80. výročie oslobodenia
Všetky správy
- s cieľom upozorniť na priority a potenciál moderného onkologického výskumu sa rozhodla slovenská Nadácia výskumu rakoviny v roku 2007 vyhlásiť 7. marec za Deň výskumu rakoviny (Cancer Research Day).
- Pamätný deň Českej republiky - Deň narodenia prvého čs. prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka (1850).
Viac
Mužské meno Tomáš má hebrejský pôvod a v preklade znamená "dvojča". Nositeľov tohto na Slovensku bežne zaužívaného mena oslovujeme Tom, Tomi, Tomino, Tomáško. Meniny oslavujú 7. marca.
Osobnosť Tomášov sa neustále rozvíja. Charakteristické sú pre nich úprimnosť a dobré úmysly. Z hľadiska povahy sú dosť podobní svojmu zvieraciemu totemu pytónovi.
Od detstva sú pekní a milí. V citovom živote sú nekompromisní. Ak už nemilujú, zo vzťahu radšej odchádzajú, ako by sa mali pretvarovať.
Tomášov ovplyvňujú planéty Saturn a Urán. Ich šťastná farba je modrá, ochranné rastliny medovka a ružový klinček, ochranný kameň jaspis.
Sú naklonení vodným športom.
Podľa Historického kalendára sa 7. marca 1850 narodil český filozof a sociológ, univerzitný profesor, publicista, štátnik a prvý prezident ČSR TOMÁŠ GARRIGUE MASARYK, jeden z najvýznamnejších bojovníkov proti Habsburskej monarchii, za práva slovanských národov na slobodu a nezávislosť. Deň narodenia T.G. Masaryka je pamätným dňom Českej republiky. V tento deň a mesiac v roku 1274 zomrel taliansky dominikánsky mních a najvýznamnejší teológ a filozof katolíckej cirkvi TOMÁŠ AKVINSKÝ. Na TOMÁŠA sa v roku 1903 narodil americký spisovateľ a dramatik THOMAS Bell.
SVÄTÝ TOMÁŠ apoštol, patrón architektov, ďalej slovenský spisovateľ, aforista, epigramatik, básnik, textár, dramatik a prekladateľ TOMÁŠ JANOVIC, slovenský hokejista TOMÁŠ KOPECKÝ, slovenský profesionálny boxer TOMÁŠ KOVÁCS - títo a mnohí ďalší TOMÁŠOVIA majú sviatok 7. marca.
Na svätého Tomáša, sneh je ako kaša.
Zomrel v Doľanoch katolícky kňaz, spoluzakladateľ Slovenského učeného tovarišstva, významný slovenský osvietenský spisovateľ, príslušník prvej generácie bernolákovcov a národný buditeľ JURAJ FÁNDLY, popularizátor poľnohospodárskych vied a nových poznatkov na Slovensku. Narodil sa 21.10.1750.
Narodil sa v Rakovej prozaik, esejista a politik TIDO J. GAŠPAR, patril k predstaviteľom bratislavskej bohémy. Bol dramaturgom Slovenského národného divadla (SND) a politicky sa v rokoch 1941-1945 angažoval v HSĽS ako vedúci Úradu propagandy. Po vojne bol preto odsúdený a väznený až do roku 1958. Zomrel 10.5.1972.
Zomrel v Martine štúrovský spisovateľ, zberateľ slovenských ľudových rozprávok a povestí, redaktor novín Pešťbudínske vedomosti, prekladateľ, doživotný čestný podpredseda Matice slovenskej a organizátor slovenského peňažníctva JÁN FRANCISCI RIMAVSKÝ, popredná osobnosť národného hnutia v druhej polovici 19. storočia. Narodil sa 1.6.1822.
Narodil sa vo Veličnej archeológ a muzeálny pracovník PAVOL ČAPLOVIČ, správca Oravského hradu a riaditeľ Oravského múzea v Oravskom Podzámku. Zomrel 5.6.1994.
Narodil sa v Budapešti slovenský boxer a tréner JÚLIUS TORMA. Po II. svetovej vojne sa zaradil k svetovej boxerskej špičke. Na OH v Londýne v roku 1948 získal zlatú medailu a v roku 1949 sa stal majstrom Európy. Zomrel 23.10.1991.
