V roku 1918 v Prahe bez predchádzajúcej konzultácie so Slovenskou národnou radou (SNR) vymenovali dočasnú slovenskú vládu na čele s Vavrom Šrobárom.
Viac
Meno Karol pochádza zo staronemčiny, v preklade znamená "muž, manžel" a vzniklo z neho aj slovo kráľ. Na slovenskom území je toto meno zaužívané. Nositelia tohto mena majú meniny 4. novembra a oslovujeme ich Karolko, Kajo, Kajko, Karči.
Dominantnými vlastnosťami Karola je vôľa, aktívnosť, mravnosť a dynamizmus. Keď sa Karolovia do niečoho pustia, nič ich nezastaví. Je ťažké spriateliť sa s nimi. Sú pôžitkári a majú radi svoje pohodlie.
Karolovia sú aj inteligentní, majú vodcovského ducha a rozhodujú sa subjektívne. Takmer vždy sú šéfmi, či v priemysle alebo obchode.
Aj Karolovia, rovnako ako iní ľudia, majú svoje zdravotne slabé miesta: sú to kosti a pečeň.
Ovplyvňuje ich planéta Jupiter. Šťastné farby Kajov sú fialová, žltá a modrá. Ochranná rastlina žihľava, ochranné kamene ametyst, smaragd a tyrkys.
Rakúsky cisár KAROL I., prvý slovanský pápež Ján Pavol II. vlastným menom KAROL Józef Wojtyla, významný predstaviteľ slovenského herectva povojnovej generácie KAROL MACHATA, spisovateľ KAROL HORÁK, spevák, ktorého volali slovenský Tom Jones a prirovnávali ho ku KARLOVI GOTTOVI - KAROL DUCHOŇ, fotograf KAROL KÁLLAY, ktorý zomrel 4. augusta 2012, ďalej bývalý hokejový útočník, tréner KAROL FAKO, bývalý slovenský profesionálny tenista a reprezentant KAROL KUČERA, súčasný tenista KAROL BECK, ďalej českí speváci ako napríklad Zlatý hlas z Prahy KAREL GOTT, KAREL ZICH, KAREL ČERNOCH, pesničkár, básnik, novinár a výtvarník KAREL KRYL, skladateľ KAREL SVOBODA i spisovateľ KAREL ČAPEK - títo a mnohí ďalší nositelia mena KAROL majú podľa slovenského kalendára sviatok 4. novembra.
- Aký november, taký budúci marec.
Zomrel v Banskej Štiavnici banský konštruktér MATEJ KORNEL HELL, vynálezca vahadlového čerpacieho zariadenia. Narodil sa v roku 1653.
Narodil sa v Trstenej jazykovedec MARTIN HATTALA, autor modernej slovenskej gramatiky a spolutvorca spisovnej slovenčiny. Zomrel 11.12.1903.
Narodil sa v Liptovskom Petre (dnes súčasť Liptovského Hrádku) architekt a staviteľ JÁN PALKOVIČ, ktorý bol spolumajiteľom firmy Hlavaj - Palkovič - Uličný. Firma postavila napríklad hotel Slovan či druhú budovu Matice slovenskej v Martine. Zomrel 28.4.1931.
Narodil sa v Trenčíne herec IGOR ČILLÍK, dlhoročný člen bratislavskej Novej scény. Zomrel 15.1.2010.
Narodil v Prešove bývalý hokejový útočník, reprezentant Československa IGOR LIBA, držiteľ striebornej medaily zo ZOH (1984) a bronzovej zo ZOH (1992). Z MS v hokeji má jednu zlatú (1985) a dve strieborné (1982, 1983). Bol hráčom ZPA Prešov, VSŽ Košice, Dukla Jihlava. Zahral si aj v americkej NHL napríklad za Los Angeles Kings, New York Rangers.
Zomrel v Prahe (Česko) maliar, grafik a ilustrátor MIRKO HANÁK. Narodil sa 26.6.1921 v Martine.
V Prahe bez predchádzajúcej konzultácie so Slovenskou národnou radou (SNR) vymenovali dočasnú slovenskú vládu na čele s Vavrom Šrobárom.
