V roku 1527 bol za uhorského kráľa korunovaný Ferdinand Habsburský.
Viac
Mužské meno Hubert má nemecký pôvod a v preklade znamená "duchaplný". Ak sa stretneme s nositeľmi tohto nie veľmi častého mena, oslovujeme ich Bert, Hubertík. Na Slovensku je svätý Hubert aj patrónom poľovníkov.
Hubertovia, ktorí oslavujú meniny 3. novembra, sú trpezliví, vytrvalí a šetrní. Často sa zapájajú do spoločenského života a radi prikladajú ruky k dielu. Neváhajú osobne sa angažovať za dobrú vec. Niekedy prejavia svoju tvrdohlavosť.
Priatelia sú pre nich posvätní, horšie si rozumejú s nežným pohlavím. Ťažko vyjadrujú svoje pocity. Potrebujú veľa porozumenia a lásky, aby dokázali svoju naoko flegmatickú lásku prejaviť. Títo muži sú veľmi životaschopní. Zdravotné problémy môžu mať s chrbticou a obličkami. Mali by sa stravovať racionálne a dbať na dostatočný príjem vitamínu C.
Ovplyvňuje ich planéta Venuša. Šťastné farby Hubertov sú svetlomodrá a zelená. Ochranné rastliny mäta, podbeľ, ochranné kamene karneol a avanturín.
Biskup v holandskom Maastrichte a patrón poľovníkov svätý HUBERT (7.-8. storočie), ďalej slovenský automobilový pretekár HUBERT BYSTRICKÝ, poľský klavirista HUBERT RUTKOWSKI, francúzsky módny návrhár HUBERT JAMES TAFFIN DE GIVENCHY - títo muži nosia meno, ktoré v slovenskom kalendári nájdeme 3. novembra.
Na Slovensku sa meno svätého HUBERTA spája aj s dňami poľovníckych slávností vo Svätom Antole.
Na svätého Huberta ide teplo do čerta.
Narodil sa v Bratislave spisovateľ, redaktor a publicista MARTIN M. ŠIMEČKA, autor noviel ako Výpoveď, Žabí rok či Džin. V roku 1990 založil vydavateľstvo Archa. Neskôr bol šéfredaktorom týždenníka Domino fórum, denníka SME a českého týždenníka Respekt. Je synom protikomunistického disidenta Milana Šimečku (1930-1990).