Zomrel v Bratislave spisovateľ a novinár JÁN HRUŠOVSKÝ. Literárne hodnotné sú hlavne jeho prózy z 20. rokov 20. storočia: zbierky poviedok Pompiliova Madona, Dolorosa, Zmok a novela Muž s protézou. Počas pôsobenia v periodiku Slovenská politika vychádzalo na pokračovanie niekoľko jeho historických a dobrodružných románov, z ktorých najúspešnejší bol Jánošík. Neskôr vydal ešte knihy spomienok Stalo sa v našom mestečku a Umelci a bohémi. Narodil sa 4.2.1892.
Zomrel v Bratislave autor dobrodružných románov, básnik, publicista, prekladateľ JOZEF NIŽŇANSKÝ. Narodil sa 30.8.1903.
Zomrel v Lanus Oeste (Argentína) literárny kritik a teoretik, publicista ERNEST ŽATKO. Narodil sa 6.2.1907 v Žabokrekoch nad Nitrou.
Zomrel v Ružomberku filozof, historik, kulturológ, esejista a prekladateľ LADISLAV HANUS. Narodil sa 26.2.1907.
Zomrel v Bratislave básnik a prekladateľ JOZEF GERBÓC. Narodil sa 27.11.1942.
Zomrel v Bratislave akademik SAV ĽUDOVÍT WEISMANN, ktorý sa zaslúžili o rozvoj poľnohospodárskych vied na Slovensku. Bol jedným zo zakladateľov Ústavu experimentálnej fytopatológie a entomológie SAV v Ivanke pri Dunaji. Narodil sa 31.5.1926.
Ľudovít I. povýšil medzi slobodné kráľovské mestá Bardejov s rovnakými právami a povinnosťami, ako mali mešťania Košíc a Budína.
Bola vyhlásená tzv. oktrojovaná ústava, prvá ústava, ktorá sa vzťahovala na celú Rakúsko-Uhorskú monarchiu. Ústava však upevňovala moc panovníka, aj keď zakotvila viaceré liberálne slobody.
Ministerstvo vnútra SR zaregistrovalo Slovenskú národnú stranu (SNS). Jej prvým predsedom sa stal Víťazoslav Moric.
Nastal rozkol v KDH. Národne orientované krídlo pod vedením Jána Klepáča sa osamostatnilo a neskôr vytvorilo Slovenské kresťanskodemokratické hnutie - SKDH.
Slovensko sa stalo 27. plnoprávnym členom Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA).
V muničnom sklade Vojenského útvaru 5728 v Novákoch vybuchol ručný granát, pričom zahynul jeden civilný pracovník a dvaja sa zranili.
Zomrel taliansky dominikánsky mních a najvýznamnejší teológ a filozof katolíckej cirkvi TOMÁŠ AKVINSKÝ. Narodil sa roku 1224 alebo 1225.
Narodil sa francúzsky vynálezca prvého princípu fotografie (heliografie) JOSEPH NICÉPHORE NIEPCE. Zomrel 5.7.1833.
Narodil sa taliansky romantický básnik, estetik a filozof ALESSANDRO MANZONI. Zomrel 22.5.1873.
Narodil sa britský astronóm, fyzik, priekopník fotografie, objaviteľ vyše 3300 dvojhviezd, autor Všeobecného katalógu hmlovín a hviezdokôp JOHN FREDERICK WILLIAM HERSCHEL, ktorý zaviedol vo fotografii pomenovania negatív a pozitív. Zomrel 11.5.1871.
Zomrel rakúsky hudobný skladateľ a teoretik, pedagóg JOHANN GEORG ALBRECHTSBERGER. Narodil sa 3.2.1736.
Narodil sa americký botanik LUTHER BURBANK, priekopník v záhradníctve a šľachtiteľstve rastlín. Zomrel 11.4.1926.
Narodil sa český filozof a sociológ, univerzitný profesor, publicista, štátnik a prvý prezident ČSR TOMÁŠ GARRIGUE MASARYK, jeden z najvýznamnejších bojovníkov proti Habsburskej monarchii, za práva slovanských národov na slobodu a nezávislosť. Zomrel 14.9.1937.