Dvoch slovenských mučeníkov biskupa Pavla Petra Gojdiča a rehoľníka Dominika Metoda Trčku vyhlásil za blahoslavených pápež Ján Pavol II. na Námestí sv. Petra vo Vatikáne.
V Bratislave bol zavraždený študent Daniel Tupý. Jeho smrť vyvolala veľa dohadov a vlnu protestov proti neonacizmu.
Neúspešné bolo aj druhé kolo tajnej voľby generálneho prokurátora SR (prvé bolo 3.10.2010). Podľa očakávania sa ani jednému z dvojice kandidátov na tento post, Dobroslavovi Trnkovi a Eve Mišíkovej, nepodarilo získať nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov NR SR.
-Slovenská premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) sa stala jednou z 18 politických líderiek sveta, ktorým americký ženský magazín Glamour udelil titul "Žena roka". Radičová si cenu prevzala 8. novembra toho roku v New Yorku počas pracovnej cesty v USA.
Narodil sa britský básnik a novinár JAMES MONTGOMERY. Zomrel 30.4.1854.
Zomrel nemecký hudobný skladateľ, dirigent a klavirista FELIX MENDELSSOHN-BARTHOLDY, predstaviteľ ranného romantizmu. Svoj hudobný talent pretavil už ako veľmi mladý do 12 sláčikových symfónií a dvoch klavírnych koncertov. Medzi jeho najvýznamnejšie diela patria: slávny Husľový koncert e mol, 3. symfónia a mol Škótska, alebo 4. symfónia A dur Talianska. Narodil sa 3.2.1809.
Narodil sa holandský pivný magnát ALFRED HEINEKEN, majiteľ najväčšieho európskeho pivovarského koncernu Heineken. Zomrel 3.1.2002.
Narodil sa rakúsky politik a štátnik THOMAS KLESTIL. Rakúskym spolkovým prezidentom bol od roku 1992 a jeho druhé funkčné obdobie sa malo skončiť 8.7.2004. Zomrel 6.7.2004.
Narodila sa americká filmová herečka LORETTA SWITOVÁ, známa postavou majorky Margaret Houlihanovej z televízneho seriálu M.A.S.H.
Vyšlo prvé číslo vedeckého časopisu Nature.
Američan James Ritty získal patent na mechanickú registračnú pokladnicu, na ktorej bolo vidno účtované ceny.
V Londýne (Veľká Británia) uviedli do prevádzky prvý elektrifikovaný systém podzemnej dráhy na svete.
Kórejský terorista na protest proti obsadeniu jeho krajiny japonskou armádou zavraždil japonského premiéra Takašiho Haru.
Sovietske tanky vyrazili do útoku na hlavné mesto Maďarska Budapešť.
Beatles pripravili predstavenie pre britskú kráľovskú spoločnosť v Londýne, na ktorom John Lennon vyzval bohatých vpredu, aby štrngali šperkmi a chudobnejší vzadu tlieskali.
Za 40. prezidenta USA zvolili republikánskeho kandidáta Ronalda Reagana.
Čína podpísala dohodu o obchode s 10 krajinami zo Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN), čím sa otvorili vzájomné rokovania o vytvorení najväčšej zóny voľného obchodu na svete.
Ruský prezident Vladimír Putin podpísal Kjótsky protokol, čím ukončil ratifikačný proces dokumentu vo svojej krajine, OSN oficiálne zaregistrovalo ratifikáciu Ruska 18.11.2004. Do platnosti vstúpil Kjótsky protokol 16.2.2005.
Demokrat Barack Obama sa stal prvým Afroameričanom zvoleným za 44. prezidenta Spojených štátov amerických (USA).
