80. výročie oslobodenia
Všetky správy
Viac
Mužské meno Kazimír má slovanský pôvod a znamená "ten, kto kazí mier". S nositeľmi tohto mena sa na Slovensku stretávame málokedy.
Kazimír, ktorý oslavuje meniny 4. marca, je typ muža, ktorý všetko zvláda, podobne ako jeho totemový živočích losos. Keď Kazimír čosi chce, dosiahne to. Nazlostí sa len výnimočne, ak ale predsa, potom poriadne.
Títo muži sú zmyselní, ale aj nestáli, pretože často konajú v zajatí vášní. Kazimírov väčšinou láka kariéra politika.
Ich obľúbená farba je zlatá. Ochranné rastliny ľubovník, zvonček, ochranné kamene jantár a achát.
Kazimírovia by sa mali vyhýbať ponocovaniu.
Podľa Historického kalendára sa na KAZIMÍRA narodil v roku 1824 v Banskej Bystrici publicista, dramatik a humoristický spisovateľ, lekár, prírodovedec, mineralóg a geológ GUSTÁV KAZIMÍR ZECHENTER-LASKOMERSKÝ.
Jedna z najvýznamnejších postáv začiatku 14. storočia v poľských dejinách kráľ KAZIMÍR VEĽKÝ, ktorý sa staral nielen o dobro svojej krajiny, ale udržiaval priateľské styky s panovníkmi z okolitých krajín. Dbal aj o rozvoj vzdelanosti.
Ďalej bývalý hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre vrcholový šport (1978-1990), vedúci lekár československej výpravy na OH v Montreale v roku 1976, rovnako i na OH v Moskve v roku 1980, ale aj zakladateľ a prezident Antidopingového výboru SR KAZIMÍR FERIENČÍK. Spolu s nimi všetci KAZIMÍROVIA majú sviatok podľa slovenského kalendára 4. marca.
S týmto menom sa stretneme napríklad aj v názve divadelnej hry nemeckého autora Ödöna von Horvath KAZIMÍR A KAROLÍNA. V dňoch 15.-16. marca 2010 hru v Bratislave inscenovala režisérka Katarína Lesayová, predstavili sa v nej talentovaní poslucháči tretieho ročníka herectva Divadelnej fakulty VŠMU.
Na Slovensku nájdeme aj obce nesúce názov KAZIMÍR: napríklad rovnomennú obec v okrese Trebišov i VYŠNÝ KAZIMÍR v okrese Vranov nad Topľou.
V marci pastier palica, hor na plecia širica.
Narodil sa v Záhrebe (dnes Chorvátsko) humanista a priekopník telesnej výchovy a hasičstva na Slovensku FERDINAND MARTINENGO. Je považovaný za zakladateľa slovenského organizovaného športu. Zomrel 28.2.1895 v Bratislave.
Narodil sa v Banskej Bystrici publicista, dramatik a humoristický spisovateľ, lekár, prírodovedec, mineralóg a geológ GUSTÁV KAZIMÍR ZECHENTER-LASKOMERSKÝ. Je autorom prvej geologickej mapy so slovenským názvoslovím. Zomrel 20.8.1908.
Narodil sa v Skalici básnik, prekladateľ, literárny publicista, esejista PAVEL BUNČÁK, predstaviteľ nadrealistickej básnickej línie. Vo svojom nadrealistickom období vydal zbierky Neusínaj, zažni slnko, S tebou a sám a Zomierať zakázané. Pôsobil aj v časopise Kultúrny život. Zomrel 5.1.2000.
Zomrel maliar z radov vojvodinských Slovákov KAROL MILOSLAV LEHOTSKÝ. Narodil sa 16.11.1879.
Narodil sa v Kremnici biskup Apoštolskej cirkvi na Slovensku a zakladajúci člen výboru Evanjelickej aliancie JÁN LACHO.
Narodil sa v Bratislave tenista, tréner KAROL KUČERA, ktorý svoju kariéru profesionálneho hráča začal v roku 1992. Reprezentoval Slovensko v Davisovom pohári. Jeho najlepšie umiestnenie v rebríčku ATP bolo 6. miesto zo septembra 1998.