Narodil sa francúzsky hudobný skladateľ a klavirista MAURICE RAVEL, autor známeho symfonického tanca Bolero. Zomrel 28.12.1937.
Narodil sa český divadelný režisér pôsobiaci aj na Slovensku VIKTOR ŠULC. Zomrel v roku 1944 alebo 1945 v koncentračnom tábore Osvienčim.
Narodila sa talianska filmová herečka a predstaviteľka žien z ľudu ANNA MAGNANIOVÁ. Zomrela 26.9.1973.
Narodil sa francúzsky spisovateľ GEORGES PEREC, autor experimentálnych románov Les Choses (Veci) a La Vie mode d'emploi (Život: návod na použitie). Zomrel 3.3.1982.
Narodil sa český herec, humorista, moderátor a literát MILOSLAV ŠIMEK. Zomrel 16.2.2004.
Zomrel americký filmový režisér, scenárista a producent STANLEY KUBRICK. Medzi jeho najznámejšie filmy patrí Vesmírna odysea alebo Mechanický pomaranč. Narodil sa 26.7.1928.
Zomrel africký hudobník, držiteľ dvoch cien americkej hudobnej akadémie Grammy ALI FARKA TOURÉ. Narodil sa 31.10.1939.
Zomrel americký fotograf a filmár GORDON PARKS. Bol priekopníkom černošskej fotografie a filmu a ako prvý afroamerický fotograf sa zamestnal v časopise Life. Narodil sa 30.11.1912.
Zomrel taliansky scenárista TULLIO PINELLI, ktorý pracoval s Federicom Fellinim na celom rade majstrovských diel talianskej kinematografie. Filmy Cesta, Sladký život či Ginger a Fred patria k mnohým úspechom Felliniho, na ktorých sa Pinelli podieľal - napísaním scenára alebo prípravou podkladov. Narodil sa 24.6.1908.
Zomrel český výtvarník a animátor VÁCLAV BEDŘICH, ktorý sa zameral na tvorbu pre deti a významne sa podieľal na tvorbe večerníčkových seriálov. Navyše stál pri samom počiatku histórie Večerníčka. Narodil sa 28.8.1918.
Zomrel bývalý poľský futbalový reprezentant WLODZIMIERZ SMOLAREK, ktorý spolu so Zbigniewom Boniekom a Gregorzom Latom patril k oporám poľskej reprezentácie, ktorá na MS 1982 v Španielsku získala bronzové medaily. Narodil sa 16.7.1957.
Zomrel francúzsky herec PIERRE TORNADE, ktorý vo viacerých animovaných filmoch o Asterixovi prepožičal hlas Obelixovi. Známy stal aj vďaka filmom: Topiaci sa stebla chytá, Blázon z laboratória 4, Tetovaný, Veľký šéf, Vodičský preukaz, Neľútostný súboj, ako aj Kam sa podela siedma rota a Návrat siedmej roty. Narodil sa 21.1.1930.
Fínsky senát schválil zavedenie volebného práva pre ženy.
Uskutočnil sa prvý úspešný transoceánsky rádio-telefónny pokus o spojenie medzi New Yorkom (USA) a Londýnom (Veľká Británia).
Nacistické nemecké jednotky obsadili demilitarizované pásmo v Porýnsku, keď vodca Adolf Hitler vyhlásil Locarnský pakt uzavretý po I. svetovej vojne za neplatný.
Ostrov Rhodos sa stal súčasťou Grécka.
Uskutočnili sa prvé bangladéšske parlamentné voľby od vyhlásenia nezávislosti, pričom 291 z 300 poslaneckých kresiel získala Ľudová liga premiéra Mudžíbura Rahmána.
Irán oznámil prerušenie diplomatických stykov s Veľkou Britániou pre jej postoj k afére okolo knihy Salmana Rushdieho Satanské verše.
Na doživotný trest odňatia slobody odsúdil taliansky vojenský súd bývalého nacistického dôstojníka Ericha Priebkeho za účasť na zastrelení 335 civilistov v marci 1944 v Ardeatínskych jaskyniach pri Ríme. Aj druhý obvinený niekdajší major SS Karl Hass dostal doživotie.