Wofgang Heichel, Meissen, Nemecko, člen disko-popovej skupiny Dschinghis Khan. Členkou tejto formácie je aj jeho manželka Henriette Strobel. Skupina vznikla v roku 1979, aby reprezentovala Nemecko na piesňovej súťaži Veľká cena Eurovízie. Vo finále 24.ročníka 31. marca 1979 v izraelskom Jeruzaleme získali štvrté miesto so skladbou Dschinghis Khan. Úspech im priniesli aj pieseň Moskau z rovnomenného albumu, ktorý vydali v roku 1979. Známe sú aj piesne China Boy či Samurai. V septembri 2007 im vyšla kompilácia najväčších hitov Sieben Leben.
Puff Daddy (vlastným menom Sean John Combs), New York City, americký raper, producent a herec. Úspech mu priniesol singel Can't Nobody Hold Me Down, vydaný v januári 1997, ktorý sa dostal na prvé miesto. Rovnako úspešný bol aj singel I'll Be Missing You, vydaný v júni 1997, naviac mu priniesol aj prvú cenu Grammy. V júli 1997 vydal debutový album No Way Out, už ten prvý bol úspešný a dostal sa na prvú pozíciu. Do dnešných dní vydal päť štúdiových albumov, ten piaty Last Train To Paris vydal v decembri 2010, predchádzajúci štvrtý Press Play vyšiel v októbri 2006. Na svojom konte má tri ceny Grammy.
Yvetta Simonová, Český Brod, speváčka a herečka. Vyštudovala obchodnú školu v Prahe a potom aj hudobnú teóriu a spev na pražskom konzervatóriu. Umeleckú dráhu začínala ako operetná speváčka v bratislavskej operete a neskôr pražskom Hudobnom divadle v Karlíne. V roku 1958 prijala angažmán v orchestri Karla Vlacha a spolu s Milanom Chladilom boli spevákmi tohto orchestra. Jej celoživotná spevácka dráha bola potom spojená s týmto známym hudobným telesom. Nahrala viac ako 500 skladieb, medzi jej veľké hity patria piesne Já jsem zamilovaná, Zhasněte lampiony, Co s načatým večerem aj duetá s Milanom Chladilom My dva a čas, Až na severní pól, Děti z Pirea, O nás dvou, Amore, Amore či Sentimentální. V novembri 2008 vyšla dvojkompilácia Dárek na památku s podtitulom 50 najkrajších piesní, ktorý dokumentuje od záveru 50. až po 80. roky najúspešnejšie obdobie speváčky. Dnes oslávi 85. narodeniny. K životnému jubileu speváčky vydal Supraphon v závere októbra kompiláciu Zlatá kolekce, ktorá ponúka celkom 73 piesní z jej úspešnej speváckej dráhy, pričom prvá pieseň na tejto výberovke je z roku 1956.
Daniel Landa, Praha, rockový spevák, skladateľ a herec. Vyštudoval hudobno-dramatický odbor na pražskom konzervatóriu. Muzikantskú dráhu začínal v roku 1987 v skupine Orlík. Nahrali dve LP platne Oi! A Demise, v roku 1992 sa rozišli. Od tej doby účinkuje Landa sólovo, debutoval sólovým albumom Valčík, v roku 1994 vyšiel druhý s názvom Chcíply dobrý víly. Ďalšie albumy boli Pozdrav z fronty (1997), Smrtihlav (1998), Konec (1999) a Best of Landa (2000). V roku 2000 dostal od vydavateľskej firmy ocenenie najúspešnejší český autor. Skomponoval muzikál Krysař a zahral si v ňom aj jednu z hlavných úloh. V roku 2003 vyšiel album Vltava Tour a v roku 2004 Neofolk. Hral vo filme Černí baroni. Z jeho najnovších nosičov je to album Nigredo z roku 2008, live DVD s názvom Bouře (2009) a trojkompilácia Platinum Collection z leta roku 2010, na ktorej sú všetky jeho známe piesne z rokov 1993 až 2009. Zahral si hlavnú úlohu vo filme Tacho, ktorý mal premiéru v decembri 2010. V marci 2012 vyšlo CD+DVD z koncertu Vozová hradba, 10. októbra 2012 mala premiéru jeho rocková opera Klíč králů. V júni 2013 vyšla tretia časť kompilácie Best Of. Dnes oslávi 45. narodeniny.