Zomrel v Banskej Štiavnici zoológ a ekológ FRANTIŠEK JOZEF TURČEK. Narodil sa 3.12.1915.
Zomrel v Denveri (USA) generál a povojnový československý politik, účastník SNP, jeden z popredných predstaviteľov Demokratickej strany MIKULÁŠ FERIENČÍK. Narodil sa 5.12.1904.
Zomrel v Banskej Bystrici hudobný skladateľ ALFRÉD ZEMANOVSKÝ. Narodil sa 2.9.1919.
Zomrel lekár a profesor VLADIMÍR HAVIAR, dlhoročný predseda Československej kardiologickej spoločnosti a zakladateľ a predseda Slovenskej kardiologickej spoločnosti, člen viacerých medzinárodných spoločností, ktorý sa stal iniciátorom včasnej rehabilitácie po akútnom infarkte myokardu. Narodil sa 18.10.1911.
Zomrela vydavateľka a dlhoročná šéfredaktorka česko-slovenského týždenníka Mosty SOŇA ČECHOVÁ. Narodila sa v roku 1930 v Bratislave.
V Košiciach rozštvrtili vodcu sedliackeho povstania Petra Časára.
V Bratislave sa začali prvé majstrovstvá Slovenska v boxe.
Vznikol Zväz československých spisovateľov, ktorý bol štátom dôsledne sledovaný. Jeho prvým predsedom sa stal český spisovateľ Jan Drda.
Začalo vysielať ROCK FM RÁDIO v súčasnosti Rádio_FM Slovenského rozhlasu.
Zomrel arabský štátnik, mysliteľ, vojvodca a sultán SÁLAH AD-DÍN (Saladin), ktorého vojská v roku 1187 dobyli Jeruzalem a skončili vládu križiakov nad väčšou časťou Sýrie a Palestíny. Narodil sa v roku 1137 alebo 1138.
Narodil sa taliansky hudobný skladateľ, huslista a dirigent, predstaviteľ vrcholného baroka ANTONIO VIVALDI, ktorého najcennejšiu časť rozsiahleho hudobného diela tvorí viac ako 440 sólových koncertov, z toho viac ako 220 pre husle a mnohé pre violu, hoboj, fagot či flautu. Zomrel 28.7.1741.
Zomrel francúzsky archeológ a egyptológ JEAN-FRANÇOIS CHAMPOLLION, ktorý ako prvý rozlúštil egyptské hieroglyfy. Narodil sa 23.12.1790.
Zomrel ruský spisovateľ a dramatik ukrajinského pôvodu NIKOLAJ VASILIEVIČ GOGOĽ, autor súboru tragikomických príbehov Petrohradské poviedky, románu Mŕtve duše alebo divadelných hier Ženba či Hráči. Narodil sa 1.4.1809.
Narodila sa juhoafrická speváčka MIRIAM MAKEBAOVÁ. Zomrela 10.11.2008.
Narodil sa americký černošský spevák soulovej hudby, gitarista a skladateľ BOBBY WOMACK.
Narodil sa nórsky džezový saxofonista JAN GARBAREK.
Narodil sa anglický spevák a skladateľ CHRIS REA, vlastným menom Christopher Anton Rea.
Narodila sa americká herečka PATRICIA HEATONOVÁ.
Zomrel český dirigent a hudobný skladateľ ZDENĚK CHALABALA. Narodil sa 18.4.1899.
Narodil sa americký hudobník JASON NEWSTED, bývalý člen (hráč na basovej gitare) skupiny Metallica.
Narodil sa americký herec a hudobník CHASTITY SUN BONO, syn spevákov Sonnyho a Cher.
Narodila sa česká herečka EVA VEJMĚLKOVÁ, známa zo série filmov Fontána pre Zuzanu I., II., III., ktoré režíroval jej manžel slovenský filmový režisér Dušan Rapoš.