Prvým prezidentom Srbska a Čiernej Hory (SČH), nástupníckeho štátu Juhoslovanskej zväzovej republiky (JZR), sa stal Svetozar Marovič z Demokratickej strany socialistov (DPS). Prezidentom bol do 3.6.2006.
V Iraku sa konali parlamentné voľby. Vlna útokov sunnitských militantov počas kľúčových volieb si vyžiadala najmenej 26 obetí a vyše 65 zranených. Účasť na voľbách dosiahla 62 percent. Bola nižšia oproti predchádzajúcim parlamentným voľbám z decembra 2005. Voľby boli iba druhými voľbami celého parlamentu od spojeneckej invázie do Iraku v roku 2003.
Vyzval opozíciu, aby si to uvedomila.
,aktualizované- Koaličná SNS z témy úpravy transakčnej dane neustúpi.
- Novým nemeckým ministrom zahraničných vecí vo vláde dezignovaného kancelára Friedricha Merza by sa mohol stať konzervatívny politik Johann Wadephul z radov kresťanských demokratov (CDU).
- Medzi Veľkými Levármi a Malackami je aktuálne zastavená železničná doprava. Krátko po 12.00 h totiž v úseku došlo k zrážke vlaku so ženou.
- O riešeniach problémov treba diskutovať a nie si odkazovať cez médiá. V súvislosti s debatou o transakčnej dani to povedal líder Hlasu-SD a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok v diskusii televízie TA3 V politike.
- Na hrobe pápeža Františka v rímskej Bazilike Panny Márie Väčšej ležala v nedeľu ráno biela ruža, ktorú je vidieť aj na fotografii zverejnenej Vatikánom.
- Predseda Národnej rady SR Richard Raši (Hlas-SD) vyzval splnomocnenca vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petra Kotlára, aby zverejnil svoju analýzu o mRNA vakcínach proti koronavírusu.
- Dvaja ľudia prišli v nedeľu v ranných hodinách o život pri jazde na streche jedného z mestských vlakov v nemeckom hlavnom meste Berlín
- Dvojročné americké dievčatko deportovali spolu s jeho matkou, ktorá nemala doklady, do Hondurasu, uviedol v sobotu federálny sudca v americkom štáte Louisiana.
- Izrael v noci na nedeľu zneškodnil ďalšiu raketu, ktorou na jeho územie útočili jemenskí povstalci húsíovia.
- Transakčná daň je nezrušiteľná, pretože prináša taký objem peňazí, bez ktorého nie je možná konsolidácia. Na nedeľnej tlačovej konferencii to uviedol premiér Robert Fico (Smer-SD).
- Od mája budú otvorené inteligentné laboratóriá - SmartLaby v 50 verejných knižniciach po celom Slovensku.
- Brány Baziliky Panny Márie Väčšej v Ríme sa v nedeľu ráno otvorili pre veriacich, ktorý chcú deň po pohrebe vzdať úctu pri hrobe pápeža Františka
- Rusko v noci na Ukrajinu zaútočilo prostredníctvom 149 dronov, uviedli v nedeľu ukrajinské vzdušné sily.
- Klub vojenskej histórie (KVH) Hodošík pôsobí v Stakčíne v okrese Snina, v regióne poznačenom dejinami oboch svetových vojen.
- Čínska pobrežná stráž prevzala kontrolu nad sporným ostrovčekom v blízkosti hlavného filipínskeho vojenského stanovišťa v Juhočínskom mori, tvrdia miestne médiá
- Peľová sezóna trvá od januára do konca októbra. Počas jarného obdobia dominujú alergény liesky, jelše a brezy, v lete potom peľ tráv a na jeseň burín.
- Viacero ľudí zahynulo v kanadskom meste Vancouver po tom, čo vodič auta vrazil do davu ľudí na pouličnom festivale.
- Palestínske militantné hnutie Hamas je pripravené na komplexnú dohodu o prímerí s Izraelom, uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom v sobotu.
- Radvanský most v Banskej Bystrici, vedúci ponad rýchlostnú cestu R1, čaká druhá etapa diagnostiky.
Priame prenosy z Národnej rady
zobraziť viac