej Juhoslávie stratil Markovič v roku 1991 aj svoj vládny mandát. Narodil sa 25.11.1944.
Panama vyhlásila nezávislosť od Španielska.
Arthur Griffith založil v Dubline írsku politickú stranu Sinn Fein.
Albánsko vyhlásilo nezávislosť od Osmanskej ríše (dnes Turecko).
Nancy Astorová bola ako prvá žena zvolená za členku britskej Snemovne reprezentantov (British House of Commons).
Druhá svetová vojna: Začala sa (trvala do 1.12.1943) Teheránska konferencia, na ktorej sa zúčastnili americký prezident Franklin Delano Roosevelt, britský ministerský predseda Winston Churchill a sovietsky vodca Josif Vissarionovič Stalin.
Pri havárii novozélandského lietadla DC-10 zahynulo 257 ľudí.
Dolná snemovňa holandského parlamentu odhlasovala legalizáciu eutanázie. V apríli 2001 návrh odsúhlasila aj horná snemovňa.
Pri samovražednom bombovom útoku v Keni na hotel v meste Mombasa zahynulo 15 ľudí, z toho traja Izraelčania, deviati zrejme Keňania - zamestnanci hotela. Zvyšné tri osoby boli útočníci.
Jordánsky kráľ Abdalláh odobral titul korunného princa svojmu nevlastnému bratovi, princovi Hamzovi. Panovník svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že chcel bratovi dopriať viac slobody, aby sa mohol ujať funkcií, ktoré nesmel zastávať ako korunný princ.
WikiLeaks, internetový vydavateľ anonymných a utajovaných materiálov, zverejnil zbierku vyše 250.000 amerických diplomatických depeší vrátane 100.000 označených ako tajné či dôverné.
- Švajčiarsky tenista Roger Federer sa stal po piaty raz v kariére víťazom prestížneho Turnaja majstrov. Vo finále zdolal vtedy najvyššie nasadeného Španiela Rafaela Nadala. Federer vďaka zisku piateho titulu na Masters vyrovnal historický zápis Američanov Peta Samprasa a Ivana Lendla.
- Požiar zachvátil strechu historickej železničnej stanice Haydarpasa v tureckom Istanbule, ktorá prechádzala renováciou. Plamene poškodili väčšinu strechy zo začiatku 20. storočia, ako aj štvrté poschodie budovy. Budovu postavili v rokoch 1906-1908 na ázijskom pobreží mesta podľa návrhov nemeckých architektov. Je to hlavný železničný terminál spájajúci Istanbul so zvyškom Turecka.
Kuvajtský emir Šajch Sabáh al-Ahmad as-Sabáh prijal demisiu vlády, ktorú zároveň poveril, aby až do vymenovania nového kabinetu pokračovala v rovnakom zložení.