Zomrel americký filmár španielskeho pôvodu NESTOR ALMENDROS, ktorý pri filmovaní použil koncepciu prírodného svetla. Narodil sa 30.10.1930.
Zomrel poľský hudobník, považovaný za otca poľského blues TADEUSZ NALEPA. Narodil sa 26.8.1943.
Zomrel americký dramatik a scenárista HORTON FOOTE, ktorý vo svojich dielach dojímavo zobrazoval stratené sny obyčajných ľudí. Bol autorom scenárov k filmom The Trip To Bountiful, Nežné milosti a Oscarom oceneného scenára k filmu To Kill Mockingbird (Ako zabiť vtáčika). Narodil 14.3.1916.
Zomrel (zahynul pri dopravnej nehode) svetoznámy rakúsky architekt RAIMUND ABRAHAM. Známa je napríklad ním navrhnutá budova Rakúskeho kultúrneho fóra v americkom New Yorku. Narodil sa 23.7.1933.
Zomrel ruský významný letecký konštruktér stíhačiek Suchoj MICHAIL SIMONOV, ktorého ľahko manévrovateľná, silno vyzbrojená stíhačka s dlhým doletom bola ikonou sovietskeho obranného priemyslu a po rozpade ZSSR zabezpečovala postkomunistickému Rusku stabilný finančný prínos z exportu. Narodil sa 19.10.1929.
Zomrel holandský fyzik SIMON VAN DER MEER, nositeľ Nobelovej ceny za fyziku z roku 1984. Narodil 24.11.1925.
Zomrel americký popový spevák JOHNNY PRESTON, populárny hlavne v 60. rokoch 20. storočia. Narodil sa 18.8.1939.
Zomrel britský filmový a televízny režisér CHARLES JARROTT. Narodil sa 16.6.1927.
Nadobudla platnosť americká ústava z roku 1787.
Georgea Washingtona inaugurovali po druhý raz do funkcie prvého prezidenta USA, jeho nástupná reč pri druhej prísahe je doteraz najkratšou v dejinách USA, mala iba 135 slov.
Sardinský kráľ Karol Albert Savojský vydal liberálnu ústavu, ktorá po zjednotení Talianska v roku 1861 nadobudla platnosť pre celú krajinu.
V ruskej Moskve mal premiéru Čajkovského slávny balet "Labutie jazero".
Woodrow Wilson bol inaugurovaný za 28. prezidenta USA (1913-1921). Bol to druhý prezident za Demokratickú stranu od skončenia občianskej vojny.
Pri francúzskom pobreží (asi 100 kilometrov od Marseille) sa potopila francúzska ponorka Eurydice, pri nešťastí zahynulo všetkých 57 osôb na palube.
Juhovýchodné Rumunsko postihlo zemetrasenie (7,2 stupňa Richterovej stupnice). Zahynulo 1570 osôb, 11.300 bolo zranených a 35.000 rodín zostalo bez strechy nad hlavou. Celkové škody dosiahli 10 miliárd rumunských lei.
Začal sa let raketoplánu Columbia (STS 62) s piatimi astronautmi.
Pri záplavách v pakistanskej provincii Balúčistán na juhozápade krajiny zahynulo približne 1000 ľudí.
Americký súd oslobodil kapitána Richarda Ashbyho, pilota lietadla, ktorý sa v roku 1998 zrazil s lanovkou v severotalianskom Cavalese, pričom zahynulo 20 osôb.
Kosovský parlament zvolil do funkcie prezidenta politického veterána, pacifistu a umierneného predstaviteľa kosovských Albáncov Ibrahima Rugovu, prezývaného aj "Gándhí Balkánu".
Britský Národný archív v Londýne zverejnil informáciu, že britská tajná služba MI5 využívala v ťažení proti Hitlerovej Tretej ríši rady nemeckého astrológa Louisa de Wohla, o ktorom sa po druhej svetovej vojne potvrdilo, že bol podvodník a šarlatán.
Medzinárodný trestný súd (ICC) so sídlom v holandskom Haagu vydal zatykač na sudánskeho prezidenta Umara al-Bašíra, ktorého obvinil z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti v západosudánskej provincii Darfúr.
Silné zemetrasenie s magnitúdou 6,4 zasiahlo ostrov Taiwan. Dôsledkom zemetrasenia vypadol v častiach metropoly Tchaj-pej elektrický prúd a bola ochromená doprava. Podľa miestnych úradov však neboli bezprostredne hlásené obete ani výraznejšie škody na majetku.
Ruský premiér Vladimir Putin sa stal oficiálnym víťazom prezidentských volieb so ziskom 63,75 percenta hlasov. Výsledok znamenal, že druhé kolo hlasovania nebolo potrebné.
Vyzval opozíciu, aby si to uvedomila.
,aktualizované- Koaličná SNS z témy úpravy transakčnej dane neustúpi.
- Novým nemeckým ministrom zahraničných vecí vo vláde dezignovaného kancelára Friedricha Merza by sa mohol stať konzervatívny politik Johann Wadephul z radov kresťanských demokratov (CDU).
- Medzi Veľkými Levármi a Malackami je aktuálne zastavená železničná doprava. Krátko po 12.00 h totiž v úseku došlo k zrážke vlaku so ženou.
- O riešeniach problémov treba diskutovať a nie si odkazovať cez médiá. V súvislosti s debatou o transakčnej dani to povedal líder Hlasu-SD a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok v diskusii televízie TA3 V politike.
- Na hrobe pápeža Františka v rímskej Bazilike Panny Márie Väčšej ležala v nedeľu ráno biela ruža, ktorú je vidieť aj na fotografii zverejnenej Vatikánom.
- Predseda Národnej rady SR Richard Raši (Hlas-SD) vyzval splnomocnenca vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petra Kotlára, aby zverejnil svoju analýzu o mRNA vakcínach proti koronavírusu.
- Dvaja ľudia prišli v nedeľu v ranných hodinách o život pri jazde na streche jedného z mestských vlakov v nemeckom hlavnom meste Berlín
- Dvojročné americké dievčatko deportovali spolu s jeho matkou, ktorá nemala doklady, do Hondurasu, uviedol v sobotu federálny sudca v americkom štáte Louisiana.
- Izrael v noci na nedeľu zneškodnil ďalšiu raketu, ktorou na jeho územie útočili jemenskí povstalci húsíovia.
- Transakčná daň je nezrušiteľná, pretože prináša taký objem peňazí, bez ktorého nie je možná konsolidácia. Na nedeľnej tlačovej konferencii to uviedol premiér Robert Fico (Smer-SD).
- Od mája budú otvorené inteligentné laboratóriá - SmartLaby v 50 verejných knižniciach po celom Slovensku.
- Brány Baziliky Panny Márie Väčšej v Ríme sa v nedeľu ráno otvorili pre veriacich, ktorý chcú deň po pohrebe vzdať úctu pri hrobe pápeža Františka
- Rusko v noci na Ukrajinu zaútočilo prostredníctvom 149 dronov, uviedli v nedeľu ukrajinské vzdušné sily.
- Klub vojenskej histórie (KVH) Hodošík pôsobí v Stakčíne v okrese Snina, v regióne poznačenom dejinami oboch svetových vojen.
- Čínska pobrežná stráž prevzala kontrolu nad sporným ostrovčekom v blízkosti hlavného filipínskeho vojenského stanovišťa v Juhočínskom mori, tvrdia miestne médiá
- Peľová sezóna trvá od januára do konca októbra. Počas jarného obdobia dominujú alergény liesky, jelše a brezy, v lete potom peľ tráv a na jeseň burín.
- Viacero ľudí zahynulo v kanadskom meste Vancouver po tom, čo vodič auta vrazil do davu ľudí na pouličnom festivale.
- Palestínske militantné hnutie Hamas je pripravené na komplexnú dohodu o prímerí s Izraelom, uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom v sobotu.
- Radvanský most v Banskej Bystrici, vedúci ponad rýchlostnú cestu R1, čaká druhá etapa diagnostiky.
Priame prenosy z Národnej rady
zobraziť viac